طمع رسیدن به سود بیشتر با تولید محصول بیشتر با شخم زدن سواحل بکر ارس در پارس آبادمغان این روزها تبدیل به جولانگاهی برای کشاورزان سودجو شده است.شهرستان مرزی پارس آبادمغان به دلیل شرایط ممتاز زیست محیطی و طبیعی و قرار گرفتن در کنار رود ارس در مرز مشترک ایران با جمهوری آذربایجان از جمله پتانسیل های گردشگری شمال استان اردبیل است که به دلیل نبود امکانات رفاهی، جاده ارتباطی مناسب و عدم ساماندهی حاشیه آن تاکنون در جذب گردشگران نقشی به خود اختصاص نداده است.

 در حالی که آب و هوای خوش این شهرستان و پوشش گیاهی مناسب حاشیه ارس باعث شده تا گردشگران برای رفع خستگی و دوری از محیط شهری، سواحل ارس در محدوده چهل پله در روستای دوستلو کندی را مامنی برای خوش گذرانی خود انتخاب کنند، اما این روزها این محدوده فارغ از جاذبه های طبیعی اش توسط برخی کشاورزان به تصرف درآمده و تبدیل به زمین کشاورزی شده است.

 نبود مرز مشخص بین اراضی ملی و کشاورزی باعث شده برخی از سودجویان به دلیل نبود محدوده زراعی مشخص اراضی ملی از جمله سواحل ارس در پارس آباد را شخم بزنند. این اتفاقات در حالی است که روز گذشته تعدادی از گردشگران از تعطیلی که برایشان پیش آمده بود ساعاتی رو برای تفریح محدوده ارس در پایین دست چهل پله روستای دوستلوکندی که تمام فصول پذیرای گردشگران بوده را انتخاب کرده بودند که در کمال تعجب با مانعی که شبیه خاکریز جنگی است مواجه شده و نتوانستند از طبیعت بکر سواحل ارس استفاده کنند.

 این در حالی است که روز گذشته نیز تعدادی از درختان در جنگل های حاشیه رود ارس در پایین دست روستای دوستلوکندی در شهرستان پارس آباد قلع و قمع، و تبدیل به زمین کشاورزی شده بود.

 اکبر صمدی فرماندار شهرستان پارس آباد در این باره در گفت و گو با خبرنگار آران مغان با بیان اینکه پیگیر این موضوع بوده و با متصرفان اراضی ملی برخورد قانونی می شود، گفت: در این راستا قانون بدون تعارف با سودجویان و متجاوزان به حقوق عامه در هر سطح و جایگاهی با قاطعیت برخورد قاطعانه می‌کند.
 
وی بر عزم راسخ دستگاه قضایی مبنی بر برخورد قاطع با متصرفین اراضی ملی و دولتی تأکید کرد.

 رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پارس آباد نیز در این باره گفت: اخیرا عده ای از افراد فرصت طللب و سود جو جهت توسعه زراعت خود مبادرت به قطع اشجار جنگلی و با تسطیح اراضی جگلی اقدام می کردند که مامورین یگان حفاظت در معیت عوامل پاسگاه انتظامی مربوطه در محل حاضر و از عملیات متجاوزین به اراضی جنگلی جلوگیری کرد.
 
جمالی با بیان اینکه متخلفین شناسایی و جهت تعقیب کیفری به مراجع محترم قضایی معرفی شدند، از عموم مردم و دوستداران طبیعت خواست تا هرگونه تخریب در اراضی ملی را به سامانه 1504 رایگان امداد و جنگل اطلاع دهند.

 این در حالی است که شنیده ها حاکیست برخی از کشاورزان برای بخش از سواحل ارس سند داشته و اینکه اظهار کرده اند که اراضی متعلق به آنها بوده و پیش روی رود ارس باعث شده بخش از زمین آنها در سواحل ارس قرار گیرد!http://aranmoghan.irنوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...