رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: نماینده فائو به منظور بازدید از مرکز ملی حفاظت و توسعه شتر دوکوهانه کشور در جعفرآباد شهرستان بیله‌سوار به استان اردبیل سفر می‌کند. عدیل سروی اظهار داشت: به زودی «سرج ناکوزی» در قالب یک هیئتی وارد استان اردبیل خواهد شد و از نزدیک از مرکز ملی حفاظت و توسعه شتران دو کوهانه کشور در جعفرآباد مغان بازدید خواهند کرد که دیدار با استاندار و بازدید از شرکت کشت وصنعت و دامپروری مغان نیز جزو برنامه‌های این هیئت بلندپایه است.

وی هدف از این بازدید را بررسی وضعیت، استعدادها و  امکانات موجود استان در حفاظت و نگهداری از شترهای دوکوهانه و همکاری در حفظ و جلوگیری از انقراض نسل آنها برشمرد و افزود: جلب مشارکت و همکاری سازمان‌های بین‌المللی برای حفظ و توسعه این گونه بسیار حائز اهمیت است .

سروی بیان کرد: شتر دوکوهانه گونه منحصر به فردی در کشور است که از قدیم توسط عشایر شاهسون  در استان اردبیل پرورش یافته و به دلیل ویژگی‌های بارز آن از جمله مقاومت به سرما و قدرت راهپیمایی بیشتر در مناطق کوهستانی به عنوان حیوانی بارکش در کوچ ایلات مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل تصرییح کرد: علاوه بر این در تامین گوشت و پشم نیز این گونه شتر نقش مهمی به عهده داشته و گوشت آن به دلیل ویژگی‌های خاص بیولوژیکی در درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله کمخونی و دیابت موثر است.

وی گفت: به دلیل مسئولیت قانونی پیش بینی شده در قانون نظام جامع دامپروری کشور برای جلوگیری از انقراض این گونه ارزشمند و حفاظت و توسعه آن از سال 93 پیگیری‌های جدی صورت گرفته که امیدواریم هیئت اعزامی از سازمان فائو با فراهم شدن  زمینه‌های همکاری بین‌المللی به صورت واقعی با حفاظت از این شترهای دوکوهانه از انقراض آن جلوگیری به عمل آید.

منبع:تسنیمhttp://sobhemoghan.ir

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...