مراسم جشن شکرگزاری پایان برداشت گندم معروف به ” آللاه لاما ” با هدف ثبت ملی این مراسم در روستای آلایلی، بخش مرکزی شهرستان گرمی برگزار شد.مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گرمی با اعلام این خبر، گفت: مراسم ثبت ملی جشن شکرگزاری پایان برداشت گندم معروف به آللاه لاما که از جمله جشن ها و مراسمات مهم روستاهای کوهستانی شهرستان گرمی مغان به شمار می رود در روستای آلایلی واقع در بخش مرکزی این شهرستان برگزار شد.

میرروح الله محمدی گفت: درگذشته جشن ها و سرورها به دلیل همگرایی و تطابق کامل انسان با محیط زندگی خویش بسیار مهم و جزو لاینفک زندگی محسوب می شد.

وی با بیان اینکه برداشت محصول به ویژه محصول گندم و جو به عنوان مهمترین مرحله زراعت در روستاهای کوهستانی شهرستان گرمی مغان با مراسم خاصی تحت عنوان «آللا‌ه‌لاما» همراه است، افزود: در این مراسم به محض اتمام کار برداشت محصول، “بیچین‌چی” شخصی که کار برداشت را انجام می ‌دهد در جلو و چند نفر دیگر از جمله صاحب زمین و افرادی که در دروی گندم، بیچین‌چی را یاری کرده‌‌اند مانند فرزندان، همسایگان و اقوام در پشت سر او می‌ ایستند.

وی در مورد نحوه برگزاری این مراسم اضافه کرد: بیچین‌چی با صدای بلند و با نام خدا سلامتی تمام افراد جامعه و سلامتی صاحب زمین را از خدا خواستار شده و به دشمنان حضرت علی(ع) لعنت می ‌فرستد و بقیه افراد پشت سر او با گفتن «یاعلی» او را همراهی می‌کنند. دعاها با صدای بلند و به صورت کشیده خوانده‌ می‌شود به طوری که در داخل روستا شنیده شده و اهالی می گویند ” فلانی آللاه لادی ” در ابتدای آللاه لاما، بیچین‌چی می‌گوید حاققین‌حاقلیغینا، ائلین بیرلیگینه، اکین ییه‌سینین ساغلیغینا، «آللاه» «محمد» افراد پشت سر بیچین‌چی یک صدا و بلند می‌ گویند «یاعلی» بیچین‌چی ادامه می‌دهد «دوشمانوا لعنت» بقیه می‌گویند «یاعلی» و بدین ترتیب کار برداشت گندم تمام می‌شود.

 

 


وی با اشاره به اینکه در همان ‌روز برای صرف وعده نهار یا شام غذایی چون شوربا، آبگوشت با جوجه محلی برای بیچین‌چی‌ها و سایر میهمانان احتمالی آماده می‌شود که به غذای ” آللاه‌لاما ” و در اصطلاح عامیانه به ” آللاه‌لاما یئمه‌یی” معروف است، اظهار داشت: این رسم هنوز هم در روستاهای نواحی کوهستانی گرمی ‌مغان که کار برداشت محصول با دست انجام می ‌شود رایج است.

محمدی رسم “باش داغچی” را از رسم‌های مهم اجتماعی منطقه به ویژه در برقراری عدالت اجتماعی عنوان کرد و گفت: در این رسم هنگام برداشت محصولات کشاورزی به ویژه گندم و جو، افرادی که زمین قابل کشت ندارند پشت سر بیچین‌چی اقدام به برداشت خوشه‌ های بر جای مانده در زمین می کنند و در پایان برداشت هم مقداری از محصول را به عنوان هدیه از صاحب زمین دریافت می‌کنند. با این روش باش داغچی‌ها می‌توانند مقدار قابل توجهی از نیازهای غذایی خود را تامین کنند.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاهی از توانمندی‌های صنایع دستی روستائیان آلایلی از جمله تولیدات بومی و محلی و ادوات سنتی کشاورزی و لوازم معیشتی سنتی روستائیان در کنار این مراسم خاطر نشان کرد: در حال حاضر در تلاش هستیم مراسم شکرگزاری برداشت گندم معروف به” آللاه لاما ” را در فهرست آثار میراث ناملموس کشور به ثبت برسانیم.http://arasrasa.ir

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...