استاندار اردبیل گفت: به دولت پیشنهاد کردیم تا با تدوین طرح توجیهی بندر خشک برای گمرک اصلاندوز نسبت به راه‌اندازی آن اقدام کنیم.مجید خدابخش عصر امروز در جلسه شورای اداری استان که با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در استانداری اردبیل برگزار شد، اظهار کرد: گمرک اصلاندوز بعد از 15 ماه فعالیت به دنبال جنگ قره‌باغ به حالت تعطیلی کشیده شد و هیأت دولت در هفته‌های گذشته نسبت به حذف گمرک اصلاندوز اقدام کرد در حالی که مطالبه مردم غیر از مصوبه مجلس بود تا این گمرک فعال شود.

وی تصریح کرد: با رایزنی‌هایی که با هیأت دولت داشتیم، قرار شد گمرک اصلاندوز به بندر خشک تبدیل شود که ما قرار است طرح توجیهی را در این زمینه تهیه کنیم تا در کنار لغو مصوبه اخیر دولت در حذف گمرک اصلاندوز، این گمرک به بندر خشک تبدیل شود.

استاندار اردبیل گفت: با احداث پل و اتصال راه آهن به آن سوی مرز به راحتی می‌توانیم از گمرک اصلاندوز به عنوان بندر خشک استفاده کنیم.

خدابخش با اشاره به پروژه پایاب سد خداآفرین و تبدیل 50 هزار هکتار اراضی دیم به آبی در این منطقه افزود: با عنایت رهبر معظم انقلاب و با تخصیص یک میلیارد تومان اعتبار در مهار آب‌های مرزی، تلاش بر این است تا زمینه توسعه کشاورزی نوین در شمال استان اردبیل فراهم آید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: از سال 83 تا 92 در این پروژه بیش از 160 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده بود در حالی که در این 2.5 سال و بعد از سفر رئیس جمهور به استان اردبیل 350 میلیارد تومان منابع در این بخش هزینه شده و امسال نیز 600 میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته است.

خدابخش با بیان اینکه با راه‌اندازی این پروژه موفق می‌شویم تا کشت و صنعت‌های مختلفی را در مغان راه‌اندازی کنیم، اضافه کرد: با همکاری جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای این پروژه‌ها به سرانجام می‌رسد.

وی به چهار پهنه معدنی استان اشاره کرد و ادامه داد: مطالعات اکتشافی در حال انجام است و تا آخر امسال چاه‌های آزمایشی آن به نتیجه می‌رسد تا سال بعد با استخراج و فرآوری محصولات معدنی بتوانیم در مناطق مختلف استان از ظرفیت معادن ارزشمند بهره بگیریم.

خدابخش فعالیت منطقه ویژه اقتصادی نمین را به عنوان یک ظرفیت و بستر مناسب توسعه اقتصادی یادآور شد و اظهار کرد: امروز در کمیسیون اقتصادی مجلس منطقه آزاد تجاری به تصویب رسید که امیدواریم در مرحله نهایی در صحن علنی مجلس این مصوبه به تصویب نهایی برسد.

رئیس شورای برنامه‌ریزی استان با بیان اینکه در توسعه نیروگاه سیکل ترکیبی نیز 350 میلیون دلار سرمایه‌گذاری ملی انجام شده است، گفت: ما مازاد برق تولیدی را قادر هستیم به جمهوری آذربایجان و روسیه صادر کنیم.

وی به پروژه راه‌ آهن اردبیل نیز اشاره کرد و افزود: این پروژه که از تاکیدات سفر و رئیس جمهور برای تکمیل نهایی است با اعتبار 200 میلیون یورو قرار بود از محل فاینانس اجرا شود که هنوز عملیاتی نشده و این تنها وعده رئیس جمهور است که بر زمین مانده که امیدواریم به زودی تعیین تکلیف شود.

منبع: فارسhttp://aranmoghan.ir/نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...