هستند افرادي که در این شهر فعالیت های علمی و تخصصی مختلف انجام می دهند و بعضا در سطح کشور و جهان حائز رتبه هایی نیز می شوند ولی متاسفانه در هیاهوی مسائل و مشکلات پارس آبادمغان گم می شوند و نه تنها بعضا از آنها تقدیری نمی شود بلکه تا سالها نیز گمنام باقی می مانند. چرا که ما معتقدیم معرفی این افراد حداقل خدمتی است که به این عزیزان می شود و این نخبگان هستند که علاوه بر بالابردن نام پارس آباد، می توانند در آینده کمک حال این شهر فلاک زده باشند.

 در همین راستا پای صحبت بابك سيف الهي دارنده رتبه 258 كنكور علوم تجربي و رتبه 4 مسابقات برنامه نويسي آلمان و رتبه 3 ليگ زيست شناسي نشستيم که در ادامه توجه شما را به متن این مصاحبه جلب می کنم:

آران مغان: لطفا خودتان را معرفی کنید؟

بابك سيف الهي هستم اهل پارس آباد، 18 سال سن دارم و دانش آموز دبيرستان مركز استعدادهاي درخشان شهيد بهشتي پارس آباد هستم.

آران مغان: از مقام هايي كه تا كنون كسب كرده ايد، برايمان بگوييد؟

مقام چهارمي مسابقات جهاني برنامه نويسي آلمان، مقام دوم كشوري و سوم بين المللي در ليگ زيست شناسي، ثبت اختراع نرم افزار در شوراي عالي انفورماتيك و مركز رسانه هاي ديجيتال، منتخب جشنواره هاي پژوهشگران سمپاد، جوان علي اكبر، مبتكرين و مخترعين و كسب جواز رباتيك.

آران مغان: از ليگ بين المللي زیست‌شناسی برايمان بگوئيد؟

اين مسابقات هر ساله در ايران و كشورهاي منطقه برگزار مي شود و دانش آموزان در قالب گروههاي پنج نفره و انفرادي به رقابت پژوهشي و آزموني ميپردازند و در واقع بهترين نفرات هر كشور براي حضور در اين مسايقات حاضر مي شوند.

آران مغان: مقام چهارمي مسابقات جهاني آلمان را چگونه كسب كرديد؟

ما در اين مسابقات كه در فرانكفورت كشور آلمان برگزار شد براي اولين بار جزء 15 كشور برتر جهان قرار گرفتيم و توانستيم مقام چهارم را بدست بياوريم كه موفقيتي بزرگ براي كشورمان بود.

 

آران مغان: چقدر اميدوار به كسب رتبه اول در مسابقات كشوري و جهاني هستيد؟

با توكل به خدا و پشتكاري كه در خود مي بينم تمام تلاشم را بكار ميگيرم تا بهترين جايگاه مسابقات كشوري و بين المللي را كسب كنم.

آران مغان: آیا برای موفقیت خود از کلاس‌های فوق برنامه استفاده کرده‌اید؟

خير، من تا كنون در هيچ كلاس آموزشي شركت نكرده ام. چرا كه اعتقادي بر اين كلاس ها ندارم و معتقدم موفقيت هر فرد بستگي به پشتكار خود فرد دارد.

آران مغان: آيا رسيدن به چنين مراحلي سخت است؟

اگر براي خودمان هدف معين كنيم و در راه رسيدن به آنها از تمام وجودمان همت به خرج دهيم خيلي سخت نيست.

آران مغان: برای موفقیت در مسابقات کشوری و جهانی چه چیزی بیشتر از همه نیاز هست؟

توکل بر خدا، همت و تلاش، مبارزه علمی، مشاوره و استفاده از ظرفیتهای متخصیص و پیشکسوتان علم

آران مغان: با توجه به اینکه امروزه بیشتر فارغ التحصیلان و جوانان در سطح کشور از وضعیت نامناسب اشتغال رنج می برند، آینده شغلی خودتان را چگونه ارزیابی می کنید و آیا برنامه ای برای آینده خود دارید؟

به نظر من هر فردی می تواند در زمینه تحصیلی خودش با ابتکار و خلاقیت و تحصیل خوب فرصت شغلی مناسبی را برای خودش ایجاد کند. برنامه هم این است که در رشته پزشکی ادامه تحصیل داده و بعد از فارغ التحصیلی برای مردم و جامعه خدمت کنم.

آران مغان: اگر از یک دانشگاه اروپایی یا آمریکایی دعوتنامه داشته باشی برای تحصیل در خارج، قبول می‌کنی؟

اگر شرايطش خوب باشه چرا كه نه. ولي در رشته پزشكي خودم هم بعد از ورود به دانشگاه موضوع بورسيه را پيگيري خواهم كرد.

آران مغان: آموزش و پرورش یا دبیرستانی که در آن تحصیل کرده اید، به چه میزان از شما حمایت کرده اند؟

آموزش و پرورش تقریبا هیچ حمایتی از من نکرده و بعضا نیز وعده های تو خالی داده اند ولی با این همه در مدرسه محل تحصیلم هوامون رو داشتن.

 

آران مغان: خانواده برای موفقیت شما در مسابقاتی که شرکت می کنید به چه میزان از شما حمایت می کنند؟

شاید از لحاظ مالی کم باشد ولی از لحاظ معنوی برایم بسیار دلگرمی داده اند و همیشه هم با تمام (با خنده) غُر زدن هایی که داشته ایمٰ کنارم بوده اند.

آران مغان: در مورد مسابقات برنامه نويسي و اختراع نرم افزاری که داشتین برامون توضيح بدین؟

مسابقات برنامه نويسي پيشرفته بصورت آزاد در دو گروه سني زير 16 سال و بالاي 16 سال در بين 83 كشور جهان تحت نظارت آكادمي نوبل آلمان برگزار مي شود. در مورد نرم افزار هم بايد بگويم كه هر فردي كه نرم افزاري را طراحي مي كند بايد براي ثبت آن به معاونت راهبردي رياست جمهوري مراجعه كرده و در جلوي مهندسان متخصص از آن دفاع نمايد.

آران مغان: چرا برنامه نويسي را ادامه نداديد؟

اولويت اول من كسب علم در زمينه پزشكي بوده و هست. ولي در كنار آن حتما از علوم رايانه اي بهره خواهم برد و برنامه هايي براي تلفيق اين دو علم دارم.

آران مغان: در این بین مسئولان و مربیان آموزشی چه نقشی در جهت‌دهی علاقمندی شما و هموار کردن مسیر مطالعه در این حوزه داشتند؟

این مربیان هستند که باید با شناخت دقیق استعدادهای هر فردی را به مسیر درست هدایت کنند تا جوانان بتوانند در زندگی موفق باشند

آران مغان: فکر می‌کنید فضاهای آموزشی ما چقدر پاسخگوی نیازهای دانش‌آموزانی باشد که علاقمند به تحقیق و مطالعه بیشتر در حوزه‌های علمی و پژوهشی هستند؟

خیلی کم، واقعیت این است که ما جزء مناطق محروم هستیم و این یعنی امکانات علمی و پوهشی باید باشد تا علاقه مندان اظهار علاقه کنند و این در حالی است که ما یک آزمایشگاه و کتابخانه تخصصی در حوزه های علمی و پژوهشی نداریم که دانش اموزان بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

آران مغان: این ذهنیت که نخبه‌های علمی زندگی‌شان در مطالعه و درس خلاصه شده درست است؟

خیر این گفته شما را تایید نمی کنم، چرا که اگر شما تحقیق کنید دانشمندانی که تا بحال زندگی کرده اند، فارغ از مطالعه علمی، اکثراً اجتماعی و دلسوز هم بودند و مثل بقیه مردم زندگیشان را می گذراندند.

 

آران مغان: به چه مقوله‌های دیگری علاقمندید و اوقات فراغتتان را چطور سپری می‌کنید؟

با ورزش کردن و آموزش زبان انگلیسی و عربی و همچنین رصد مسائل سیاسی و اجتماعی جامعه و جهان، اوقات فراغتم را سپری می کنم.

آران مغان: فرار مغزها یکی از مشکلات موجود در کشور است، انتظار شما از مسوولان برای جلوگیری و مقابله با این معضل اجتماعی چیست؟

در درجه اول مسئولین باید شرایطی رفاهی و امکانات پژوهشی لازم را برای نخبگان فراهم کنند تا این سرمایه های ملی دغدغه دیگری به جزء علم نداشته باشند. من همیشه اعتقادم بر این است که کشوری پیشرفت نمی کند مگر با بکارگیری نخبگان و متخصصان آن کشور.

آران مغان: امسال در کنکور سراسری شرکت کردید و رتبه 258 رشته تجربی را کسب نمودید فکر نمی کنید با این توانایی که در شما هست این رتبه کمی دور از انتظار هست؟

حقیقتا من هم از این رتبه خودم غافلگیر شدم، چرا که در آخرین آزمون های آزمایش رتبه زیر 100 بودم. انتظار رتبه بهتری داشتم نمی دانم شاید خیر و صلاحی در این رتبه و دانشگاهی که خواهم رفت وجود دارد که در آینده متوجه آن می شوم.

آران مغان: کنکور امسال در چه سطحی بود؟

کنکور سال 95 واقعا از لحاظ علمی بسیار بالا و سئوالاتش بیشتر مفهومی بود، بویژه که در بسیاری از درس ها طرح و نوع سئوال ها جدید و غافلگیر کننده بود.

آران مغان: در مسیر کنکور از کلاس های کنکوری یا معلمان خصوصی هم استفاده کردید؟

نه، خدا را شکر من از ابتدای تحصیل تا کنون در هیچ کلاس کنکوری یا آموزشی شرکت نکرده ام و حتی در پیش دانشگاهی به مدرسه هم نمی رفتم و بصورت خود اظهاری این مرحله رو پشت سر گذاشتم.

آران مغان: متوسط مطالعه شما برای کنکور چقدر بود؟

من چون از اواسط سال سوم دبیرستان شروع به مطالعه کنکور کرده و معلم هم نداشتم مجبور بودم زمان زیادی صرف کنم. و روزی 12 الی 13 ساعت مطالعه می کردم و در این اواخر هم به 14 ساعت هم می رسید.

 

آران مغان: به نظر شما کنکور چقدر می تواند استعداد واقعی دانش آموزان را بسنجد؟

طی این سالها کنکور معضلی شده که همه را درگیر خودش کرده است. واقعیت این است که هر کس زودتر با تست زنی و آزمون و بطور کلی حال و هوای کنکور آشنا باشد رتبه بهتری معمولا می آورد بدون اینکه که نه تحقیق و پژوهشی و نه علوم کاربردی و مهارتی یادگرفته باشد.

آران مغان: دوست دارید در چه رشته ای و کدام دانشگاه ادامه تحصیل دهید؟

هدفم تحصیل در رشته پزشکی و کسب نتایج درخشان در این زمینه است و در مورد انتخاب دانشگاه هم دوست دارم در یکی از دانشگاههای مطرح کشور ادامه تحصیل بدم.

آران مغان: چه توصیه ای برای کنکوري هاي سال بعد داری؟

به توانایی های خودشان ایمان داشته باشند و فریب تبلیغات الکی نشوند چرا که برای خود من این مورد اتفاق افتاده که این مساله را میگم.

آران مغان: آیا بجز درس خوندن با چیز دیگری هم علاقه داری؟ به قول معروف از آن درس خوان های مثبت و خشک هستی یا نه، اهل تفریح و ورزش هم هستی؟

من زیاد به درس خواندن تمايلي ندارم، بلکه به علم کاربردی و مهارتی علاقه وافری دارم که بتواند گره از مشکلی باز کند و تغییری را بوجود آورد. در كنار مطالعه ورزش كردن را هم ادامه ميدهم.

آران مغان: بزرگترین راهنمای علمی شما؟

راهنمای علمی من از دوره ابتدایی تا کنون زندگینامه و مطالعه آثار و کتب دانشمندان و بزرگان جهان هستند و در این راه هم سعی خواهم کرد در مسیر علمی از آنان پیروی کنم و در زندگی نامه فردی و اجتماعی هم از اهل بیت (ع) الگو گیری کرده ام که انشاله در این مسیر پیروز باشم.

 

آران مغان: پتانسیل علمی شهرستان پارس آباد رو چگونه می بینید و چه آینده ای رو برای آن متصورید؟

جوانان پارس آبادی هم از لحاظ علمی و هم از لحاظ اخلاقی و ورزشی زبانزد منطقه و کشور هستند. ولی ای کاش مسیری را که خودشان و در مرحله بعدی مسئولین برایشان ترسیم می کنند تنها از روی احساس نباشد بلکه مسیری رو انتخاب کنند که عاقلانه و سودمند باشد و بتوان آینده ای روشن برای آنان متصور شد.

آران مغان: آرزوی شما؟

کسب علم و نیل به درجات عالی و نام نیکی که یادگار بماند.

آران مغان: در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید؟

جا دارد از همین جا از خانواده عزیزم که همیشه پشتوانه و حامی من هستند تشکر کنم و از دوستان خوبم آقايان روحی و دادگر هم قدرداني كرده و بهترينها را برایشان آرزو دارم.

مصاحبه از مرتضی بری

 

 

 

 http://aranmoghan.ir

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...