مجتبي اعيادي جوان اهل بخش اسلام آباد شهرستان پارس آباد است كه با راه اندازی پرورش شتر دوكوهانه قدمی عملی در اجرای اقتصاد مقاومتی برداشته است.توجه به ترویج و توسعه طرح های اقتصاد مقاومتی علاوه بر اینکه به تقویت رویه خودکفایی کمک می کند از سویی حلال مشکلات اقتصادی کشور است. از این رو باید از روشی تولید را توسعه و رونق داد که کمترین میزان وابستگی به نقدینگی را ایجاد و در سریع‌ترین زمان به بازدهی مطلوب برسد.

در همين زمينه از جمله طرح هاي اقتصاد مقاومتي كه شايد كمتر كسي را سراغ داشت كه دنبال اين شغل رفته باشد، پرورش شتر دوكوهانه است.

پرورش شتر از گذشته هاي دور در ايران رايج بوده است و خانواده هاي روستايي و عشايري، با نگهداري تعدادي شتر، آن ها را پرورش داده و علاوه بر اینکه وسیله اصلی رفت‌وآمد آنها بوده، از سویی دیگر از شیر و گوشت و چربی کوهان شتر به جای کره و از پشم آن نيز براي ساختن خیمه‌ها، پتو، فرش، لباس‌های پشمی، طناب و ریسمان استفاده مي كردند؛ همان روشی که امروز نام اقتصاد مقاومتی بر آن گذاشته شده است و تلاش های فراوانی برای به نتیجه رساندن آن در حال انجام است.

در همين زمينه با مجتبي اعيادي يكي از پرورش دهندگان موفق شتر دوكوهانه به گفتگو نشسته ایم. مجتبي که متولد سال 1372 و داراي مدرك کاردانی مكانيك خودرو می باشد به جای تلاش برای استخدام در مشاغل دولتی، دست به فعالیتی زد که شايد كمتر كسي به دنبال آن مي رفت.

وي در اين باره مي گويد: از کودکی علاقه خاصی به طبیعت و پرورش شتر داشته و به همین خاطر از چندین سال قبل هم تعدادی شتر از نژاد دو كوهانه را پرورش داده و تا به اکنون نیز این حرفه را از گذشتگان خود ادامه داده و هم اكنون 9 نفر شتر در "كچي قشلاقي" (قشلاق آبا و اجدادي) دارد.

اين فعال اقتصاد مقاومتي درباره صنعت شترداري گفت: شتردارى مخلوط با ساير دام‌ها مى‌باشد بدين ترتيب است که عشاير متحرک از قبيل عشاير ايل سون مغان که شغل اصلى آنها دامداري مى‌باشد تعدادى شتر هم براى حمل و نقل چادرها و وسايل زندگى ايلى نگهدارى مى‌نمايند و هدف اين نوع شتردارى استفاده از محصولات آن نبوده بلکه منحصراً براى امر حمل و نقل و كوچ عشاير مى‌باشد.

اعيادي افزود: صنعت شترداری فواید بسیار زیادی دارد که فارغ از حمل و نقل بار عشاير، عواید زیادی را نصیب بهره برداران خود می‌کند و از پوست، گوشت، شیر، کرک، و کوهان شتر می‌توان استفاده کرد و استفاده از هرکدام از این موارد می‌تواند صنعت پرورش شتر را به صنعتی سودآور تبدیل کند. اما در حال حاضر این امر مورد غفلت مسئولان قرار گرفته است و در حال حاضر پرورش شتر به صورت سنتی در برخي قشلاقات و جلگه هاي مغان رواج دارد و فرآورده‌های شتر مانند شیر و دوغ این حیوان کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وي با اشاره به اينكه با توسعه راه‌هاى عشايرى در آينده و استفاده از وسايل نقليه موتوري، اين روش شتردارى نه تنها در منطقه مغان بلكه در كشور عملا منسوخ خواهد شد، ادامه داد: در حالي كه تعداد شترهای دوکوهانه در ایران کمتر از یکصد و پنجاه نفر برآورد شده است که در مناطق شمال غربی و شرق کشور از جمله مغان زیست می‌کنند اما به علت عدم حمایت مسوولان نفرات شتر در حال انقراض می‌باشد.

اعيادي، هدف از اجراي اين طرح را جلوگيري از انقراض نسل شتر دوكوهانه و احياي اين صنعت در بين عشاير منطقه مغان عنوان كرد و گفت: در بازديدي كه فرمانده سپاه ناحیه شهرستان پارس آباد از فعالیت بنده داشتند قرار شد بسيج سازندگي اين ناحيه در قالب حمايت از طرح های اقتصاد مقاومتی مبلغ 20 ميليون تومان وام براي گسترش و توسعه از این طرح كمك کنند.

وی با بيان اينكه تداوم این طرح نیز به نوعی نیازمند حمایتهای مالی و پشتیبانی متولیان امر است، روستاها را از بهترین مکان ها برای اجرای طرح های متنوع اقتصاد مقاومتی بیان می کند و می گوید: به واقع باید بدانیم که همه چیز کار دولتی و استخدامی نیست. جوانان می توانند با مطالعه در این زمینه و دریافت تسهیلات کم سود و زود بازده براي خودشان اشتغالزايي ايجاد كنند.

این جوان اسلام آبادي می گوید: اگر جوانان به جای تمركز روي كار دولتي، با مطالعه در این زمینه یعنی پرورش شتر و یا تدارک هرشغل دیگر در حوزه مشاغل زود بازده عرصه اقتصاد مقاومتی ورود پیدا کنند، مطمئنا علاوه بر اینکه به تحقق فرامین رهبر معظم انقلاب در حوزه قطع وابستگی به خارج و کمک به تولید داخلی کمک خواهند کرد در مسیر خودکفایی شخصی نیز موفق می شوند.

گفتني است، تعداد فعلی شترهای دوکوهانه در جهان حدود ۲ میلیون نفر می‌باشند که در کشورهای چین، مغولستان، افغانستان و آسیای مرکزی و به میزان کمتر در ایران، ترکیه و آذربایجان پراکنده‌اند. شتر دوکوهانه می‌تواند در تابستان تا درجه حرارت ۳۰ درجه سانتی گراد و در زمستان تا درجه حرارت ۳۰- درجه سانتی گراد را به خوبی تحمل نماید. متوسط باری را که شتر دوکوهانه می‌تواند حمل نماید ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم می‌باشد.

گزارش از مرتضي بري

 

 

 

 


http://aranmoghan.ir/نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...