دفن غیر اصولی پسماندهاي شهري و رها سازی آنها در ورودی شهر از سمت مسكن مهر به یکی از معضلات مهم در پارس آباد تبديل شده و بدون اینکه زباله ها تفکیک و محل مناسبي براي دفن آن شود، همانطور در ورودي شهر و نزديك مسكن مهر پارس آباد رها می‌شود و از این رو بوی حاصل از آن اثرات منفی برای بهداشت و سلامت مردم به همراه دارد.

از سويي متاسفانه دفن غيراصولي زباله ها در ورودي شهر، عرصه های زیادی از محیط اطراف را که کاربری زیست محیطی، کشاورزی و . . . دارند را نیز آلوده کرده است، بطوري كه صداي اهالي و كشاورزان نزديك مسكن مهر كه در چند قدمي اين زباله ها قرار دارند را درآورده است و خواستار رسيدگي متوليان امر به اين معضل هستند.

در حالي كه رئيس اداره محيط زيست شهرستان پارس آباد همين چند ماه پيش از تعیین مهلت یک ماهه برای شهرداری جهت ساماندهی پسماندهای عادی شهر خبر داده و اظهار كرده بود در صورتی که شهرداری‌های شهرستان تا یک ماه پسماندهای عادی شهرستان را به محل دفن نهایی که قبلاً مشخص شده انتقال ندهند این اداره موضوع را از طریق مراجع قضایی پیگیری می‌کند.

اما با گذشت 8 ماه از اين ضرب الاجل، این معضل همچنان حل نشده باقی مانده است و علاوه بر ایجاد جلوه نازیبا از ورودي شهرمان و آلودگی محیط زیست، باعث بروز بوی نامطبوع، نفوذ شیرابه ی زباله ها به آبهای زیر زمینی و تجمع حشرات و حیوانات شده است.

اين در حالي است كه پيش تر فرماندار سابق پارس آباد براي رفع اين مشكل، ساخت و راه اندازی کارخانه بازیافت زباله و دفن اصولی زباله ها و پسماندهای خانگی، شهری و صنعتی در این شهرستان مرزی را ضروری دانسته و گفته بود كه با احداث و راه اندازی کارخانه کمپوست و بازیافت زباله بخش عظیمی از مشکلات دفن زباله های شهری و روستایی این شهرستان و حتی مناطق گرمی و بیله سوار برطرف و حجم قابل توجهی از این زباله ها شامل مواد بازیافتی و قابل تبدیل به کود آلی، جداسازی و به چرخه تولید بازگردانده می شود.

 هر چند یکی از بهترین اقدامات برای کاهش حجم زباله، جمع آوری زباله به صورت تفکیک شده از مبدا و بازیابی و بازیافت آن است، اما به گفته رئيس اداره حفاظت محيط زيست پارس آباد، میزان زباله تولیدی روزانه شهرستان پارس‌آباد حدود 120 تن است که با توجه به جمعیت شهرستان هر شهروند پارس‌آبادی 500 گرم بیش از استاندارد جهانی زباله تولید می‌کند كه اين آمار جاي تامل دارد.

 انتظار می رود که متوليان ذي ربط، مکانی مناسب طبق استاندارد های زیست محیطی برای دفن زباله ها ایجاد کنند و خیال مردم را از این معضل که سلامت جامعه در گرو آن است، راحت سازند.

 

 

 http://aranmoghan.ir

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...