استان اردبیل به لحاظ پوشش غنی از منابع طبیعی و به ویژه گیاهان دارویی از جایگاهی ویژه برخوردار است که می‌توان با پرداختن و توجه بیشتر به آن به توسعه و اقتصاد استان کمک شایانی شود. طبق گفته متولیان تاکنون ۴۷۰ گونه گیاه دارویی استان اردبیل شناسایی شده که
در این میان شهرستان گرمی به عنوان یکی مناطبق با ارزش بالا در این حوزه، از قابلیت های مهمی بهره مند است. این منطقه با دارا بودن طبیعتی متنوع، انواع گونه های گیاهی موجود در سطح کشور و حتی در کشورهای دیگر را در خود جای داده است و اگر توسعه پرورش این نوع گیاهان مورد توجه قرار گیرد، قطعا آینده ای درخشان در پی خواهد داشت.
طب گفته کارشناسان، گیاهان دارویی از ارزش و اهمیت بسیاری در تأمین بهداشت و سلامت جوامع چه از بعد درمانی و یا پیشگیری از بیماری‌ها برخوردار است. از گیاهان دارویی به‌ عنوان ذخایر هر کشوری نام برده می ‎شود، به طوری که یکی از مهم‌ترین منابع تأمین نیازهای غذایی و دارویی بشر در طول نسل‌ها بوده‌است.
اردبیل به دلیل داشتن اقلیم های متفاوت از تنوع گیاهان دارویی قابل ملاحظه ای برخوردار است و مرکز تحقیقات ، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان باید تمام این گیاهان دارویی شناسایی شده را جمع آوری کرده و تحقیقات گسترده را بر روی هر تک تک این گیاهان دارویی انجام دهد.

گرمی خواستگاه گیاهان داروئی است
مدیر جهاد کشاورزی گرمی مغان گفت: این شهرستان به دلیل اقلیم خاص و توپوگرافی کوهستانی و همچنین به دلیل آب و هوا و خاک مناسب، خواستگاه رویش انواع گیاهان داروئی به صورت طبیعی است.
«عظیم احمدی» در گفتگو با همشهری اظهار کرد: گونه های متعددی از گیاهان داروئی در این شهرستان وجود دارد که به ‌لحاظ شرایط آب و هوایی و ظرفیت ‌های طبیعی، امکان رویش این نوع گیاهان در این شهرستان فراهم شده است.
وی با بیان اینکه اکثر ۴۶ گونه گیاهان داروئی استان در این شهرستان یافت شده است، افزود: علاوه بر رویش طبیعی گیاهان داروئی در گرمی، بسیاری از فعالان کشاورزی نسبت به کشت این نوع گیاهان در گلخانه و مزارع خود اقدام می کنند.
وی تصریح کرد: بیش از ۱۰۰هزار هکتار اراضی منابع طبیعی و وجود گونه های متعدد گیاهی در گرمی نشانگر قابلیت این شهرستان برای توسعه گیاهان داروئی است که توجه بیشتر موسسه ها و شرکت های دانش بنیان به این شهرستان را می طلبد.
به گفته مدیر جهاد کشاورزی گرمی رویش طبیعی گیاهان داروئی در مناطق مختلف شهرستان بر حسب نوع و ساختار منطقه بوده و تنوع گونه ای در بخش موران، مرکزی و انگوت با توجه به تنوع نوع خاک دیده می شود.
احمدی بر لزوم بررسی علمی ظرفیت گیاهان داروئی شهرستان تأکید کرد و افزود: با توجه به موقعیت و شرایط اقلیمی و طبیعی گرمی، از ایجاد ایستگاه تحقیقاتی شعبه پژوهشگاه گیاهان دارویی توسط جهاد دانشگاهی استقبال می شود.

اختصاص ۸۱ هکتار برای کشت گیاهان داروئی
پارس آباد یکی دیگر از شهرستان های مستعد استان در حوزه گیاهان داروئی است که علاوه بر رویش طبیعی، برخی کشاورزان نیز نسبت به کشت آن اقدام می کنند. مدیر جهاد کشاورزی پارس آباد از اختصاص ۸۱ هکتار از اراضی این شهرستان به کشت گیاهان دارویی خبر داد.
«علی اکبر حسنیان» بر لزوم پژوهش و تحقیقات بر روی گیاهان داروئی تأکید کرد و گفت: گیاهان دارویی استحصال شده در این منطقه از کیفیت و بار اقتصادی بالایی برخوردار هستند.
وی اظهار کرد: جهاد دانشگاهی به عنوان تنها دارنده پژوهشگاه گیاهان دارویی در کشور به نتایج خوبی در زمینه گیاهان دارویی دست یافته و امیدواریم با راه اندازی مرکز جهاد دانشگاهی در پارس آباد زمینه توسعه این منطقه در بخش کشت گیاهان دارویی ایجاد شود.
وی با بیان اینکه در این شهرستان گلخانه طبیعی فعال است، تصریح کرد: بسیاری از گیاهان با ارزشی که خاصیت های فراوانی داشته و در این مناطق روییده می ‌شود، حتی در برخی از کشورهای جهان نیز یافت نمی‌ شوند.
این مقام مسئول بیان کرد: دولت یازدهم با کشت گیاهان دارویی گام های بلندی برای بهره‌وری برداشته است اما لازم است بخش های خصوصی و دولتی برای ایجاد صنایع فرآوری و بسته‌بندی تولید، درآمد زایی و توسعه این بخش وارد عمل شوند.

دشت مغان مرکز تحقیقات گیاهان داروئی می شود
رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل گفت: مرکز آموزش تخصصی کوتاه مدت جهاد دانشگاهی گرمی، به مرکز تحقیقات گیاهان داروئی شمال استان تبدیل خواهد شد.
«رامز نصیری» در حاشیه بازدید از جهاد دانشگاهی شعبه گرمی به خبرنگار همشهری گفت: مرکز رشد و فناوری گیاهان داروئی با به‌ کارگیری شرکت ‌های فعال در گرمی مغان آغاز به ‌کار کرده و با تجهیز و راه ‌اندازی آزمایشگاه و امکانات فن‌آوری، این مرکز توسعه می ‌یابد.
وی به ظرفیت های منحصر به فرد موجود دشت مغان در حوزه گیاهان داروئی اشاره کرد و افزود: شهرستان گرمی به واسطه برخورداری از تنوع اقلیمی و آگرو اکولوژیکی متاثر از وجود مناطقی مانند ارتفاعات صلوات با ارتفاع ۲۲۰۰ متر از سطح دریا و مناطق پست دشتی، دارای تنوع گیاهی بسیار غنی است.
وی وجود گونه های مختلفی همچون کبر، آجی قوئوخ و تعداد زیادی از گیاهان دارویی بومی را نشان ضرورت توجه اساسی به بخش پژوهش گیاهان داروئی در دشت مغان دانست و افزود: در صورت اختصاص اعتبار لازم مرکز تحقیقات گیاهان داروئی مغان به زودی آغاز به کار می کند.
رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل بیان کرد: با انجام این طرح تحقیقاتی ارزشمند می توان به کشت، اهلی سازی، تولید و فرآوری این گیاهان اقدام کرد و با سرمایه گذاری مناسب و ایجاد پایلوت نیمه صنعتی و صنعتی به ویژه صنایع تبدیلی گیاهان بومی و اندومیک وارد بازارهای محلی و حتی بین المللی شد.

    علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

 

http://azadlo.ir

 

 

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...