هشدار بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از آذرماه سال جاری تاکنون از سوی دامپزشکی به مراکز صنعتی و سنتی پرورش مرغ و طیور، داده شد و باوجود همه دلگرمی مسئولان مبنی بر کنترل این بیماری و خطرناک نبودن آن در شرایط کنونی برای انسان‌ها، رشد این بیماری به اندازه‌ای گسترش یافت که ظرف مدت دو ماه ۱۱ استان کشور را به طور کامل درگیر خود کرد.

شیوع آنفلوآنزای فوق حاد تا کنون موجب شده برخی از مرغداری‌های تخم‌گذار استان‌های تهران، البرز، آذربایجان شرقی و قم به این ویروس آلوده شوند. همچنین این بیماری تاکنون در استان‌های تهران، البرز، آذربایجان شرقی، کرمانشاه، قم، مرکزی و مازندران در زیستگاه پرندگان وحشی، روستا یا واحدهای صنعتی مورد شناسایی و تأیید آزمایشگاهی قرار گرفتند.

افزایش و گاهی کاهش قیمت مرغ و تخم‌مرغ و کاهش میزان صادرات از جمله اتفاقاتی است که در این ماه تحت تأثیر شیوع این ویروس قرار گرفته است، اما خوشبختانه تاکنون هیچ‌گونه گزارشی در زمینه سرایت این بیماری از پرندگان به انسان در ایران اعلام نشده است.

قرار گرفتن استانهای شمال و شمالغرب کشور در کریدور پرندگان مهاجر و هم مرزی با کشورهای درگیر با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان موجبات نگرانی از شیوع و گسترش این بیماری را به قوت خود باقی نگه داشته است نگرانی که در صورت بی توجهی می‌تواند عواقب جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

آنفلوانزای پرندگان به رغم اینکه شیوع آن به شدت شیوع آنفلوانزای انسانی در بین انسان‌ها نیست و خیلی سخت از پرنده به انسان منتقل می‌شود، اما در صورت انتقال درصد تلفات و کشندگی آن بالا است و به همین دلیل، مجامع بین المللی روی کنترل این بیماری خیلی تاکید دارند.

فصل زمستان مصادف است با ورود پرندگان مهاجر سرزمین‌های شمالی به ایران، این مهاجرت که صحنه‌های زیبایی را می‌آفریند، در سال‌های اخیر بدون دغدغه نبوده است. از طرفی شکار بی‌رویه پرندگان مهاجر و از طرف دیگر، انتقال برخی بیماری‌های خطرناک از طریق پرندگانی که به ایران مهاجرت می‌کنند، نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است.

ابتلای انسانی به آنفلوآنزای پرندگان در اردبیل مشاهده نشده است

با وجود اینکه گزارشهای مشکوکی از تلفات پرندگان وحشی آبزی در استان اردبیل گزارش شد اما با نمونه برداری‌های صورت گرفته مشخص شد این تلفات ناشی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نبوده اما این به این معنا نیست که نباید اقدامات پیشگیرانه مورد بی توجهی قرار گیرد.

رئیس اداره بیماری‌های واگیر علوم پزشکی استان اردبیل تصریح کرد: در پی مشاهده آنفلوآنزای پرندگان در برخی استان‌ها اقدامات محافظتی  و بهداشتی جهت کنترل این بیماری و ممانعت از بروز آن در استان آغاز شده است.

داریوش امدادی تصریح کرد: دو گروه پرخطر در ابتلا به آنفلوآنزای پرندگان داریم که شامل کارگران مرغداری‌ها و شکارچیان است که برای هر دو گروه آموزش و اطلاع‌رسانی در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس اداره بیماری‌های واگیر علوم پزشکی استان متذکر شد: علائم ابتلا به آنفلوآنزا در انسان تب، سرفه و تنگی نفس و همچنین سابقه تماس با پرندگان و طیور است.

به گفته امدادی نظارت و بازرسی بهداشت از هسته‌های در معرض خطر بیماری ادامه دارد و با توجه به اینکه در سال ۸۴ ابتلای این بیماری در اردبیل مشاهده شد و به صورت وسیع معدوم‌سازی پرندگان را تجربه کردیم، امسال با حساسیت ویژه کنترل بیماری دنبال می‌شود.

هشدار درباره شیوع آنفلوآنزای مرغی در اردبیل

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل افزود: به دنبال مشاهده مرگ پلیکان‌ها در حاشیه رود ارس و همچنین تلف شدن طیور بومی در روستایی در شهرستان گرمی، اقدامات لازم برای پیشگیری از آنفولانزای پرندگان در استان اردبیل تشدید شد که با هماهنگی محیط زیست استان اردبیل، از موارد مشکوک نمونه برداری شده و اقدامات مراقبتی در محل های مشکوک به آنفوآنزای پرندگان انجام شده است.

صادق صالحی با اشاره به اعلام شيوع جهانی آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان و احتمال شیوع آن در استان اردبیل به عنوان سيزدهمين استان اظهار داشت: اقدامات كنترلي مديريت بحران استان تشديد شده و خوشبختانه مشكلي در سلامت گله مرغ هاي صنعتي استان وجود نداشته و مصرف مرغ بسته بندي شده كاملا بلامانع بوده و سلامت آن مورد تاييد است.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل بیان کرد: چند مورد آنفلوانزای پرندگان در روستاهای بخش انگوت از توابع شهرستان گرمی مغان گزارش شده است که با اعزام اکیپ‌های متخصص در حال بررسی و آزمایش موارد گزارش شده هستیم.

وی با بیان اینکه بیماری‌های پرندگان توسط کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان اردبیل پایش می‌شود، گفت: تاکنون در گله‌های طیور صنعتی این استان هیچ موردی از تلفات مشکوک به آنفولاآنزای پرندگان مشاهده نشده است.

صالحی در خصوص پرهیز مردم از مصرف‌ گوشت‌ مرغ‌ و تخم مرغ، از شهروندان خواست، تخم مرغ و مرغ بسته بندی نشده خریداری نکنند و بدون هیچگونه نگرانی‌ فرآورده های پروتئینی را از کشتارگاه‌های مجاز تهیه کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل با بیان اینکه گوشت‌ مرغ باید به‌ مدت‌ ۳۰ دقیقه‌ جوشاند‌ه شود و تخم‌ مرغ‌ نیمه‌پز مصرف نشود، گفت: مردم با رعایت‌ نکات بهداشتی‌ و پرهیز از تماس با پرندگان وحشی و لاشه آنها، از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنند.

وی تاکید کرد: مرغداری‌ها با عمل به توصیه کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان اردبیل، ضوابط بهداشتی را رعایت کنند و در ضد عفونی‌ کردن‌ مرغداری‌ها نهایت دقت را داشته باشند.

در حال حاضر متاسفانه ۱۱ استان کشور با شیوع بیماری آنفلوآنزای مرغی دست و پنجه نرم می کنند و هنوز خطر ابتلا بیخ گوش برخی از استانهای کشور به خصوص استانهای شمالغرب کشور به جهت پذیرایی از پرندگان مهاجر و مرزی بودن کمین کرده، در این راستا اطلاع رسانی کافی به همراه رعایت نکات پیشگیرانه برای عبور از این بحران ضروری به نظر می رسد.http://www.savalankhabar.irنوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...