مغانشهر : فرودگاه‌ها یکی از زیرساخت‌های ارزشمند در جوامع پیشرفته محسوب می‌شوند و به دلیل برخورداری از پتانسیل‌های مختلف، در رشد اقتصادی و گردشگری و موقعیت استراتژیک هر شهر و کمک به ایجاد توسعه پایدار آن، نقش مهمی دارند.

بر همين اساس، فرودگاه شهرستان مرزي پارس آباد مغان از فرودگاه‌های قدیمی کشور است که بیش از دو دهه از عمر آن می‌گذرد و در سال‌های اخیر با جابه‌جایی تعداد زیادی از مردم، خدمات قابل‌قبولی برای استان و منطقه مغان به ارمغان آورده است.

این فرودگاه به عنوان قدیمی ترین فرودگاه استان اردبیل در سال ۱۳۵۲ تاسیس و در سال ۱۳۸۱ از شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان منفک و تحویل شرکت مادر تخصصی فرودگاه‌های کشور شد.

فرودگاه پارس آباد مغان که تا همین سال 1390 پروازهایش به مسیر تهران - پارس آباد و بالعکس دایر بود و پس از گذشت حدود 38 سال از فعالیتش، فراز و نشیب های زیادی را هم پشت سر گذاشته بود در سال 91 براساس تصمیم مسوولان مبنی بر تعریض باند فرودگاه تعطیل و قرار شد در کوتاهترین زمان ممکن این فرودگاه مجددا بازگشایی شود.

در اوایل همان سال این پروژه با اینکه پیشرفت مناسبی داشت اما بعد از اندک مدتی این پروژه بنا به دلایلی تعطیل شد و از آن زمان تا کنون حدود 6 سال از تعطیلی کامل پروازهای فرودگاه پارس آباد می‌گذرد و با اینکه دولت یازدهم سه هزار تن قیر رایگان و اعتبارات قابل توجهی برای این پروژه اختصاص داده بود و بازسازی باند این فرودگاه تا سه کیلومتر ادامه داشته و عرض آن افزایش یافته است تا فرود و پرواز هواپیماهای فوکر، md و ایرباس در این باند میسر شود اما هنوز این پروژه تا کنون به سرانجام نرسیده است.

این در حالی است که در بهمن ماه 95 به گفته فرماندار پارس آباد، با اینکه این فرودگاه هیچ مشکل و کمبودی از نظر اعتبار ندارد و طرح توسعه باند در مرحله تکمیل قرار دارد و هم اکنون آسفالت کامل دو لایه از سه لایه روکش آسفالت باند فرودگاه پارس آباد به طول 3 کیلومتر و عرض 60 متر انجام شده است و سومین و آخرین لایه آسفالت باند فرودگاه در مراحل پایانی قرار دارد اما به دليل سرمای زودرس و برودت هوا عملیات توسعه متوقف شده که در اوایل سال آینده به محض مساعد شدن هوا در 10 روز فرودگاه برای از سرگیری پروازها آماده خواهد شد.

اين گفته فرماندار در حالي است كه دو ماه از سال 96 هم سپري شد و عمر دولت يازدهم به سرانجام رسيد و با اينكه پارس آباد مغان اين روزها هواي نسبتا گرمي را سپري مي كند اما هنوز خبري از اتمام لايه سوم روكش آسفالت و افتتاح فرودگاه پارس آباد مغان نيست و آسمان اين شهرستان همچنان در انتظار پروازهايش به نظاره نشسته است.http://aranmoghan.ir

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...