مغانشهر : مسعود امامی یگانه روز سه شنبه در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران خلخال افزود: در بین شهرستان های استان اردبیل نیز خلخال بیشترین آتش سوزی مراتع را به خود داشته است.
وی با بیان اینکه بیش از 45 هزار هکتار از جنگل ها و 212 هزار هکتار از مراتع استان در خلخال واقع شده اظهار کرد: این امر موجب افزایش خطر حوادث آتش سوزی در این شهرستان شده و در سال گذشته وقوع 20 مورد حادثه آتش سوزی در خلخال منجر به از بین رفتن 460 هکتار از اراضی مرتعی و جنگلی این شهرستان شده است.
وی گفت: بیشترین عامل وقوع این حوادث بی دقتی گردشگران در روشن کردن آتش در اراضی مرتعی و جنگلی خلخال بوده و با ترویج فرهنگ حفظ و حراست از منابع طبیعی در بین مردم می توان از وقوع بسیاری از این حوادث پیشگیری کرد.

امامی گفت: در سال گذشته 150 میلیارد ریال اعتبار منظور شده به حوادث غیر مترقبه استان تخصیص نیافت و در بحث سیل نیز 25 فروردین امسال تنها 9 میلیارد ریال اعتبار برای جبران خسارات تخصیص یافته بود که این اعتبار نیز به تناسب سطح خسارات وارده از سیل در بین شهرستان های مختلف استان توزیع شد.
وی با بیان اینکه سالانه بطور میانگین بیش از پنج هزار میلیارد ریال خسارت از جانب سرمازدگی و یا خشکسالی به بخش کشاورزی استان اردبیل وارد می شود، افزود: بیمه محصولات کشاورزی تنها راهکار مطمئن برای جبران خسارات وارده است و برخلاف برخی اظهار نظرها تمام خسارات کشاورزان خسارت دیده که محصولات خود را تحت پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی قرار داده اند سال گذشته و امسال پرداخت شده است.
فریدون بابایی ، فرماندار خلخال نیز در این جلسه با انتقاد از عملکرد اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان در جذب اعتبار ویژه مناطق حفاظت شده کشور گفت: در حالی که بیش از 90 هزار هکتار از اراضی مستعد کشاورزی شهرستان به منطقه حفاظت شده اختصاص یافته و محدودیت بسیار سنگینی برای سرمایه گذاری در بیش از یک سوم از مساحت شهرستان ایجاد شده اما اداره حفاظت محیط زیست خلخال ریالی از محل اعتبارات مناطق حفاظت شده کشور برای حفظ و نگهداری این مناطق جذب نکرده و در این خصوص هیچ گونه احساس مسوولیت نمی کند.
وی با اشاره به تخصیص اعتبارات مناسب در سال های گذشته به شهرداری خلخال جهت اجرای طرح جمع آوری آب های سطحی خواستار تعیین تکلیف این طرح از سوی شهرداری شد.
رئیس شورای مدیریت بحران خلخال با اشاره به شیوع بیماری تب کریمه کنگو در کشور کشتار دام در اقامتگاه های بین راهی 2 جاده خلخال به اسالم و خلخال به پونل در حوزه استحفاظی استان گیلان و توزیع گوشت قرمز بدون هرگونه نظارت دامپزشکی را تهدیدی برای سلامتی مسافران این جاده ها اعلام و خواستار اقدام مسوولان ذیربط برای جلوگیری از ادامه این روند شد.
خلخال در جنوب اردبیل و در همسایگی استان گیلان واقع می باشد.
خبرنگار: بهرام نقی زاده ** انتشار دهنده: گیتی طالبی

 

http://sobhemoghan.ir

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...