ای صبا گر بگذری بر ساحل رود ارس
بوسه زن بر خاک و مشکین کن نفس

 

مغانشهر : شعر سروده شده توسط حافظ در وصف مغان را تا بحال در گوش تمامی مردم منطقه، کشور و در اقصی نقاط جهان زمزمه شده که برای نشان دادن عظمت این خاک زرخیز سروده شده است.

این بیت حافظ قطعا نشانگر بزرگی و عظمت این مرز و بوم می باشد که صدها سال پیش این شاعر بزرگ فارسی زبان در وصف منطقه مغان سروده شده است.

دشت سر سبز مغان بدلیل قرار گرفتن در نقطه صفر مرزی، دارا بودن شرایط آب و هوایی و اقلیمی مناسب ، زمینهای حاصلخیز و قرار گرفتن در کنار رود خروشان ارس از دیرباز زبان زد عام و خاص بوده است. بطوریکه امروزه محصولات کشاورزی این منطقه بازار خوبی در سطح ایران و کشورهای همسایه دارد.

سه خواهران مغان با وجود داشتن پتانسیلهای اقتصادی، کشاورزی و گردشگری فراوان همچنان با توجه به شهرهای همجوار از پیشرفت باز مانده و امتیازاتی که در ادوار گذشته برای این منطقه در نظر گرفته شده با بی توجهی مسئولان وقت شهرهای مغان امتیازات واگذاری به این منطقه برای سایر شهرها انتقال یافته است.

انتقال کشتارگاه صنعتی و چرم سازی مغان از جمله مواردی می باشد که همچنان داغ آن در دل اهالی منطقه باقی مانده است.

 

 

چند سال گذشته همگی شاهد بودیم نماینده وقت شهرستان های پارسآباد و بیله‌سوار مغان با نصب بنرهای تبلیغاتی در سطح شهرهای منطقه مغان و در گفتگو با رسانه ها با انتقاد از دیگر نمایندگان استان بدلیل همسو نبودن خبر از الحاق مغان به منطقه آزاد تجاری ارس داد اما چندی نگذشته بود که با تغییر ۱۸۰ درجه ای سخن از ایجاد منطقه آزاد تجاری اردبیل زد و الحاق به طور کلی به فراموشی سپرده شد.

با گذشت چندین سال از الحاق منطقه ازاد خبر نشد و مردم این منطقه به ایجاد آن نیز هیچ امیدی ندارند و ایجاد منطقه آزاد تجاری نیز سرابی بیش نبوده است.

امروزه حتی برخی نمایندگان استان طی مصاحبه های خود با رسانه های محلی و کشوری در خصوص ایجاد منطقه آزاد اظهار ناامیدی کرده اند و ظاهرا مجددا سخن از الحاق به میان کشیده اند.

حال چرا در گذشته دولتمردان و نمایندگان استان مخالف الحاق مغان به منطقه آزاد تجاری ارس بودند بسی جای سوال است.

اما نمیدانم چرا وقتی به این موضوع فکر میکنم بازی شطرنجی در ذهنم تداعی میشود چون وقتی شانس موفقیت را در خود نمی بینیم اقدام به تخریب بازی می کنیم.

این ایام بازار شعار داغ است و حرف هایی از ایجاد بندر خشک در اصلاندوز و آمدن راه آهن به مغان شنیده میشود که امیدواریم سرانجام این طرح ها نیز مثل منطقه آزاد تجاری نشود.

جالب است چندی پیش یکی از نمایندگان استان در نظری غیر کارشناسی مبنی بر تامین آب شرب شهر اردبیل از سد عمارت مغان را به میان آورده که مردم این خطه زرخیر را نگران نموده است چون مردم این منطقه سالهاست در انتظار تکمیل شدن این سد جهت به حرکت درآوردن چرخه اقتصادی این منطقه هستند.

ما این اظهارنظر غیرکارشناسی را به پای تجربه کم وی گذاشته و امیدواریم نمایندگان مغان جواب قاطع و منطقی برای این نماینده داشته باشند چرا که دیگر فرصتی برای آزمون و خطا وجود ندارد.

  • یادداشت از میلاد نوری

 

http://azadlo.ir

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...