مغانشهر : امیر رجبی روز شنبه افزود: این نمایش توسط واحد نمایش حوزه هنری استان اردبیل و با اجرای گروه تئاتر مغان هنر پارس آباد به کارگردانی غریب منوچهری تولید شده است.او گفت: نمایش 'شاه اسماعیل' برشی از زندگی شاه اسماعیل صفوی پس از جنگ چالدران را به قلم علی حسن زاده روایت می کند.
رئیس حوزه هنری استان اردبیل اظهار کرد: این نمایش در راستای معرفی مفاخر ملی کشور و جلوگیری از مصادره چهره های شاخص این سرزمین به نفع بیگانگان تولید شده چرا که شاه اسماعیل صفوی از نوادگان شیخ صفی الدین اردبیلی و از مشاهیر برجسته ایرانی است که نخستین حکومت ملی شیعی در ایران را پایه گذاری کرد و عامل یکپارچگی این سرزمین بعد از سال ها هرج و مرج و آشوب شد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی حوزه هنری اردبیل ، رجبی با بیان اینکه متاسفانه چهره واقعی شاه اسماعیل صفوی در پشت پرده برخی ابهامات و حتی اتهامات مغرضانه، همچنان پنهان مانده و آن گونه که باید و شاید در جامعه، بویژه برای نسل جوان ، معرفی نشده گفت: در جنگ چالدران که در روز دوم ماه رجب سال 920 هجری قمری بین سربازان شاه اسماعیل صفوی و سلطان سلیم عثمانی رخ داد، نیروهای قزلباش نزدیک به 40 هزار تن و سپاه عثمانی قریب به یکصد هزار نفر بودند.
او افزود: در حالی که سربازان ایرانی با شمشیر، نیزه و تیر و کمان می‌جنگیدند، نیروهای عثمانی از توپ و تفنگ بهره می‌جستند ، بنابراین قزلباشان به علت تعداد کمتر و نداشتن سلاح آتشین ، از سپاه عثمانی شکست خوردند، هرچند که سربازان عثمانی نیز، توان تصرف دایمی و اقامت بلند مدت در سرزمین های شمال غربی ایران را نیافتند و پس از مدت کوتاهی از ترس انتقام ایرانیان، به سرزمین های خود عقب نشستند.
او اظهار کرد: پس از شکست در جنگ چالدران ، شاه اسماعیل که با جمع آوری نیرو و تقویت قوا قصد حمله مجدد به امپراتوری عثمانی و انتقام گیری از آنها را داشت، در نهایت به خاطر حفظ وحدت جهان اسلام و مصلحت مسلمانان از این کار صرف نظر کرد و همین تصمیم مهم ، سرنوشت آتی او را رقم زد.
رئیس حوزه هنری استان اردبیل اظهار کرد: نمایش شاه اسماعیل ضمن روایت جنگ چالدران و عواقب آن، کش و قوس شاه اسماعیل و اطرافیانش را برای اتخاذ تصمیمی بزرگ در مورد آینده کشور و جهان اسلام روایت می کند.
این نمایش روزهای چهارم و پنجم مردادماه 1396 به مناسبت هفته بزرگداشت اردبیل ساعت 9.5 شب در مجتمع فرهنگی فدک اردبیل به اجرای عمومی در می آید.
خبرنگار: گیتی طالبی ** انتشار دهنده: سیفعلی موسی زاده

 

http://www.irna.ir

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...