مغانشهر : با گذشت بیش از ۴۰ روز از خرید تضمینی گندم در استان اردبیل، گندمکاران مناطق شمالی استان اردبیل به علت تعلل در پرداخت معوقات بهای گندم، روزگار خوشی ندارند. مهمترین موضوعی که باعث گله مندی کشاورزان در این زمینه شده است، مشکلات عدیده در هنگام تحویل محصول در مراکز خرید و تأخیر دریافت بهای محصول خود از سوی دولت است.
به رغم اینکه دولت در افزایش قیمت گندم و ایجاد فضای درآمد مناسب برای کشاورزان اقدام خوبی انجام داده است، اما گندمی که بعد از یک سال با عرق جبین و کد یمین کشاورزان حاصل شده و ماه ها انتظار برای دریافت حاصل تلاش خود اجر آن را از بین می براد. خرید در ظاهر تضمینی نام گرفته است، اما ماه ها واریز مطالبات کشاورزان به طول می انجامد.
استان اردبیل و به خصوص دشت مغان به واسطه اینکه امورات مردم به طور مستقیم با کشاورزی در ارتباط است، باید در این حوزه برخی قوانین لازم الاجرایی داشته باشد. انتظار این است مجمع نمایندگان استان در مقابل تکراری تراژدی تلخ تأخیر مطالبات کشاورزان زحمت واکنش نشان داده و دولت را مکلف به پرداخت در سریعترین زمان بکنند.

انتقاد امام جمعه و پاسخ مسئول
کوتاهی و تعلل در پرداخت مطالبات و حق الزحمه کشاورزان گندم کار مغانی به حدی رسیده است که امام جمعه پارس آباد در خطبه های نماز جمعه به سهل انگاری دولت در پرداخت بهای گندم کاران اشاره و خواستار پرداخت به موقع مطالبات شد.
«حجت الاسلام رشادی» افزود: ما مردم پارس آباد مغان به عدم پرداخت بهای گندم کاران شهرستان معترضیم و از مسئولین شهرستانی و استانی تقاضا داریم هر چه سریعتر نسبت به پرداخت مطالبات گندم کاران اقدام کنند.
مدیرکل غله و بازرگانی استان اردبیل از فعالیت ۵۶ مرکز خرید گندم، ۱۶ مرکز خرید جو و ۱۴ مرکز خرید کلزا در سطح استان اردبیل خبر داد و گفت: هیچ مشکلی در روند خرید گندم از
«علی نوبخت» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: سطح زیرکشت گندم در استان اردبیل را ۲۵۰هزار هکتار، جو ۱۱۰ هزار هکتار و کلزا را ۲۷۰۰ هکتار اعلام کرد و گفت: پیش بینی می شود از این سطح زیر کشت ۳۰۰ هزار تن گندم، ۱۰۰ هزار تن جو ۴هزار تن کلزا از کشاورزان خریداری شود.
وی با بیان اینکه پرداخت بهای محصول گندم از حوزه این اداره خارج است، افزود: پرداخت مطالبات کشاورزان گندمکار یک بحث کشوری است، اما همه مصر هستیم که این امر هر چه زودتر به طور کامل انجام شود.

 

 

 

گلایه تعلل پرداخت مطالبات از زبان کشاورز
یکی از کشاورزان اهل دشت مغان در این زمینه به همشهری گفت: دیرکرد دولت در پرداخت مطالبات کشاورزان مغانی که نسبت به سایر استان ها دیرتر پرداخت شد، باعث گلمه ندی و نبود اعتماد در خرید تضمینی گندم به وجود بیاید.
قویدل اظهار کرد: دولت به استان اردبیل کمتر توجه دارد و به راحتی می توان فهمید در پرداخت بهای گندم مرغوب دشت مغان که هنگام خرید شرایط مناسبی فراهم می شود، تعلل و تأخیر به چه علت است.
وی با بیان اینکه پرداخت مطالبات در نقاط مختلف استان و کشور متفاوت است، افزود: طبق گفته ها مسئولان ادعا می کنند بر اساس زمان بندی تحویل بهای محصول به مرور و به نوبت شهرها پرداخت می شود حال آنکه این موضوع درست نیست.
این کشاورز مغانی تصریح کرد: کشاورزان مغانی برای کشت مجدد در مهرماه، بذر گندم و کود را خریداری کند و بابت آن وجهی را پرداخت کند. این یعنی عدم توانایی خرید بذر و کود و عدم توان کشت به موقع از سوی کشاورز و در نتیجه هم کشاورز متحمل ضرر غیر قابل جبران می‌شود و هم تولید سال آینده به شدت کاهش می‌یابد.
صباح نژاد اضافه کرد: برخلاف گفته‌ها که تاکنون همان نصف مطالبات اولیه را دادند، اما کشاورزانی هم هستند که هنوز نصف همان مطالبات را دریافت نکرده‌اند و باقی را هم اگر قرار باشد تا آبان ماه بگیرند، مشکل‌شان در کشت سال آینده چند برابر خواهد شد.

پرداخت ۵۰۰ میلیارد از مطالبات کشاورزان
فرماندار پارس آباد مغان گفت: بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال در طول یک ماه اخیر به حساب کشاورزان گندم کار این شهرستان واریز شده است.
«اکبر صمدی» اظهار کرد: کار برداشت محصول استراتژیک گندم و خرید تضمینی گندم مازاد بر نیاز کشاورزان پارس آباد در سال زراعی جاری از روز ۲۵خرداد در ۱۲مرکز خرید، بدون هیچ گونه مشکل و محدودیتی انجام شد.
وی با بیان اینکه بیش از ۵۵ درصد از مطالبات گندم کاران مغانی پرداخت شده است، افزود: مابقی طلب کشاورزان گندم کار این شهرستان بر اساس زمان تحویل به مراکز خرید تضمینی ، دست کم تا ۲ هفته آینده در ۲ نوبت و در روزهای چهارشنبه پرداخت خواهد شد.
مقام عالی دولت در پارس آباد بیان کرد: ۷۰ میلیارد ریال از هزینه خرید تضمینی کلزا در این شهرستان پرداخت شده و این مبالغ به طور کامل به حساب کلزاکاران پارس‌آبادی پرداخت شده است.
داستان تکراری تأخیر در پرداخت مطالبات کشاورزان باعث شده است این قشر زحمت کش که در خط مقدم تولید قرار دارند، نسبت به کاشت محصولات مهم همچون گندم در سال های آینده بی رغبت باشند. خودکفایی و رونق در محصولات کشاورزی کاملاً وابسته به تصمیم دولت است و رونق اقتصاد کشور نیز به افزایش تولید و ایجاد بستر سرمایه گذاری مولد مخصوصاً در حوزه کشاورزی است که متاسفانه در سایه غفلت دولت پیش می‌رود.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

 

http://azadlo.ir

 

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...