به گزارش مغانشهر، علاوه بر عطر معنوی دعا و نیایش عرفه، قربانی کردن گوسفند از آیین‌های عید قربان است. در آستانه این عید بازار دام زنده و گوشت قرمز داغ شده است. در برخی میادین حاشیه شهر شاهد فروش دام زنده هستیم و قصابی‌ها نیز بازارشان گرم شده است.
به جز خرید گوسفند زنده برای قربانی‌كردن، خریدن گوشت از قصابی‌ها نیز در این روزها رونق بسیار دارد زیرا در روز عید قربان مردم اردبیل برای برپایی مراسم جشن و شادی به پختن كباب می‎پردازند. به همین دلیل در آستانه فرارسیدن عید سعید قربان صف‌های طولانی برای خرید گوشت در مقابل فروشگاه‌ها و مغازه‌های قصابی‌ تشکیل شده است و اهالی شهر در تکاپوی تهیه گوشت برای مراسم روز عید قربان هستند. موضوعی كه خود به پررونق شدن بازار گوشت استان در این روزها منجر می‌شود.

بازار داغ دام زنده و گوشت
«حسن رحیمی» یكی از قصابان اردبیل می‎گوید: در آستانه عید قربان تقاضا برای خرید گوشت زیاد می‌شود و ما سعی می‌کنیم به میزان لازم و بیشتر از همیشه گوشت تهیه کنیم تا مشتریان برای خرید دچار مشکل نشوند.
یکی از فروشندگان دام زنده هم درباره قیمت دام اظهار می‎كند: معمولا برای عید قربان گوسفند خریداری می‌شود. گوسفند اگر نر و وزنش از 50 کیلوگرم کمتر باشد، کیلویی 17 هزار تومن و اگر بیشتر باشد، کیلویی 16 هزار تومان به فروش می‌رسد.
«حبیب پورقاسم» می‌افزاید: گوسفند ماده هم اگر وزن مناسبی داشته باشد کیلویی 12 هزار و 500 تا 13 هزار تومان فروخته می‌شود.
این دامدار که خود مستقیم گوسفندان را برای فروش به شهر آورده است، اظهار می‎كند: اگر تمهیدات برای کنترل قیمت نباشد، با سودجویی‌ها قیمت از این میزان بالاتر می‌رود.

وجود دام و گوشت به اندازه کافی
رئیس اتحادیه قصابان در گفت‌وگو با همشهری می‎گوید: با وجود افزایش تقاضا در این روزها هیچ‌گونه کمبودی برای ارائه گوشت و گوسفند زنده در اردبیل وجود ندارد.
«پناه علیپور» می‎افزاید: برخی ادارات سفارش ارائه گوشت بسته‌بندی شده به کشتارگاه‌ها داده‌اند که در طول هفته تهیه و ارسال شده است.
وی تصریح می‌كند: قیمت گوشت همان قیمت متعادل همیشگی و کیلویی 40 هزار تومان است و نظارت نیز وجود دارد تا اگر برخی واحدهای صنفی از این مقدار تخلف کردند، با آنها برخورد شود.

توصیه‌های بهداشتی دامپزشکی
در این میان، بهداشت گوشت و دام تهیه شده از اهمیت زیاد برخوردار است. مدیرکل دامپزشکی استان در این زمینه به خبرنگار همشهری می‎گوید: نظارت‌ها را بر کشتارگاه‌ها دام و طیور استان تشدید کرده و تعداد ناظرین بهداشتی را برای کنترل بیشتر افزایش داده‌ایم و همه کشتارگاه‌ها در حالت آماده‌باش هستند.
«صادق صالحی» می‎افزاید: تسهیل و تسریع صدور مجوزهای بهداشتی حمل و نقل دام و افزایش تعداد اكیپ‌های نظارتی در شهر برای نظارت لازم بر عرضه دام و گوشت از دیگر اقدامات و تمهیدات اداره کل دامپزشکی در آستانه عید سعید قربان است.
یکی از خطرات ذبح دام در معابر شهری ایجاد آلودگی‌های بهداشتی و زیست‌محیطی است که در این زمینه با تعامل شهرداری، مرکز بهداشت و اداره دامپزشکی برنامه‌ریزی‌هایی برای کاهش آن در عید قربان سال جاری انجام شده است.
مدیرکل دامپزشکی استان می‌گوید: در شهر بروشور و تراکت‌هایی برای اطلاع‌رسانی توزیع شده که محتوای آنها شامل پیام‌های بهداشتی و توصیه برای مراجعه به مراکز مجاز عرضه و ذبح رایگان دام است.
وی از تشكیل اكیپ‌های سیار و ثابت نظارت بهداشتی برای معاینه قبل از كشتار و بررسی لاشه دام‌های قربانی بعد از كشتار در منازل به صورت كاملا رایگان خبر می‌دهد و تصریح می‌كند: كشتارگاه‌های صنعتی دام استان در روز عید سعید قربان برای ذبح بهداشتی دام قربانی اهالی در محل كشتارگاه آماده ارائه خدمات هستند.
صالحی با اشاره به اینکه بروشور و تراكت در زمینه بهداشت گوشت بین شهروندان در حال توزیع است، می‌افزاید: پیشنهاد می‌دهیم مردم دام قربانی خود را در خارج از محیط خانه و شهر، در كشتارگاه ذبح و گوشت را در منزل استفاده کنند.
مدیرکل دامپزشکی استان تاکید می‌كند: حتما درخواست می‌شود كه گوشت قربانی را حداقل ٢٤ ساعت در دمای یخچال نگهداری و سپس استفاده کنند تا ضمن حفظ تردی و كیفیت گوشت، برخی عوامل بیماری‌زای احتمالی موجود در آن نیز از بین بروند.
صالحی توصیه می‎كند: مردم در صورت مشاهده هرگونه حالت غیرعادی در دام زنده و گوشت حاصله از قبیل پرخونی، انگل، ضایعات جلدی و كبودی، نظر فنی كارشناسان این اداره كل را دریافت کنند.
وی ادامه می‎دهد: مردم باید گوشت مورد نیاز خود را از مراكز مجاز همراه با مهر دامپزشكی خریداری و از خرید گوشت در حاشیه جاده‌ها و روستاها خودداری کنند.

 

منبع : همشهری

 

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...