به گزارش مغانشهر، پارس آباد مغان از جمله مناطقي است که در بخش کشاورزی ظرفیت‌های بالایی در كشور دارد و در تولید محصولات کشاورزی نیز مطرح است ولی تولید این محصولات همراه با استفاده بیش از حد انواع سموم و کودهای شیمیایی معضلات خاص خود را دارد.

در گذشته در حالي كه زمین های زراعی یکسال محصول میدادند و سال بعد به صورت آیش باقی میماند و زمین فرصت لازم را برای احیاء خود و میکرو ارگانیسم ها پدید می آورد. اما با انقلاب سموم شيميايي و کودها در عرصه کشاورزی ابتدا همه افکار عمومی به پیشرفت و افزایش محصول جلب شد ولی بی خبر از اثرات آن و آینده اش بود.

باید اذعان کنیم که در گردابی فرو مانده ایم که راه برگشتی برای خود نگذاشته ایم. از زمانی که استفاده از آفت کش ها و علف كش ها در اراضي کشاورزی و باغي رواج پیدا کرده، خطر آلودگی و یا استفاده نابجا از سموم و كودهاي شيميايي محصولات كشاورزي و باغي نيز افزايش يافته است بطوري كه با اينكه بارها کارشناسان درباره عوارض سموم هشدارهای زیادی داده اند، اما هنوز گوش شنوايي نيست.

هر چند کنترل عوامل خسارت زا با استفاده از آفت کش ها در بخش کشاورزی سودمند و ضروری است اما بی توجهی و افراط در مصرف سموم و كودهاي شيميايي باعث خسارات قابل توجهی در موجودات زنده و ایجاد بیماری و مرگ در انسان ها می شود.

مصرف بی‌رویه سموم شیمیایی نه تنها در پارس آباد مغان بلكه در استان اردبيل نيز باعث به خطر افتادن سلامت مردم شده است، بطوري كه افزايش ناشي از استفاده از سموم شيميايي در بخش كشاورزي صداي صديف بدري نماینده مردم اردبیل، نیر و نمین و سرعین را هم درآورد بگونه اي كه وی در صحن علني مجلس خطاب به وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: آیا خبر دارید که استان اردبیل یکی از قطب‌های اصلی ابتلا به سرطان روده و معده بوده و علت اصلی آن مواد غذایی است، شما چه اقدام موثری در مورد نقش کودهای شیمیایی مصرفی در اراضی کشاورزی و سموم در مزارع و مراتع انجام داده‌اید.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی مسئول مستقیم حراست از منافع کشاورزان، دامداران و عشایر کشور هستید، اظهار كرد: شما در طول ۴ سال گذشته اقدام موثر و جدی در این مورد انجام نداده‌اید.

بدري با بیان اینکه واردات محصولات خطرناک تراریخته بدون ضابطه در حال انجام است که سلامت و امنیت غذایی کشور را نشانه رفته است، تصريح كرد: مصرف بی‌رویه کود و سموم شیمیایی باعث به خطر افتادن سلامت غذایی مردم و همچنین باعث عدم خرید توسط کشورهای هدف صادراتی به دلیل کیفیت پایین آنها شده است.

این مشكل در حالی رو به افزایش است كه امام جمعه پارس آباد نيز استفاده از کودهای شیمیایی در تولید محصولات کشاورزی را یک معضل بزرگ جامعه دانسته و با بيان اينكه سموم و کودهای شیمیایی كشاورزي در بسياري از كشورها منسوخ شده، گفت: متاسفانه استفاده بی رویه از سموم و کودهای شیمیایی تهدید جدی برای سلامت محيط زيست و قلمرو حيوانات شده است و مي طلبد مسوولان ذيربط با برگزاري جلساتي با كشاورزان، اقدام جدي براي جلوگيري از اين كار اتخاذ كنند.

حجت الاسلام سيد سعيد رشادي، استفاده از كود و سموم شيميايي توسط كشاورزان را آفت بزرگي براي محيط زيست و تهديد سلامت مردم عنوان كرد.

استفاده بیش از حد سموم و کود‌های شیمیایی برای تولید محصول بیشتر در حالی در مزارع و باغات شهرستان پارس آباد مغان گسترش یافته که بقایای سموم و کود‌های شیمیایی در محصولات کشاورزی باعث بروز بیماری‌های خطرناک و شیوع سرطان‌های مختلف می‌شود.

تحقیقات نشان داده است که عوارض ناشی از تماس يا استشمام سموم شیمیایی کشاورزی باعث سقط جنین، عدم رشد فکری ناقص الخلقه‌ بودن نوزاد در هنگام تولد و نقص هایی در اعمال و بافت های بدن و همچنين باعث بروز انواع بیماری های پوستی، تنفسی و عصبی مي شود.

متاسفانه امروزه مصرف سموم شیمیایی در پارس آباد مغان به گونه‌ای شده است که كشاورزان اول صبح و يا شب ها اقدام به سمپاشي اراضي خود مي كنند كه اين امر باعث شده تا بوي ناشي از آن هواي شهر را آلوده كرده و مشكلات تنفسي را براي مردم ايجاد كند.

بر همگان روشن است که سلامت مردم، حلقه گمشده تولید و توزیع مواد غذایی است. تأمين سلامتي مردم و مواد غذايي سالم يکي از وظايف مشخص دولت و دستگاه هاي ذي ربط است که در قانون اساسي به آن اشاره شده است.

وزارتخانه هاي جهاد كشاورزي و بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي در رأس نظام غذايي كشور قرار دارند. پس به نظر می رسد خلأ قانونی وجود ندارد. آنچه بیشتر ملموس است نبود هماهنگی و مدیریت لازم بین ارگانهای ذیربط است.

در پايان به اين نكته بسنده كنيم، سموم و کودهای شیمیایی را باید در چارچوب یک مدیریت تغذیه با مخلوط کردن تمامی منابع غذایی موجود در مزارع به کار گرفت و در صورت امکان برای هر مزرعه با توجه به نتایج آزمایش خاک و تاریخچه بهره برداری از آن، برنامه جداگانه ای تنظیم کرد.

گزارش از مرتضي بري

منبع : آران مغان

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...