به گزارش مغانشهر، روستای «گرمی انگوت» که در میان اهالی با نام «چای گرمی» شهرت دارد، یکی از روستاهای پرجمعیت بخش انگوت شهرستان گرمی مغان است. این روستا واقع در ۲ کیلومتری شهر تازه کند بعنوان نزدیکترین روستا به مرکز بخش انگوت و همچنین جزو نادر روستاهای پرجمعیت شهرستان که نه تنها با معضل مهاجرت مواجه نبوده است، بلکه افزایش جمعیت نیز داشته است.
گرمی انگوت زاده شهید مرحمت بالازاده، کم سن سالترین شهید آذربایحان است که آوازه شجاعت های وی در جبهه های حق علیه باطل زبانزد است. این روستا نخبه های فرهنگی، علمی و ورزشی زیادی در دامن خود پرورش داده و فرزندان زیادی را در دامن خود پرورانده که در جای جای کشور می درخشند.

اما علی رغم نام و آوازه این روستا، مشکلات کوچک و بزرگی اهالی را رنج می دهد که برای رفع آن ها آنطور که باید و شاید اقدام مناسبی صورت نگرفته است. آب شرب پایدار، اینترنت تلفن همراه، تکمیل طرح هادی و بهسازی راه های بین مزارع از جمله درخواست های اهالی این روستا که عمدتا به شغل کشاورزی و دامداری مشغول اند، است.

لزوم درج المان شهید بالازاده در روستا
یکی از اهالی روستای گرمی انگوت گفت: شهید مرحمت بالازاده نه تنها افتخار شهرستان و استان است، بلکه یک شهید ملی است که شجاعتش بارها مورد تمجید رهبری و مسئولان ارشد بوده است.
«علی قهرمان پرور» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: انتظار ما از مسئولان این است المان یادبود این شهید با نصب یک تابلو بزرگ در ورودی شهر و درج گوشه ای از وصیت و زندگی نامه انجام شود.
وی در رابطه با مشکلات این روستا گفت: چای گرمی به علت اینکه نزدیکترین روستا به مرکز بخش است، به مرور تبدیل به یکی از محلات شهر انگوت می شود و باید به همین علت بیشتر مورد توجه مسئولان قرار گیرد.
وی رسیدگی به وضعیت معابر و تکمیل طرح هادی را از مسئولان خواستار شد و افزود: تأمین آب شرب پایدار روستا و ایجاد روشنایی مابین روستا و شهر انگوت که فاصله کمتر از ۲ کیلومتر دارد، از خواسته های اهالی است.
قهرمان پرور اضافه کرد: در عصر کنونی وجود اینترنت یکی از ضروریات زندگی است و ما از مسئولان بخش، شهرستان و استان خواهشمندیم نسبت به فعال شدن اینترنت نسل سوم با توجه به جمعیت ۵۰۰ نفری و نزدیکی به شهر انگوت اقدام شود.

گرمی انگوت افزایش جمعیت دارد
بخشدار انگوت گفت: بر اساس سرشماری نفوس و مسکن که سال گذشته در سطح شهرستان انجام شد، جمعیت روستای گرمی انگوت ۴۹۱ نفر است.
«عباس صمدزاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: : بر اساس این سرشماری این روستا ۱۳۵ خانوار، ۲۵۴ مرد و ۲۳۷ زن دارد که در مقایسه با سرشماری های سال های گذشته افزایش جمعیت داشته است.
وی با بیان اینکه قریب به اتفاق روستاهای شهرستان با کاهش جمعیت روستا مواجه بوده اند، افزود: با توجه به موقعیت خاص این روستا و نزدیکی به شهر انگوت، مهاجرت از این روستا کم بوده و در طول سالیان گذشته افزایش جمعیت داشته است.
این مقام مسئول بیان کرد: امکانات و زیرساخت های لازم و اساسی همچون آب، برق، گاز و تلفن این روستا تأمین شده و اهالی در این زمینه مشکلی ندارند و تنها خواسته آن ها تقویت آنتن دهی موبایل و تکمیل طرح هادی در این روستا است.
وی به آمار سال های قبل این روستا اشاره کرد و افزود: جمعیت این روستا در سال ۱۳۷۰ ۴۵۸ نفر بوده است که با بررسی روستاهای مشابه با این جمعیت، اکنون باید به کمتر از ۲۰۰ نفر می رسید که اینگونه نبوده و افزایش جمعیت داشته است.
صمد زاده تصریح کرد: این موضوع با توجه به علاقه اهالی به وطن مادری و وجود زمینه شغلی در کنار نزدیکی به مرکز بخش انگوت است که باید به عنوان روستای پایلوت معرفی و روحیه ماندگاری را در آن افزایش داد.

پیشرفت ۷۵ درصدی طرح هادی روستا
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گرمی مغان نیز در این زمینه به همشهری گفت: طرح هادی روستای گرمی انگوت با اجرای فاز اول و دوم بیش از ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
«محمد علی رحیمی» افزود: همه معابر اصلی روستا سنگ فرش شده و برای معابر فرعی جهت اجرای فاز سوم نیز در برنامه های پیشنهادی ما قرار دارد اما به دلیل محدودیت منابع، سالجاری اعتباری برای تکمیل آن اختصاص داده نشده است.
وی همچنین در رابطه با مقام سازی مسکن های روستایی گفت: بیش از ۳۰ خانه در این روستا مقام سازی شده و اسناد املاک آن ها نیز طی مراسمی با حضور مسئولان ارشد شهرستانی و استانی تحویل داده شده است.
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گرمی اضافه کرد: اهالی این روستا و سایر روستاهای شهرستان می توانند با مراجعه به بنیاد مسکن تسهیلات با شرایط استثنایی مقام سازی را دریافت کنند و بروکراسی زائد مراحل دریافت نیز حذف شده است.
همچنین در کنار توانایی های بالقوه این روستا، بهره برداری از نخستین نیروگاه برق حرارتی در کنار این روستا یکی از ظرفیت های عظیمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. ایجاد گلخانه ها که از منبع انرژی این نیروگاه استفاده می کند، یک ظرفیت برای توسعه بخش کشاورزی بوده و باید مورد توجه اهالی ساکن قرار گیرد.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

 

 

 

منبع : آزادلو

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...