به گزارش مغانشهر، یک ماه بعد از مرگ ماهیان رودخانه ارس، مدیران این حوزه علت این اتفاق را صیادان سود جویی عنوان می‌کنند که از سم برای صید ماهی‌های این رودخانه استفاده کرده اند. به گزارش مهر، خبر مرگ ۳هزار ماهی در رود ارس، خبر نگران کننده‌ای بود که مسئولان، شهروندان و دوستداران محیط‌‌ زیست را از تکرار این اتفاق نگران کرد. از این رو مسئولان با بررسی‌های دقیق و نمونه‌برداری از ماهیان تلف شده، به دنبال دلیل اصلی مرگ ماهیان بودند.
«محمد خداپرست» مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان اردبیل در ابتدای رسانه ای شدن این خبر و احتمال مرگ ماهیان براثر آلودگی آب رودخانه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اردبیل تأکید کرده بود که آلودگی احتمالی رودخانه ارس پایش شده و نتایج نشان می‌دهد برخلاف برخی اظهارات این رودخانه آلودگی رادیواکتیو ندارد.

وی گفته بود که در رودخانه ارس سیستم آنلاین پایش وضعیت آب دایر شده که پارامترهای مختلف آلودگی سنجش می‌شود. خداپرست همچنین گفته بود که رودخانه ارس نیازمند مدیریت یکپارچه از سوی 3 استان اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی است.
به گفته وی در صورتی که اعتبار مناسبی برای مدیریت این رودخانه اختصاص یابد، محیط‌زیست استان آماده اجرای طرح‌های مختلف است.

پایش مصرانه رودی که آلودگی ندارد
هر چند مسئولان محلی همچنان مدعی‌اند ارس آلودگی پساب صنعتی ندارد اما مسئولان سازمان محیط‌زیست با قبول آلودگی از اجرای برنامه‌هایی برای کاهش آلودگی‌ها می‌گویند.مدیرکل دفتر رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو در این زمینه می‌گوید: براساس مطالعات صورت گرفته وجود فلزات سنگین در رودخانه مرزی ارس محرز شده است.
«جبار وطن فدا» می‌گوید: در مرز ایران و ارمنستان و در خاک ارمنستان تعدادی معدن و کارخانه‌ مس وجود دارد. از ۱۵ سال قبل پیگیری جدی این موضوع با همکاری کشور ارمنستان آغاز شده و کمیته پایش مشترک نیز تشکیل شده است.
وی ادامه می‌دهد: هر چند در گذشته، املاح سرریز شده و وارد رودخانه می‌شد اما به دلیل وجود کارخانه و معدن، بخشی از پساب نیز وارد رودخانه می‌شود. به گفته وطن‌فدا، کمیته پایش ۲۳ جلسه تشکیل داده و در چارچوب روابط با ارمنستان این کشور ملزم به بازچرخانی پساب و ممانعت از ورود آن به منابع آبی شده است.
وی با تأکید به این‌که سرمایه‌گذاری این مهم از سوی ارمنی‌ها صورت می‌گیرد می‌افزاید: در کمیته پایش بررسی‌هایی صورت گرفته و این آلودگی مشکلی در آب شرب ایجاد نمی‌کند.

تعهد کتبی ارمنستان برای کاهش آلودگی
مدیرکل دفتر رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو با بیان این‌که هیچ آلودگی رادیواکتیوی وجود ندارد ادامه می‌دهد: آلودگی صرفاً فلزات سنگین است که در جلسات رسمی با مقامات ارمنستان از جمله وزرای نیرو، محیط‌زیست و انرژی طرح شده و ارمنستان تعهد کتبی برای کاهش آلودگی داده است.
وطن فدا با تأکید بر این‌که تصاویر منتشر شده از مرگ انبوهی از ماهیان در این رودخانه نیز در دست بررسی است، می‌گوید: در صورتی که مرگ ماهیان در بالادست اتفاق افتاده باشد، این موضوع را مطرح می‌کند که دلیل اصلی آن آلودگی آب است، در صورتی که چنین احتمالی مردود است و به این ترتیب مرگ ماهیان در پایین دست سد اتفاق افتاده است.

برخورد با متخلفان
دبیر شورای اطلاع رسانی اداره کل حفاظت محیط‌‌ زیست آذربایجان شرقی در این رابطه با اشاره به نتایج اولیه بررسی دلایل اتلاف ماهی ارس می‌گوید: اتلاف ماهی‌ها با مواد سمی عمدا به قصد صید و یا تخریب محیط‌‌ زیست بسیار محتمل به نظر می‌رسد.
به گفته «داوود قاسم زاده» اتلاف ماهی‌ها بر اثر فعالیت‌های معدنی کشور ارمنستان به دلیل محل اتفاقی که در پایین دست سد خداآفرین و در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از محل فعالیت‌های معدنی رخ داده، منتفی است. وی می‌افزاید: آب رودخانه ارس به لحاظ اهمیت آن به صورت فصلی و با دقت کافی مورد نمونه برداری و آنالیز توسط کارشناسان اداره کل حفاظت محیط‌‌ زیست استان قرار می‌گیرد و در صورت مشاهده هر گونه آلودگی موضوع از طرق مقتضی پیگیری خواهد شد و همچنین اقدامات لازم برای قطع آلودگی رودخانه از طریق وزارت امورخارجه به جد صورت می‌گیرد.
دبیر شورای اطلاع رسانی اداره کل حفاظت محیط‌‌‌زیست از برخورد قاطع با متخلفین زیست محیطی خبر می‌دهد و می‌گوید: این اداره کل بر حسب وظیفه قانونی موضوع اتلاف ماهی‌های رودخانه ارس را  پیگیری کرده و قطعا با متخلفین از هر رده ای برخورد قضایی معمول خواهد داشت.

   اتلاف ماهیان با سم
مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی می‌گوید: هیچ‌گونه آلودگی‌ای در رودخانه ارس وجود ندارد و کشتار ماهیان و دیگر جانداران در ماه گذشته مربوط به دز سم بوده که صیادان سود جو  به‌کار برده اند. «امیرحسین بهداد» ادامه می‌دهد: روز حادثه کارشناسان دامپزشکی از رودخانه ارس طی ۲نوبت نمونه‌برداری انجام داده بودند یعنی قبل از حادثه و بعد از  حادثه کشتار و هیچ‌گونه آلودگی در آب رودخانه مشاهده نشده است.به گفته وی، این نقطه از رودخانه در منطقه حفاظت‌شده واقع است و مسئولان اداره کل هم برای بازدید از این منطقه همیشه مجوزهای لازم را دریافت کرده و سپس وارد منطقه می‌شوند.

 

منبع:همشهری استانی

 

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...