به گزارش مغانشهر، پایانه مسافربری یکی از ضروریات اساسی در بحث حمل و نقل عمومی در همه شهرهای جهان و کشور بوده و در توسعه بخش های مختلف به خصوص گردشگری نقش اساسی دارد. وجود یک پایانه مسافربری استاندارد و مجهز یک امتیاز اساسی برای هر شهری محسوب می شود که متأسفانه شهر مرزی پارس آباد از توابع استان اردبیل از این شاخص محروم است.
یکی از خواسته های به حق مردم مرزنشین مغان احداث و راه اندازی پایانه مسافربری در شان مردم عزیز این شهر است که با توجه به مرزی بودن شهرستان می تواند باعث گسترش ارتباط کشور همسایه و همچنین استانهای همجوار نیز شود. احداث یک پایانه مسافربری مجهز در این شهرستان از جمله برنامه های شهرداری و بخش خصوصی بود که علی رغم شروع پروژه به حال راکد رها شده است

پارس آباد به عنوان دومین شهرستان پرجمعیت استان و همچنین دومین مرکز صنعتی استان که تولیدات کشاورزی آن شهره عام و خاص است همچنان پس از سال ها از نبود یک پایانه مسافربری مناسب رنج می برد. افزایش اتوبوس های استاندارد و ویژه در مسیر پارس آباد یکی دیگر از خواسته های اهالی در کنار رفع مشکل عمومی پایانه مسافربری است.

 

 

 

 

وضعیت ترمنیال در شان شهروندان نیست
یکی از شهروندان پارس آبادی در این زمینه به همشهری گفت: وضعیت کلی ترمینال پارس آباد در شان شهروندان نبوده و لازم است نسبت به ساماندهی و توسعه فضای این پایانه اقدام شود.
زرپرور افزود: ترمینال این شهرستان با وجود جابجایی بیش از ۸۰ درصد مسافران شمال استانُ به لحاظ توسعه یافتگی، امکانات موجود در آن، نماسازی و وضعیت محیطی همخوانی مناسبی با دومین شهر پر جمعیت استان ندارد.
وی با بیان ایننکه باید نظارت دقیق بر ناوگان حمل و نقل افزایش یابد تصریح کرد: گاها مشاهده می شود در غفلت و بی توجهی دستگاه های متولی برخی رانندگان و حتی شرکت های تعاونی گرداننده پایانه نیز نسبت به افزایش خودسرانه کرایه ها در ایام پر رفت و آمد اقدام می کنند.
این شهروند پارس آبادی به مشکلات ناوگان حمل و نقل بین شهری این شهرستان اشاره کرد و گفت: علاوه بر مشکلات ظاهری بیشتر اتوبوس های این پایانه به خصوص در مسیر پارس آباد به اردبیل و بالعکس وضعیت مناسبی نداشته و نیازمند تحول اساسی است.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه اردبیل مرکز استان است و بیشترین سفرها هم به مرکز استان انجام می شود فرسوده بودن اتوبوس های این مسیر همراه با جاده ناایمنی که شهرستان دارد می تواند باعث رخ دادن اتفاقات ناگوار همزمان برای چندین مسافر شود.

نظارت دقیق برای روند حمل و نقل مسافران
رییس راهداری و حمل و نقل جاده ای پارس آباد گفت: این اداره حسب وظیفه ذاتی خود بر روند حمل و نقل مسافران و میزان کریاه آن ها به صورت کامل نظارت دارد.
«یوسف آذری» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: وظیفه توسعه و افزایش محوطه پایانه مسافربری با همکاری شهرداری و بخش خصوصی بوده و این اداره در این زمینه وظیفه ای ندارد.
وی با بیان اینکه بهبود وضعیت پایانه مسافربری از جمله خواسته های اهالی است تصریح کرد: انتظار می رود با مناسب سازی محیط ترمینال نسبت توسعه شهری و رضایت مندی گردشگران و مسافران گام اساسی برداشته شود.
این مقام مسوول بیان کرد: شهروندان می توانند در صورت هرگونه مشکلی در زمینه دریافت مبالغ اضافی و یا مشکلات مرتبط با این اداره موضوع را سریعا با راهداری و حمل و نقل جاده ای در میان بگذارند.

محل فعلی ترمنیال ساماندهی می شود
شهردار پارس آباد گفت: با توجه به زمان بر بودن انتقال ترمنیال پارس آباد به محلی که در نظر گرفته شده است نسبت به ساماندهی محل فعلی پایانه اقدام خواهد شد
«احمد ملایی مطلق» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: پایانه مسافربری پارس آباد که در قسمت شمالی این شهر قرار گرفته است وضعیت مناسبی نداشته و باید نسبت به انتقال آن به محل جدید که مطابق با استانداردهای روز احداث می شود اقدام شود.
وی با بیان اینکه محل قبلی انتخاب شده ترمنیال به علت قرار گرفتن در داخل شهر احداث نشد افزود: یک منطقه در کنار مسکن مهر برای احداث ترمنیال انتخا شده است که به زودی شهرداری این زمینه را تملک خواهد کرد.
شهردار پارس آباد اضافه کرد: پس از تملک توسط شهرداری با همکاری بخش خصوصی نسبت به احداث ترمنیال اقدام می شود اما به علت زمان بر بودن نسبت به ساماندهی محل موجود اقدام می شود تا از میزان گله مندی اهالی در این زمینه کاسته شود.
موضوع ترمنیال پارس آباد در طول سال های اخیر بارها مورد انتقال اهالی و رسانه ها بوده و اقدامی عملی و ملموس جهت رفع این مشکل انجام نشده است. امید است با برنامه ریزی های صورت گرفته نسبت به احداث سریع پایانه جدید با شرایط مناسب و استاندارد و در خور شان اهالی پارس آباد اقدام شود.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

منبع:آزادلو

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...