به گزارش مغانشهر، "تسهیلات بدون ضمانت به گندم‌کاران" خبری که رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل چند روز پیش خبر داد و گفت: به آن دسته از زارعان گندمکار استان که تا کنون مطالبات خود را به صورت کامل دریافت نکرده‌اند به ازای هر هکتار مبلغ یک میلیون تومان تسهیلات بدون اخذ وثیقه ارائه می‌شود.

عدیل سروی اظهار کرد: با توجه به تصمیمات حمایتی توسط وزیر جهاد کشاورزی، مدیر عامل بانک کشاورزی و معاون زراعت مقرر شده به این زارعان در راستای حمایت از آنها تسهیلات بدون اخذ وثیقه و ضامن پرداخت می‌شود که این تسهیلات برای تسهیل در تهیه بذور و کودهای مورد نیاز کشاورزان برای کشت پائیزه ارائه خواهد شد که به محض وصول مطالبات این دسته از گندمکاران بازپرداخت خواهد شد.

 

در حالی براساس این گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل قرار بود این تسهیلات در سریعترین زمان ممکن از سوی بانک های عامل کشاورزی به گندم کاران استان پرداخت شود، اما بررسی های میدانی آران مغان از بانک کشاورزی شعبه مرکزی پارس آباد که محل پرداخت این تسهیلات در شهرستان خواهد بود، چیز دیگری را نشان می داد.

 

چیزی که امروز در این بانک مشاهده شد، انبوهی از گندم کارانی بود که همه با برگ رسید باسکول گندم، کارت ملی و فتوکپی شناسنامه به این بانک مراجعه کرده، تا بلکه از تسهیلاتی که رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از آن خبر داده بود، استفاده کنند. اما حکایت این تسهیلات به نظر می رسد شبیه همان حکایت خرید گندمی است که 5 ماه پیش به نام خرید تضمینی از کشاورزان خریداری و تا کنون نیز پرداخت نشده است.

 

چیزی که امروز به عینه مشاهده شد، لیست نوبت پرداخت تسهیلات گندم کارانی بود که نامشان روی کاغذی نوشته و بر چهارچوب ستون بانک کشاورزی پارس آباد نقش بسته است به امید اینکه نوبتشان فرا رسیده تا بلکه بتوانند از این تسهیلات یکی میلیونی تومانی استفاده کنند.

 

نکته قابل تامل در این میان لیست عریض و طویل از گندم کارانی است که بایستی چند ماهی منتظر مانده تا نوبت تسهیلاتشان فرا رسد؛ این در حالی است که این تسهیلات برای تسهیل در تهیه بذور و کودهای مورد نیاز کشاورزان برای کشت پائیزه پیش بینی شده است!

 

از اینها که بگذریم، هر گندم کار بایستی برای دریافت این تسهیلات، حسابی جداگانه باز کند؛ این یعنی اینکه کشاورزانی که حساب دیگر در این بانک داشته باشند نمی توانند از این حسابهای خود برای واریز تسهیلات استفاده کنند، چرا که گفته شده بعد از واریز تسهیلات یک میلیون تومانی و برداشت آن توسط کشاورز بلافاصله حساب بسته خواهد شد!

 

ضرب المثل نصیحت گونه «برو کار می‌کن، مگو چیست کار   که سرمایه جاودانی است کار» سعدی شیرازی، حکایت معکوس این روزهای کشاورزان گندم کاری است که با هزاران رنج و سختی گندم درو کرده و تحویل دولت داده اند، اما بجای گرفتن مزد زحمتهایشان باید ماه ها منتظر بمانند تا بلکه پولشان پرداخت شود!

 

با وجود اینکه کشاورزان از اقشار زحمت‌کش جامعه هستند و در راستای تولید و تحقق اقتصاد مقاومتی گام برمی‌دارند ولی متأسفانه با دغدغه و مشکلات بسیاری مواجه‌ بوده و مورد بی‌مهری و کم‌لطفی‌های زیادی قرار گرفته اند و یکی از دغدغه‌های اصلی این قشر پرداخت نشدن مطالبات گندم هایشان که بیش از 5 ماه از آن می گذرد، از سوی مسئولان است.

 

تصاویر زیر لیست نوبت شده گندم کاران شهرستان پارس آباد برای تسهیلات یک میلیون تومانی در بانک کشاورزی این شهرستان است که قراره در قبال مطالباتی که هنوز دولت آن را پرداخت نکرده، ارائه شود؛ این لیست تازه مربوط به بخشی از گندم کارانی است که طی دو روز گذشته اقدام به نام نویسی کرده و نوبتشان به آذرماه موکول شده است؛ هنوز گندم کاران بسیاری هستند که برای این تسهیلات نام نویسی نکرده اند. با این اوصاف و نوبت عریض و طویلی که نوشته شده، این گندم کاران باید تا سال 1397 منتظر بمانند تا نوبتشان فرا برسد!

 

///

///

///

///

منبع:آرام مغان

 

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...