به گزارش مغانشهر، قلعه اولتان نام دژی کهن در شمال استان اردبیل كه در قلب روستاي تاريخي اولتان شهرستان پارس‌آباد جاي گرفته است.امروزه یکی از مهاجرپذیرترین روستاهاي استان اردبیل را با عنوان روستاي اولتان می‌شناسند. اين روستا در فاصله 15 کیلومتری پارس آباد در بخش مرکزی اين شهرستان در حاشیه جنوبی رودخانه مرزی ارس قرار گرفته به دلیل دارا بودن زمین‌های حاصل خیز، برخی از زارعان غیرساکن روستا این زمین‌ها را اجاره و محصولاتشان را کشت می‌نمایند. شغل بیشتر اهالی کشاورزی و دامداری بوده و گندم، پنبه، چغندرقند و انواع صیفی جات از جمله محصولاتشان است. از عمده‌ترین صنایع دستی رایج این روستا نیز می‌توان به بافته‌هایی از قبیل گلیم، جاجیم و نمد اشاره کرد.

اما این روستا كه به صورت بافتی متمرکز همراه با شیبی ملایم شکل گرفته، فارغ از اينكه بيشتر اهالي آن مشغول كشاورزي هستند در محلي واقع شده است كه تاريخ آن را به ثبت رسانده است.

اولتان را همه اهالي با قلعه باستاني برجا مانده از تاريخ چند صد ساله اش يا بهتر بگيم (اولتان قلعه سي) مي شناسند. اين قلعه مهم‌ترین جاذبه گردشگری روستاي اولتان شهرستان پارس آباد است.

قلعه اولتان

اين قلعه باستاني كه در 500 متری روستای اولتان در کنار رودخانه ارس قرار دارد، 320 هزار مترمربع مساحت دارد و وضع ظاهری ساختمان آن همانند قلعه‌های نظامی است و به نظر می‌رسد بانیان نخستین قلعه، اشکانیان بوده‌اند ولی با توجه به استحکام مناسب آن، این قلعه تا قرن 12 هجری قمری مورد استفاده بوده است و این موضوع از سفال‌های متنوع بدست آمده مربوط به دوره‌های مختلف اسلامی تائید می‌شود.

آنچه امروزه از قلعه اولتان بر جای مانده تداعی‌کننده یک دژ نظامی است و با توجه به حدس و گمانهای کاملاً علمی هنوز قسمت اعظم ساختمان‌های قلعه در زیر خاک مدفون است.

متأسفانه این قلعه چند صد ساله طي سالهاي اخير به علت بي توجهي و سهل‌انگاری مسئولان بخشی از دیوارهای شمالی آن از دو طریق رو به ویرانی کامل است. یکی به دلیل فرسایش سواحل رود ارس که به تدریج در اثر بارندگی، دیواره‌های ساحلی قلعه تخريب مي شود و دیگری به دلیل وجود کارخانه هايي که در مجاورت قلعه احداث و مشغول فعاليت هستند، از بین می‌برد.

قلعه اولتان

با وجود این هنوز اقدامی در خور توجهي از سوي ميوولان استاني و شهرستاني برای حفظ این آثار باستانی صورت نگرفته است. شايد اين قلعه تاريخي در استانهاي ديگر همچون اصفهان، شيراز و ... قرار داشت مسوولان اين استانها خيلي وقت ها پيش مرمت و بازسازي آن را مي كردند تا مورد استفاده و بازديد گردشگران قرار گيرد.

قطعا با توجه به وجود اين قلعه تاريخي و وضعیت آب و هوای مناسب در کنار طبیعت بکر منطقه، در صورت توجه ویژه به این روستا، یکی از اصلی ترین گزینه های هدف گردشگری بوده و زمینه افزایش ماندگاری توریسم در منطقه را فراهم می کنند.

 

 

 

منبع:آران مغان

 

 

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...