به گزارش مغانشهر، جلسه شورای حفاظت از منابع، مجاری و تاسیسات آبی مغان امروز با حضور فرماندار، مدیر امور منابع آب مغان و سایر مدیران و مسئولان این کارگروه در سالن اجتماعات فرمانداری پارس آباد تشکیل شد.اكبر صمدي فرماندار شهرستان پارس آباد در این جلسه با تاکید بر اینکه به دلیل کاهش آب و بحران موجود در کشور و استان باید از آب های زهکشی نیز استفاده کرد، بر بهره برداری از این آبها در صورت سالم بودن و عدم تهدید محصولات کشاورزی و غیر بهداشتی بودن آن تاکید کرد.

وي با اشاره به اینکه ابتدا باید به کشاورزان و زارعانی که سالهاست در منطقه زراعت كرده و مجوز حقابه دارند آب اختصاص داد، اظهار داشت: در صورتی که آب از حد مطلوب بالا بود و مشکلی در تخصیص آب به کشاورزان محلی وجود نداشت، می توان به زمین های بالادستی منطقه نیز آب اختصاص داد.

فرماندار پارس آباد به پیگیری مطالبات حقابه این شهرستان از طریق مجاری قانونی تاكيد كرد و گفت: با جار و جنجال و تشویش اذهان عمومی نمی شود کاری از پیش برد، بلکه با پیگیری این مطالبات از مجاری قانونی است که میتوان بر حقوق حقه ای شهرستان پارس آباد رسيد و مانع تضییع آن به دست زیاده خواهان شد.

صمدي با مخاطب قرار دادن شهرداری و امور آب به تعجیل در تکمیل کانال محله های آزادگان و ستارخان تاکید کرد و  افزود: به دلیل سرریز شدن کانال و جوی های آب این محلات خیابانها و خانه های اهالی خصوصا محله آزادگان دچار آب گرفتگی و ایجاد مشکلات برای خانوارها می شود و هر چه سریعتر باید کانالها و جوی های این محلات تکمیل و مورد بهره برداری قرار گیرد تا موجب ایجاد مشکل برای اهالی نشود.

در ابتدای این جلسه مدیر امور منابع آب مغان با گزارشي از وضعیت آب سدهای مغان و ارس از کاهش محسوس میزان آب این سدها در مقایسه با سال گذشته خبر داد.

منصور قهرماني گفت: در مقایسه با سال گذشته میزان آب پشت سد ارس که ۴۳۰ میلیون متر مکعب بود، به ۳۳۳ میلیون متر مکعب کاهش یافته که حدود ۲۳ درصد کاهش را تجربه کرده است و سد خدافرین نیز با ۲۴۸ میلیون متر مکعب در سال گذشته با ۳۳ درصد کاهش به ۱۶۵ میلیون متر مکعب در سال جاری تقلیل یافته است.

گزارش: رضا اميرپور

 

منبع:آران مغان

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...