به گزارش مغانشهر، یوسف خدادادی روز دوشنبه در جلسه پیش بینی و پیشگیری از بافت ناکارآمد و سکونت گاههای غیر رسمی اردبیل. افزود: در صورت ادامه این روند مهاجرتی این روستاها کاملا تخلیه خواهند شد و باید در این زمینه تدابیری اندیشیده شود.
وی گفت: با اقدامات و پیگیری های دستگاهها و نهادهای متولی خوشبختانه حدود 10 هزار میلیارد ریال اعتبار برای اشتغال زایی پایدار اختصاص یافته که با اولویت 211 روستای در معرض مهاجرت و ایجاد اشتغال پایدار در این روستاهای استان جذب خواهد شد.

او افزود: در صورت اختصاص این اعتبار و اجرای راهکارهای عملی می توان حدود 20 هزار اشتغال پایدار در این روستاها داشته باشیم تا تولید و اشتغال در آنها افزایش یابد.
او اظهار کرد: بحث حاشیه نشینی و گسترش بافت های ناکارآمد در اطراف شهرها به صورت غیر قانونی و غیر استاندارد موجب می شود تا آثار و تبعات منفی مختلفی در حوزه های اجتماعی، فرهنگی و عمرانی پدید آید و حدود 80 درصد جرایم در حاشیه شهرها اتفاق می افتد.
به گزارش ایرنا از دادگستری اردبیل ، وی یکی از راهکارهای اساسی برای مقابله با حاشیه نشینی را توجه به مبداء مهاجرت دانست و اظهار کرد: اگر روستاها از نظر رفاهی و بهداشتی و بویژه از نظر منابع آبی و اشتغال پایدار تامین شوند شاهد کاهش مهاجرت از روستاها خواهیم بود.
وی افزود: دومین عامل انجام دقیق دستگاهها و نهادهای دولتی متولی امر به ویژه شهرداری ها به وظایف ذاتی و قانونی خود در پیشگیری از بافت های ناکارمد شهری و حاشیه نشینی است که باید با نظارت صحیح و دقیق بر مقابله با این معضل اهتمام ویژه ای داشت.
اردبیل که به خاطر پیشینیه غنی مذهبی و تاریخی از گذشته های دور به دارالارشاد ، دارالایمان ، دارالامان و دارالعرفان شهرت یافته بیش از نیم میلیون نفر جمعیت را در 6 هزار و 500 هکتار مساحت جای داده است. 
با تبدیل این شهر به مرکز یک استان مستقل از سال 1372 و به موازات آن گسترش بی رویه وسعت و جمعیت شهر به خاطر افزایش مهاجرت از شهرهای تابعه و ازسوی دیگر کمبود و در مواردی نبود بعضی امکانات و زیرساخت های مورد نیاز کلانشهرها و نیز بیکاری درصد قابل توجهی از ساکنان این شهر به خاطر کمبود کارخانه ها و مراکز و موسسه های بزرگ به تدریج شاهد بروز ناهنجاری ها و مشکل های شهری در این منطقه شده ایم. 
بر اساس آمارهای موجود از مجموع یک میلیون و 248 هزار و 610 نفر جمعیت استان اردبیل 448 هزار و 554 نفر در یک هزار و 555 روستا سکونت دارند که از این تعداد یک هزار و 24 روستا بالای 20 خانوار هستند. 
خبرنگار و انتشار دهنده: گیتی طالبی

  

منبع:ایرنا

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...