مهندس آلجی داور از طایفۀ محمود علیلو، معروف به مهندس داور، یکی  از اولین بنیانگذاران شرکت بزرگ کشت و صنعت مغان میباشند.  ایشان را می توان از اولین فارغ التحصیلانی دانست که استخدام شرکت شدند.  مهندس داور آن زمان فارغ التحصیل از دانشکده کشاورزی از دانشگاه تبریز بود.  در شروع کارهای عظیم شرکت کشت و صنعت مغان او مسئولیت بزرگی را بعهده گرفت و با تسلطی که به زبان انگلیسی داشت، تعدادی مشاوران از شرکتهای خارجی و ایرانی در قسمت تحت مسئولیت او که عمران اراضی بود، مشغول بکار شدند و کمکهای فراوان کردند. به گفته مرحوم استاد یداله باقرزاده او جوانی بودند فعال ، تنومند و خوش سیما.  بعد از حدود چهار سال کار در مغان، او با مرخصی بدون حقوق برای تکمیل تحصیلات عالی به آمریکا رفت و در دانشگاه کالیفرنیا در دیویس مشغول شد. در مدت دو سال او موفق به اخذ درجۀ تحصیلی فوق لیسانس علوم آب گردید.  در اواخر تابستان 1978 م./1357 ش. او به مغان برگشت.  اوضاع شرکت مثل خیلی از نهادهای دولتی کشور بحرانی بود.  او در موقعیت قبلی خود قرار گرفت و در طول چند ماه بعد از آن، حرکتهای انقلاب 1979 م./1357 ش. در ایران شدت یافت، و در فوریۀ 1979 م./بهمن 1357 ش. انقلابیون مرکب از جناههای مختلف موفق شدند سیستم سلطنتی را بر اندازند.  بعد از انقلاب، مهندس داور امورات فنی شرکت را منسجم نمود، و بمنظور بهبود مدیریت و ارجاع مسئولیتها، او با جلب نظر همکاران و مقامات شرکت، اراضی وسیع کشت و صنعت را به هشت بخش تقسیم کرد و برای هر بخش نقشه ای مستقل تهیه گردید، و قرار شد هر بخش با پرسنل و ماشین آلات مجزا، و با دخل و خرج مشخص، کار کند.  همکاری یاران مغان که قسمت عمدۀ پرسنل شرکت را تشکیل میدادند، در موفقیتهای مهندس داور، چه در زمان قبل از انقلاب و چه بعد از آن، نقش مهمی داشت.  مدتی بعد از انقلاب، مهندس داور به معاونت فنی شرکت کشت و صنعت منصوب گردید و سعی در پیش برد کارها بر اساس اصول مهندسی نمود.

 

در اواخر تابستان 1980 م./1359 ش. او به دانشگاه دیویس در کالیفرنیا برگشت و پس از بسط برنامۀ تحصیلی خود در زمینۀ مهندسی، با درجۀ فوق لیسانس مهندسی فنی، وارد نیروی کار در کالیفرنیا گردید.  در سازمان آب کالیفرنیا مشغول بکار شد و در پروژه های بزرگ زیربنائی نقش های مهمی بعهده گرفت.  بعد ها مدتی نزدیک به یکسال با دپارتمان راه و ترابری کالیفرنیا نیز همکاری کرد و در بخشی از پروژه های ترمیم ابنیه های زیر بنائی آسیب دیده از زلزلۀ معروف نورث ریج در لوس آنجلس، بعنوان سرپرست مهندسی یک قسمت مشغول شد.  او با یک مسئولیتی خیلی بالاتر به دپارتمان آب کالیفرنیا برگشت و در تکمیل یک پروژۀ چند صد میلیون دلاری برای آبرسانی از کانال اصلی کالیفرنیا به مناطق ساحلی مرکزی آن ایالت، با عنوان سر مهندس ساختمان برای تکمیل عملیات ساختمانی در نیمی از مناطق پیمایش خط انتقال، مشغول شد.  او مجموعاً پس از نزدیک به پانزده سال کار به ایالت کالیفرنیا، با دپارتمان آب وداع کرد، و به حرفۀ مهندسی مشاور مشغول گردید، که عمدتاً در پروژه های ساختمانی خصوصی و بعضی پروژه های زیربنائی دولتی شرکت نمود که در زمان حاضر ادامه دارد.  اصلیت ایشان روستای باقر اوغلو از طایفه محمود علیلو می باشد که در کرانۀ رود ارس چندی بالاتر از اصلاندوز و سد میل و مغان، قرار دارد.

اطلاعات تکمیل شده توسط جناب آقای خرم ادیب نیا و با اصبلاحات اخیر از طرف مهندس داور ارسال شده است.  با تشکر فراوان از جناب ادیب نیا، ایشان چند عکس جالب با توضیحات خود مهندس داور  بصورت فایل پی.دی.اف فرستاده اند که ضمیمه میباشد.

توضیحات عکسها بطور کامل بصورت فایل PDF است لطفا اینجا کلیک کنید.وب سایت مهندس داور : www.davarpress.com

 

 

 


دانلود فایل PDF مقاله روزنامه ایران تایمز (12-06-2015) در بارۀ کتاب ((آینه شفاء ایران )) تألیف مهندس داور، که اخیرا درج شده، موجود است لطفا کلیک کنید...


 


فرستنده مطلب : جناب آقای خرم ادیب نیا (این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید)


نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید