" نگاهي كوتاه به بخشهايي از خدمات و آثار پربار زنده یاد أوستا يدالله باقرزاده در راستاي آباداني مغان "

 شايد هزاران سال بود تپه ها و دشتهاي وسيع  مغان  اين همه آب و سبزه برخود نديده بود . هزاران سال  رنگ و آهنگ فصلها  يكنواخت  و بيروح  بود و زمان  همچون بادي سوزان  بيجان و بيحاصل از پي هيچ روان بود و آنهمه خاكِ كيمياگونه را هيچ الفتي با شيريني موجهاي ارس درميان نبود.  تنها زيب و زينت اين دشتهاي سوزان ستونِ گاه بي پايان آهواني بود كه از بي‌آبيِ گهگاهِ زيستگاهشان  دامنه هاي رشته كوههاي خروسلو را ترك و بطرف رودخانه ي ارس سرازير ميشدند ...

سالهاي دور و درازي به همين منوال گذشت  تا نهايتا تجميع نيروي عقل و احساس انساني ، متفقا به زيباسازي و بهره‌وري بيشتر اين سرزمين گرانسنگ همت گماشت ؛ چنانكه گروهي از انسانهاي زحمت كش ، دلسوز و متخصص و فرهيخته  به منطقه گسيل شدند . انسانهاي شيفته اي كه تنها دلخوشي شان كار و در پي آن تماشاي شكوفايي هرچه بيشتر اين ديار رويايي بود . تن هاي نازنين و شريفي كه كم نبودند . آنهايي كه دست موجهاي سعادتبخشِ ارس را گرفته وآنرا با خاكهاي قرنها دورمانده از آب پيوند دادند و طرحي نو درانداختند ،  اما مقصود اين نوشته نه پرداختن به آنهمه كه مثنوي هفتاد من  خواهدشد  بلكه اساسا يادي كوتاه از خدمات شخصي به مراتب كاري و بسيار زحمت كشي است  كه تا آخرين روزهاي حيات پربارش سرشاراز خير و مهرباني بود . شادروان أوستا يداله باقرزاده كه از آغاز عمليات گوناگون عمران و آباداني در منطقه ، به كمك نيروي انديشه و ابتكار عمل فراوانش قسمتهاي زيادي از بيابانهاي  اين  سرزمين را به باغ و مزرعه و جنگل تبديل نمود .

 

از جمله كارهاي  شگفت انگيز اين انسان شيفته و درست كار طرح و پياده سازي باغهاي زيتون و جنگل نسبتا عظيمي با انواع درختها در قسمتهايي از تپه ها و دره هاي ناحيه ايي  موسوم به "  قـــــــوردگل" بود . راقم اين سطور خود طي مصاحبه اي كه چند ماه قبل از فوت آن مرحوم  با وي داشت، در اين باره  فرمودند :" اين طرح ابتدا مخالفان زيادي داشت كه  عملي شدن آن را باور نداشتند و مرتبا چوب لاي چرخهاي برنامه ما ميگذاشتند . بنابرين با دستهاي خالي و بوسيله ي ابزار بسيار مبتدي و البته با ايمان و اراده  و با مسئوليت خود و با كمك كارگران قسمت كاري خودم شروع به كار كردم  بطوريكه با تهيه قلمه از درختهاي معدود دوردستها  و كاشت و آبياري آنها با تانكر آب كوچك  و با زحمت فراوان توانستيم چندين هكتار از آن اراضي را پوشش بدهيم . "

 اين اقدام با ارزش و پراهميت آقاي باقرزاده نهايتا به ثمر نشست طوريكه بعدها مديريت شركت تصميم به تخصيص بودجه  و بسط  طرح جنگلكاري  در آن ناحيه شد . اكنون اين منطقه با انبوه درختان تنومندش داراي پتانسيل بسيار قوي براي گردشگري و جذب توريسم و سرمايه گذاري در اين بخش ميباشد .

 كارهاي ارزشمند مرحوم آقاي باقرزاده تنها محدود به  مورد فوق نيست ، ايشان از سال 1344 از طريق سازمان آب  و با همكاري متخصصين آلماني كارهاي بزرگي در زمينه ساحل‌بندي واحداث بخشهاي قابل توجهي  ازكانالها و شبكه هاي آب بين مزارع انجام  دادند كه  سالهاي درازي منبع خير و بركت براي  مردم منطقه بود .

 اكنون در گذر از همان دشتهاي  خشكي كه پيشتر ذكرش رفت  شاهد زيباييهاي مزارع ذرت  ، گندم ، چغندر قند ، انواع باغهاي  ميوه  و غيره ميشويم كه آثار هرگونه خشكي و بيحاصلي گذشته را زير برگهاي سبز و با طراوتشان مدفون كرده اند  و افق بسيار روشني را براي آينده  درخشان  مردم منطقه گشوده اند  ...

بي گمان  اين مقال ناچيز نمي تواند انعكاس دهنده ي  جزئيات  كامل كارهاي  فراموش نشدني  آقاي أوستا یدالله باقرزاده  باشد اما  سعي شد  هرچند بسيار ناچيز صرفا  يادي باشد از انسانهايي كه  پايه گذار نيكي هاي زيادي از اين دست  بودند .

 مقاله ((گذر از موج خــــا‌ك)) : ارسطو مجردي

   ....................................................................................................................................

 

بخشی از کارنامه همت زنده یاد  أوستا یدالله باقرزاده در تصاویر زیر ( مربوط به منطقه زیبای قوردگل) نشان داده می شود :

پیشاپیش وب سایت مغانشهر بر خود وظیفه می داند تا از جناب آقای مهندس صانعی (مدیر عامل وقت شرکت کشت و صنعت پارس )  صمیمانه سپاسگزاری نماید .سپاس از شخصیتی که یاور پرهمت و دوست باعزت آن زنده نام بوده اند و این تصاویر نیز با راهنمایی ایشان تهیه شده است .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

آقاي اوستا یدالله باقرزاده صبحگاه روز بیستم بهمن ماه 1392 براي هميشه به خاطره پيوست .متن روی سنگ قبر ایشان (که توسط شاعر توانای منطقه جناب آقای ارسطو مجردی سروده شده):

 


آمد،

همچو موجهای ارس در دشتها و تپه زارهای این سرزمین شکفت ، سبز شد و گل داد و

رفت!


 

 

 

 


 

... یادش گرامي باد ...

 

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید