نقل از مرحوم حاج رحيم بيگ زاده
-
به قلم دهنز عباس زاده نوه آن مرحوم
تايپ از :علي رضا اصلاني

قوجه بیگلو:

این طایفه از جنوب خاک عثمانی(ترکیه کنونی) به ایران مهاجرت کرده و از قزلباش های شاه اسماعیل به شمار میرفتند که در جنگ ایران و عثمانی به نفع ایران و شاه اسماعیل جنگیده و حماسه ها افریده اند.


1- جلوس طایفه قوجه بیگلو – قوجه بیگ و پسران قوجه بیگ – حاج حسنعلی بیگ – استان بیگ

2- پسر حاج حسنعلی بیگ – علیرضا بیگ – رییس تیره علیرضا بیگلو

3- پسران استان بیگ - چهار پسر از یک مادر به نامهای 1- میرزا حسین – آقا حسین – خان حسین – شاه حسین 2- دو پسر از یک مادر نیز به نامهای علی حسین – کلب حسین

4- پدر قوجه بیگ به نام ببر سیاه مشهور بوده که یکی از سرداران و نام آوران نادر شاه بود

5- استان بیگ عموی علیرضا بیگ و همچنین پدر زن علیرضا بیگ بود .

6- ردیف 3 بند 1 که چهار پسر استان بیگ را تشکیل داده از بنیان گذاران طایفه عیسی لو واقع در محل ارشق (ارشه) هستند که در واقع اجداد طایفه عیسی لو می باشند . همچنین پسران ردیف 3 بند 2 استان بیگ هفت تیره از طایفه قوجه بیگلو را به نام تیره های 1- جوروق بیگلو 2- نورواله بیگلو 3-نصر اله بیگلو 4-شاه پلنگ خان 5-آل اسکندر 6- توپال آلی را تشکیل داده اند .

 
 


به نقل از: مرحوم حاج سعدالله بیدار
تايپ از :علي رضا اصلاني
 

تاریحچه شفاهی طایفه جعفرلو :

 

در حدود 250 سال پیش در اثر نزاع دسته جمعی در منطقه ناوایی جمهوری آذربایجان کنونی سه برادر به نامهای صادق – جعفر و بیوک مجبور به فرار از این منطقه و کوچ به طرف دیگر رود ارس می گردند هنگام فرار که به روایتی در فصل زمستان بوده است یکی از برادرها به نام بیوک کشته می شود و دو برادر دیگر خود را به منطقه تنبق در حوالی مشگین شهر می رسانند و در آنجا ساکن می گردند مالک وقت تنبق فردی به نام موثق بوده است . با ازدواج جعفر با دختر موثق اینان خود را به مالک تنبق بیشتر نزدیک میکنند و با گذشت زمان مالکیت این منطقه توسط موثق به این دو برادر سپرده می شود . و افراد طایفه جعفرلو فرزندان و نوادگان همین جعفر بیگ هستند .
از میان فرزندان جعفر بیگ یا به عبارتی سومین نسل از فرزندان وی فردی سرشناس به نام حسین خان بوده است که بعد از چندین سال کشمکش توسط نیروهای دولتی دستگیر و به تهران اعزام می گردد و سپس بدستور ناصرالدین شاه اعدام می گردد.


آخرین بازمانده از نسل این بیگ ها اکنون جعفر بیگ ( ) است که اکنون در شهر مشگین زندگی می کند .


طایفه جعفرلو که به مرور زمان در تنبق ، ساچلی – ارباب کندی و غیره ساکن شده بودند منطقه مغان را به عنوان ییلاق برای چرای احشام و دامهای خود برگزیدند که این منطقه در زمان اصلاحات ارضی از دست آنها خارج شد . این طایفه که اکنون نزدیک به 7000 نفر می باشد در مناطق مختلف مشگین شهر – تنبق – دوست کندی – پارس آباد و ... ساکن می باشند .

 

          روستای گیک - GEYİK KÖYÜگیگلو :

Köy در زبان ترکی استانبولی به معنی روستااست.روستای گیک در استان ارضروم در شرق ترکیه می باشد که گیکلوها از آنجا آمده اند.ولی شهرگیکلی در غرب ترکیه ودر منطقه کارا دنیز ازحوالی دریای سیاه می باشد این شهر در قدیم به نام آلاگاور(Alagâvur )بوده است این شهر از سال1957به بعد گیکلی نام گذاری شد.لطفا روستای گیک در ارضروم با شهر گیکلی در منطقه کارادنیز باهم اشتباه نشوند.geyikدر زبان ترکی به معنی گوزن می باشدو علت نامگذاری این روستا به خاطر این بوده است که در این منطقه گوزن زیاد بوده است ومردمانش گوزن پرورش میدادند. حتی بعد از مهاجرت به ایران نوادگان علی پناه بیگ گله های گوزن زیادی در کنار گاو وگوسفندداشته اند اما به مرور زمان بنا به دلایلی دیگر نتوانسته بودند گوزن نگهدارنددر بین این اشخاص گله های گوزن سلیمان بیگ (ازنوادگان علی پناه بیگ)زبانزد خاص وعام بوده است حتی در این زمان هم از گله های گوزن اوگفته میشود.

 
 
خان طايفه حاج خواجه لو ، جواد خان امير تومار

 


جواد خان
امیر تومار :


از طرف مادر از تیره حاج محمد لو از طایفه حاجی خواجه لو و از طرف پدر از تیره محمد خانلو از طایفه حاجی خواجه لو می باشد . نام مادرش گل اندام دختر حاج محمد بود .


در حدود 100 سال پیش دوران مبارزاتی خود را طی میکرده است رشادتهای او در مقابل روس ها و ایفای نقش بارز او در دوران محمد علیشاه سال ها در داستان های اجدادمان گفته شده و اکنون نیز نسل به نسل منتقل می گردد .فردی نترس که در منطقه مغان مشکین شهر و تبریز صاحب اسم و رسمی بوده است .

داستانهایی از او و مراوداتی که با سیمیتقو کرد و امیر ارشد داشته است شنیده ام. گوشه ای از جنگ های جوادخان در شهر تبریز در کتاب تاریخ مشروطه آورده شده است . برادر جواد خان به نام حاج آقا خان در جنگ جوادخان با ایر ارشد کشته می شود . بعد ها امیر ارشد با جوادخان صلح می کند .

نوه های جواد خان هم اکنون در تبریز ، اهر و مغان زندگی می کنند. یکی از نوه هایش سرهنگ نیروی انتظامی بود و فرماندهی راهنمایی و رانندگی تبریز را تا زمان بازنشستگی اش بر عهده داشت. قبر جواد خان در روستای میزان از توابع مشکین شهر قرار دارد.

عکس دیگری از جواد خان مربوط به دوران پیری ایشان در اختیار این جانب می باشد که می توانم بعد ها در اختیار قرار دهم. در این عکس جواد خان به همراه پسر خوانده اش می باشد که فرزند رحیم خان چلبیانلو لو بود و بعد از مرگ رحیم خان همسر او با جواد خان ازدواج کرد . نوه پسر خوانده اش (در حقیقت نتیجه رحیم خان چلبیانلو) با فامیلی رحیمی هم اکنون در تبریز زندگی می کند.

 

 عكس فوق مربوط به رئيس طايفه ساريخان بگلو عاليش بيگ ساريخاني پدر محمد قلي نسب است .

 

 

 

خلاصه کتاب هفت ستاره درحال تدوین از (ابراهیم عابدی)طایفه هومونلو یکی از طوایف مشهور هفت اویماق که عبارتند از....1-حاج خواجه لو..2-هومونلو..3-بیگدیلو..4-عربلو..5-گون ائولی(گیکلو)...6-اجیرلو...7- اینانلو(آیین لو)می باشد.
ودرحال حاضر این طایفه دارای 7-تیره بزرگ بنام های 1- آقا ویردیلو..2-آلهورنلو..3سیدلر..4گروسلار..5محمد جعفرلو..6-محمد حسین لو..7محمد ولی لو می باشند که عده از افرادطایفه یاد شده درمنطقه انگوت در روستا های جهانگیرلو-تکچی-آقاویردیلو وشوردرق سکونت دارند

وجمع کثیری در سمت شرق شهرستان مغان شهر (پارسا آباد)در روستا های پاراقشلاق-خان قشلاق-تکچی فیروز آباد شماره 2...و حمداله آباد قوشاقشلاق وهچنان افراد قابل توجهی در تهران اردبیل مغان شهر(پارسا آباد)ساکن میباشند و ییلاق شان در حوالی مشکین شهر وملک بهاره آنان درمنطقه (ارشق) بنام آلاچیق تپه سی به اتفاق طایفه بیگدیلو مشهور است وبیش از 6-هزار نفر جمعیت دارند و افراد سرشناس کشوری ولشگری صاحب نفوذ همچون سایر طوایف منطقه در کشور اسلامی ایران دارا می باشند.
 
ودر طول تاریخ برای دفاع از ایران عزیز رشادتها از خود نشان داده وتا پای جان استاده اند بخصوص در دفاع مقدس بعد از پیروزی انقلاب اسلامی درجنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران شهدای به نام های سرهنگ علی درویشی – پروینی - نوری - احمدزاده –پناهی- آتشی –نیک بین –شایسته –عزیزی –شیری...تقدیم نموده اند ونیز آزاده گانی چون بهزاد محمدی – یاور پور احمد – و پور ولی به افتخارات آنان افزوده است در ضمن بر حسب تیره 1-آقا ویردیلو باشهرت کریمی-کاظمی- عابدی-ایرانژاد-آقازاده-روحانی-جوادی-معصومی-قلی زاده-ایمانپور-ایمانی-مجرد-قاهری-مختاری-کنعانی و صادقی....2-الهورنلو باشهرت محمودی-معصومی-اسدی-نوچهره-پروانه-پناهی-امامی وجهانبانی...3-سیدلر- باشهرت گل محمدی-سید عزیزی-موسوی-گلابی-و روحی...4-گروسلار-باشهرت جهانگیر فرد-شهبازی-آتشی-احمدزاده-سهرابی-جعفرنژاد-خرمی-نوراله زاده-افروز-دژبان-برزینی-اسدزاده-نصیروند-عیوضی -...5-محمد جعفرلو باشهرت جهانگیری- قهرمانی - نریمانی- نوری-نوجوان-فرزانه-علی نژاد-راسته-وطنخواه-امیرریاحی-درویشی-عظیمی-شاهی-و مردعلی زاده...6-محمد حسین لوباشهرت-شرافتی-پروینی-هژبری-نظیفی-حسن زاده-ناصری-محمدی-محمودیان-پور احمد-خلفی -پورعلی-جباری-قربانزاده-معرفت-شایسته-عزیزی-ولیزاده-آزاد-شیری....7-محمد ولی لو باشهرت-نیک بین-شکری-پناهی-پناهیان-بشارتی-پورولی-آزادی-حمزه زاده -صحرای-صبحی-کوهی- نوری و رحیم نژاد معروفند...
 

فرستنده مطلب : جناب آقای ابراهیم عابدی
 
 
 


از : اصغر آگاهی مغانلو - مهندسی معماری
منابع : نقل از بزرگان وکتاب مغان در گستره تاریخ


از طوایف بومی مغان و از هفت اویماق است این طایفه بیش از همه طوایف در پرورش دام سلیقه واشتهار دارد وهیچ یک از طوایف نتوانسته اند در این مورد با آنان رقابت کنند به همین دلیل همیشه دام بیشتر در اختیار دارند این طایفه به صلح  وصفا علاقه بیشتر دارند و از این حیث در بین طوایف مشهورند و افراد سالم و صلح و صفا علاقه بیشتر   دارند و از این حیث در بین طوایف مشهورند وافراد سالم وصلح جو را به مغانلو تشبیه می کنند.
این طایفه بهترین قشلاق را در اختیار دارند که بنام خودشان نامیده می شود ییلاق شان نیز دست کمی از قشلاق شان ندارد در کوهپایه های ناظر بر سراب سبلان واقع است رضابیگ بیوک بیگ وآخرین رئیس طایفه مرحوم سرخای بیگ مردی امین و صالح بود که در سال 1337  در اثر سانحه تصادف فوت کرده و در قبرستانی در مشگین شهر به خاک سپرده شده .
تیره های خرده پا- رضا بیگلو- رضا قلی لو – ملک لر – قره لو- علی قولو-بگ روان لو-طوقه مانلو- الجه لر- حاجی اسماعیل لو-  محمد یار لو – حاجی شیرین لو این طایفه را بوجود آورده اند.

 
 

 

بیگدیلی ائلی اوغوز طایفا سینین (24) بویوندان بیریدیر. تخمینآ (1004)ئینجی میلادی ایلی برابر دیر (395)ئینجی هجری قمری ائیلینه کی شرقدن غربه کؤچوب نقل مکان ائدیبلر. شرق سرحدلرینده(مرزلرینده)- سلطان (محمود غزنوی) ائیله دویوشوبلر و ایران اولکه سینین مرکزینده (10) ائیللرله اوتوراق ائدندن سونرا بیر پاراسی اسکی یوردلاری آذربایجانا –ارمنستانا – وبیر پاراسی شاماتا گئدیبلر و ایندیلیکده ده جوولان آدلانان بؤلگه سینده ساکین دیرلر . تخمینآ (30) اوتوز مین عایله تیمور ائیله بیرلیکده اسکی یوردلارینا آذربایجانا حرکت ائتدیکده اردبیل ده (سلطانعلی سیاه پوشون) ائیسته گی ائیله تیمورون اوردوسون دان آیریلیب اردبیلین اؤزونده و هنده ورینده ساکین اولوبلار.

او زاماندان بو طایفه نین آدی بیگدیلی. بیگدیلی شاملو. ویا شاملو آدلانیبدیر. (خاجه سلطانعلی) نین بو ائسته یی ائچین بو طایفه شیخ صفی الدینله اورتاق بیر فیکیره گلیب صفوی لر حاکیمیتینین یارانماسیندا ده یرلی روللار اوینامیشدیرلار.(243)ائیل صفوی لر حاکیمییتینده .

 
 

طایفه ی اجیرلو:

 

 طایفه اجیرلو دارای تیره های بنام سوروتلو - اسماعیلی - امیر خانلو - شئینلو - اروسلو - بدرلو - کوسالو - حلاجدار - یعقوب بیگلو - قره سقالو - قرمز سقالو میباشد بالغ بر بیست هزار نفر جمعیت دارد!


این طایفه همراه با طایفه ی قو جه بیگلو از جنوب عثمانی ترکیه کنونی وارد ایران و دشت مغان شده و با جدا شدن از طایفه ی قوجه بیگلو یک طایفه ی مستقل به نام اجیرلو در مغان را تشکیل دادند که این طایفه به روی کار امدن و پادشاه شدن شاه عباس و شاه طهماسب صفوی کمک زیادی کرده است.

...........................................................................................

 

 نصرت بیگ شاهین اجیرلو:

 

نصرت بیگ اجیرلو فرزند علی اکبر حدود سی سال در دوره ی پهلوی کدخدایی و ریش سفیدی طایفه ی اجیرلو را بر عهده داشت او چهار برادر به نام های سلیمان و سلمان عسگر و عمران داشت که ازجنگجویان ممتاز زمان خود بوده اند و علاوه بر اشتغال به کشاورزی در ساحل ارس به دامپروری و کوچ نشینی نیز میپرداختند

کربلایی نصرت بیگ اولین بار کفایت و شایستگی خود را در درگیری سواران شاهسون با نیروهای اسماعیل اقا سمیتقو در اواخر دوره ی قاجار نشان داد او به همراه برادرش سلمان بیگ فرماندهی دسته ای از تفنگچیان اعزامی از طوایف شاهسون را بر عهده داشتتند.

همچنین در درگیری های عشایر با بلشویک ها و نیروهای متجاوز شوروی به ساحل ارس در سال 1301نصرت بیگ و برادرانش همراه تحت امر نعمت بیگ پسر عبادالله بیگ جنگی سختی با روس ها کرده و شجاعت و رشادت زیادی از خود نشان دادند.

 
 


طایفه دمیرچیلو بیش از1500 خانوار را شامل می شود که درحال حاضر حدود 1400نفر از انها درشهر پارس ابادساکن هستند وحدود 150تا200خانوار ازآنها به شهر تهران مهاجرت کرده اند اکثر اهالی این طایفه درروستاهایی از قبیل (قباد کندی .ذالقلی کندی.دمیرچی وروستاهای اطراف ساکن دایمی هستند .


ولی قسمت کوچکی از این طایفه زندگی عشایری داشته وتابستان را در ییلاقات سراب وتابستان را درقشلاقات (گوورچین.مادلی)ساکن هستند .

منطقه جغرافیایی این طایف در شهرستان بیله سوار مغان بوده واز جنوب به کوههای خروسلو. از شرق به روستاهای طومارکندی وشورگل. ازطرف غرب به ملی کنی و سیاب کندی وازطرف شمال به روستای آج اشمه ختم می شود.

اکثر جوانان فعلی این طایفه هم در تهران و هم در مغان مراتب بالای علمی را درحال گذراندن هستند که امید می رود در سالهای آتی خدمتگذار مردم شریف مغان باشند

فرستنده مطلب : بیرموغانلی

ما همیشه هستیم ...