... اي صبا گر  بگذري بر ساحل رود ارس             بوسه زن بر خاک آن وادي  و  مشکين کن نفس ...

بر تارک ايران تاجي است به نام آذربايجان که خاکش در فراز و نشيب تاريخ،همواره بارآور و مقدس بوده است.چه آنگاه که رنگهاي تاريخ و افسانه در هم مي آميزند و آذربايجان خاستگاه انديشمندي چون زرتشت مي شود و چه آنگاه که صفير گلوله هاي دلاوران آزاديخواه هنوز در گوش هاي سالخوردگان طنين افکن است و چه آنگاه که جوانان غيرتمندش طلايه دار انقلاب اسلامي مي گردند.هرچه هست،اين سرزمين همواره پاسدار آتش حريت و جوانمردي بوده است.آذربايجان نام خود را از افتخار و مردانگي دارد.

 


کتاب تاریخ سیاسی اجتماعی شاهسونهای مغان نوشته پرفسور ریچارد تاپر(مردم شناس پرآوازه انگلیسی واستاد دانشگاهای آمریکا) به ترجمه حسن اسدی از سوی نشر اختران روانه بازار در سراسر کشور شد . این کتاب ارزشمند تاریخ شاهسون را از عصر صفوی تا کنون را در بر می گیرد.این کتاب حجیم نزدیک به 494 صفحه مطلب دارد .این کتاب حاصل یکسال کار بی وقفه مترجم بوده است .اینک یکی از ضمیمه های کتاب را (بااجازه مترجم ) حاوی مصاحبه ریچارد تاپر با یکی از سالمندان شاهسون است ذکر می کنیم. (لازم به یادآوری است که لحن این ضمیمه با لحن کلی کتاب متفاوت است چرا که مترجم سعی نموده است لحن کلام سالمند شاهسون را بصورتی که بود ادا کند)

 


در شمال غربی ایران عشایر کوچ نشینی بنام شاهسون زندگی میکنند كه برای خود دارای آداب و سنن خاصی هستند. این مردمان زحمتکش از بام تا شام در تکاپو بوده و اغلب اوقات در روی زین­های اسب جای دارند و چیزی که در حیات آنها نقش بخصوصي دارد، زنان آنهاست که در فعالیتهای اجتماعی و شخصی­ گام به گام با مردان به فعالیت مشغول هستند.

 

 

در جهان کنونی تامین کارآمد و اثربخش بهداشت ودرمان در جامعه از وظایف حاکمیت و سهولت و رضایت در برخورداری از آن جزء حقوق شهروندی شناخته میشود. با هر گرایش سیاسی و اجتماعی دولت ها، بهداشت و درمان همواره از چالش ها و خواست های حساسیت برانگیز و اولویت دار جامعه محسوب شده است. […]
جبرائیل طلیعه/در جهان کنونی تامین کارآمد و اثربخش بهداشت ودرمان در جامعه از وظایف حاکمیت و سهولت و رضایت در برخورداری از آن جزء حقوق شهروندی شناخته میشود. با هر گرایش سیاسی و اجتماعی دولت ها، بهداشت و درمان همواره از چالش ها و خواست های حساسیت برانگیز و اولویت دار جامعه محسوب شده است. با تغییرات در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، جغرافیایی و اقلیمی منطقه در طول سالیان متمادی، نیازها و خواست های بهداشتی و درمانی منطقه پارس آباد مغان، دچار دگرگونی های عمیق شده است. لذا پاسخگویی کارآمد و اثربخش به این چالش های پیش روی و وضعیت کنونی بهداشت و درمان منطقه شهرستان پارس آباد مغان، نیازمند مدیریت و برنامه ریزی علمی، تخصیص منطقی امکانات و اعتبارات و تکریم و تامین نیروی انسانی آکادمیک متناسب با نیازهای روز و آینده منطقه می باشد. نگاهی به وضعیت کنونی سلامت در پارس آباد مغان گویای تلخی ها و افسوس های بی شماری است که برآیند بی مهری ها و مدیریت ناکارآمد در طول سالیان متمادی است و بهداشت و درمان پارس آباد مغان متناسب با نیازهای و ظرفیت های آن رشد نیافته است.

 

خلاصه مقاله : اين مقاله توسط دكتر عادل خاني در همايش "گفتگوي فرهنگها" كه در روز هشتم ماه چهار ميلادي در شهر كونمينگ دانشگاه يونن چين برگزار گرديد، ارائه شده است. در اين همايش اساتيدي از كشورهاي استراليا، ايران، تايوان، هنگ كنگ، نپال و اساتيدي از دانشگاههاي پكن، چينهوا و آكادمي علوم اجتماعي حضور داشتند.

 فرهنگ یکی از مفاهیم کلیدی در مطالعات علوم انسانی و اجتماعی است. اهمیت بنیادین و نقش زیربنایی فرهنگ در تکامل و تکاپوی ابنای بشری به گونه ای است که می توان از آن به عنوان یک سرمایه، دستاورد و گنجینه از علوم، معارف، ارزشها و سنت های زندگی یک گروه و ملت یاد کرد. فرهنگ همانند یک سازه اجتماعی است که در یک بستر تاریخی به تدریج با مصالح و عناصری از متشکل از اعتقادات، ارزشها، آرمانها، سنت ها و سلیقه ها ساخته و بازسازی می شود.

 

 

چند سال پيش، يك هيئت سرمايه گذاري ايراني- آلماني براي بررسي راهكارهاي سرمايه گذاري در كشاورزي (توليدات گياهي و دامي) به ايران آمده و مناطقي از ايران، ازجمله زنجان، تبريز، دشت مغان، اردبيل، مشكين شهر و... را براي سرمايه گذاري مورد بازديد و بررسي قرار داد؛ كارشناسان اعزامي، مغان را بهشت كامل لقب دادند و ساير مناطق را نيز مناسب سرمايه گذاري اعلام كردند "ماهنامه دام، کشت و صنعت، شماره 145"

همزمان با آغاز نیمه دوم سال اول ریاست جمهوری دولت تدبیر و امید، کلیداجرایی استان اردبیل به دست یکی از کارگزاران با سابقه نظام، آقای  "مجیدخدابخش" سبرده شد.

 وی درجلسه شورای اشتغال و سرمایه گذاری استان اردبیل با ابراز تاسف از وجود 60 هزار بیکار و محدودیت منابع اعتباری و تسهیلات تصریح کرد: ما باید دقیق و منسجم و با الهام از الگوهای موفق داخلی و خارجی بکوشیم تا فرصت های سرمایه گذاری و اشتغال به شکل مولد فراهم آید(خبرگزاری فارس 92/09/05 - 16:23گروه استانها / حوزه اردبیل)

 

 

در چند دهه گذشته با شکل­گیری شهر پارس آباد و رونق شهرنشینی و در نتیجه ساخت میادین و خیابانها و بلوارها،تعدادی مجسمه و اثر حجمی نیز به وسیله شهرداری‌ در فضاهای شهری و به ویژه میادین بزرگ و كوچك نصب شده است. ساخت و نصب چنین مجسمه هایی در صورتی كه به خوبی هدایت شود، می‌تواند سهم مهمی در ارتقاء كیفیت این فضاها داشته باشد؛ به ویژه آن كه در سالهای اخیر چنین فعالیت‌هایی عمومیت بیشتری یافته و شهرداری‌ بر آن است كه مراكز میدان‌های خود را مزین به پیكرهایی سازد. محصول این فعالیت‌ها خلق آثاری بوده ‌است كه گاه ارزشمند، برخی اوقات معمولی و در مواردی نیز فاقد ارزش‌های زیبایی‌شناسانه و موجب تنزل فضای میدان بوده‌اند.

 
 


پیامدهای نامطلوب فروش کشت وصنعت و دامپروری مغان در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی عواقبی را به دنبال دارد که از مسئولان امر و استاندار اردبیل انتظار می‌رود در این امر شتابزده عمل نکند.
خبر فروش و یا واگذاری کشت و صنعت مغان از زبان نیکزاد استاندار تازه منصوب استان اردبیل در طول یک ماه اخیر، خبری بود که با اعلام رسمی آن این خبر به سرعت در صدر اخبار اقتصادی خبرگزاری‌ها قرار گرفت به طوری که خبرگزاری فارس به نقل از نیکزاد نوشت: ارزش ریالی کشت و صنعت مغان 12 هزار میلیارد ریال است که با فروش آن چندین واحد کشت وصنعت مغان در استان ایجاد می‌شود.
در این باب چند مطلب حائز اهمیت و بیان است که اولا ارزش ریالی سرمایه و دارایی کشت و صنعت و دامپروری مغان بالاتر از رقم اعلام شده از سوی استاندار اردبیل است و علاوه بر آن فروش یا واگذاری سهام به نقل از آنچه در خبرگزاری‌ها به نقل از نیکزاد اعلام شده متفاوت است.

 


من در ایران تحقیقاتم را بعنوان دانشجوی علم انسان شناسی در تابستان 1963 در پایان دومین سال تحصیلی شروع کردم. اولین سفرم به میان عشایر شاهسونها را در آذربایجان ایران به ثمر رساندم.پس از دومین سفر در تابستان بعدی برای انجام تحقیقات دکتری وارد اس او اس گردیدم که شامل یک تحقیق میدانی شدید در میان عشایر می شد. علاقه من به ایران توسط دو تن از همکاران دانشگاهی ام در کمبریج شعله ور شد .پیتر اوری مدرس زبان فارسی و سوپروایزر من ادموند لیچ بود که یکبار در میان کردهای عراقی تحقیقاتی را انجام داده بود که (از نظر معیشیتی ) فاصله چندانی با شاهسونها ندارند. شاهسونها عشایر دامدار بودند که در سایبانهای پوشیده از نمد با رمه های گوسفندان و بزها زندگی می کردند و از شتران برای حمل و نقل استفاده می نمودند.

 

 

نگاهی اجمالی بر تاریخ و ریشه منطقه موغان :

پارسآباد برآیند موقعیّت جغرافیایی و اقتصادی مغان است. حدود 50 سال پیش، آنگاه که برنامه ریزان کشاورزی ایران چشم گشودند و مغان را «دیدند»، پارسآباد جوانه زد و به سرعت رشد کرد.این رشد به قدری سریع بوده است که امروزه پارسآباد شهری است با مختصّات خاصّ خود: شهر مهاجران، شهر اسکان یافتگان عشایر و ایلات، شهر تولید گندم و ذرّت و پنبه و قند، شهر کارخانه ها و شهر کار.

از گذشته های دور نقطهای که شهر کار، در آن واقع است، چه میدانیم؟ اطّلاعات اندک ما در باره ی آن بخش از تاریخ کره ی زمین، که در ادوار زمینشناسی، از هم میگسلد و گم میشود؛ نشان میدهد که «مغان تا اوایل دوران سوّم زمین شناسی به صورت دریای کم عمق، در زیر آب بوده است و چون ارتفاع کمتری نسبت به سطح آبهای آزاد دارد (پارسآباد حدود 30 تا 40 متر) تا نیمه ی دوّم دوران سوّم، شکل خلیج داشته است. از این دوران به بعد، بر اثر کاهش تدریجی آب، به صورت جلگه ی وسیعی بین رود کر و ارس شکل گرفته و اکنون حدود سه میلیون سال است که صورت خشکی دارد»
میدانیم که بخش عمده ی این سه میلیون سال در «نقطه ی تاریک تاریخ» واقع است و دانش ما در مورد رویدادهای آن بسیار اندک، غیر یقینی و تنها مبتنی بر فسیل شناسی و شناخت عمر رسوبات است. پیشتر که می آییم اندک ـ اندک در مییابیم که به قول زیست شناسان، «حدود یک میلیون سال از پیدایش آدمی بر روی زمین میگذرد.»

ما همیشه هستیم ...