در چند دهه گذشته با شکل­گیری شهر پارس آباد و رونق شهرنشینی و در نتیجه ساخت میادین و خیابانها و بلوارها،تعدادی مجسمه و اثر حجمی نیز به وسیله شهرداری‌ در فضاهای شهری و به ویژه میادین بزرگ و كوچك نصب شده است. ساخت و نصب چنین مجسمه هایی در صورتی كه به خوبی هدایت شود، می‌تواند سهم مهمی در ارتقاء كیفیت این فضاها داشته باشد؛ به ویژه آن كه در سالهای اخیر چنین فعالیت‌هایی عمومیت بیشتری یافته و شهرداری‌ بر آن است كه مراكز میدان‌های خود را مزین به پیكرهایی سازد. محصول این فعالیت‌ها خلق آثاری بوده ‌است كه گاه ارزشمند، برخی اوقات معمولی و در مواردی نیز فاقد ارزش‌های زیبایی‌شناسانه و موجب تنزل فضای میدان بوده‌اند.

همان میدان ولی اینبار با بهسازی فضای دور مجسمه- درختی که در ضلع شرقی مجسمه آنهم در داخل میدانی به این کوچکی قد کشیده باعث شده تا مجسمه از سمت شرق بخوبی دیده نشود. مطمئنا میدانی به این کوچکی محل مناسبی برای این درخت نیست. فضای اطراف چنین مجسمه هایی باید خلوت باشد تا مجسمه بخوبی قابل رویت باشد.

 مجسمه سازي شهري يكي از شاخه هاي هنرهاي عمومي است. به طور کلی مجسمه ها المانی برای رقم زدن خاطرات خوب در شهروندان است و بسیاری از شهروندان در کنار مجسمه های شهری خاطرات تلخ و شیرینی را تجربه می­کنند. مجسمه‌ها در میدان‌های شهر غیر از هویت‌سازی می‌تواند کارکردی برای نشانه‌گذاری در شهر داشته باشد. ساخت و نصب مجسمه‌های شهری، راه حلی مناسب برای هویت‌سازی در شهر‌ها محسوب می‌شود.

 اين آثار با در نظر گرفتن محل نصب، فرم ساخت و شكل ارائه شان مي توانند فراتر از كاركرد تزئيني و يادبودي شان، تأثيرات مثبتي بر روحيات و حال و هواي مردم يك شهر بگذارند يا حتي اگر مي خواهند واقعه اي را يادآوري كنند به شكل متفاوتي اين كار را انجام دهند. مجسمه‌ها می‌توانند نقش بسزایی در غنی ساختن زندگی شهری از طریق بیان و هنری داشته باشند. این امر به ویژه در میدانها و فلكه‌های نقاط عطف شهر كه كانون توجه شهروندان هستند، از اهمیت بیشتری برخوردار است. نصب مجسمه‌های مطلوب در میدان و بهسازی اطراف آن موجب می‌شود كه ساكنان اطراف میدان انگیزه‌ای برای كیفیت بخشی به محیط خود پیدا كنند و تلاش كنند كه محیطی متمایز به وجود آورند.

 قرار ملاقاتی که نشانه آن مجسمه­ای است که در یک فضای عمومی قرار گرفته است، عکس یادگاری که کنار یک اثر هنری ثبت می شود و درد و دل هایی که پای یک مجسمه رد و بدل می­شود. وقتی یک مجسمه کارکردش از یک اثر برای دیده شدن عبور می کند و فضای مکث و تامل را رقم می زند، حضورش در سطح شهر و در فضاهای عمومی ضروری است.

 قطعا به همین دلیل است که مجسمه های شهری را خلاصه ای از زندگی ساکنان شهر می دانیم و نمی توانیم نسبت به آن بی تفاوت باشیم.مجسمه های شهری یکی از ابزار تغییر نگاه مردم به جامعه انسانی و زندگی مدرن است.

 

 

 در کنار این مسایل مجسمه‌های شهری باید با فرهنگ و جغرافیای شهر سنخیت داشته باشند، متاسفانه مسئولان نمی‌دانند که مجسمه‌ها همچون مبلمان شهری به راحتی قابل دخل و تصرف‌های تکراری نیستند و لازم است تا درباره آن‌ها پیش از سفارش ساخت مطالعه دقیق و هوشمندانه صورت گیرد. بهتر است مسئولان قبل از سفارش ساخت یک مجسمه به خوبی تصمیم بگیرند چرا که گذاشتن و برداشتن یک مجسمه تاثیری بسیار نامطلوب‌تر از صرفنظر کردن همیشگی از نصب مجسمه در شهر دارد.

آنچه در ذیل می آید مضامین و مفاهیمی است که می تواند در دشت مغان بخصوص شهر پارس آباد دستمایه ساخت مجسمه های شهری شوند. به طور عمده با توجه به ویژگیهای اجتماعی­،فرهنگی،بومی و ...دشت مغان مجسمه ها در مقولات زیر قابل طبقه بندی است:

 مشاهیر و شخصیتهای تاریخی، فرهنگی، ادبی، هنری، سیاسی، علمی و... مورد علاقه مردم منطقه نظیر ساخت مجسمه استاد شهریار شاعر پرآوازه ایران

  1. مبارزان، دلاوران و شهدا، نظیر ساخت مجسمه شهید باکری در ابتدای بلوار باکری و یا ساخت مجسمه تعدادی رزمنده برای میدان بسیج پارس آباد.
  2. موجودات کمیاب یا نایاب که قبلا به وفور در منطقه دشت مغان دیده می شد و به آن شهره بوده است نظیر ساخت مجسمه آهوی مغان(مغانا جیران)
  3. یادمانهای تاریخی، سیاسی، ورزشی و عمرانی نظیر  ساخت مجسمه و نامگذاری میدانی به نام مهندس پارسا بعنوان بنیانگذار شهر پارس آباد
  4. مضامین عاطفی یا احساسی نظیر مجسمه مادر
  5. مضامین اقتصادی و معیشتی نظیر مجسمه هایی كه معرف شیوه معیشت و تولید در شهر یا منطقه هستند مانند مجسمه ماهیگیر، چوپان ، کشاورز و....
  6. .تولیدات عمده شهر و منطقه نظیر ساخت مجسمه غنچه پنبه ، سنبل گندم، گلابی، سیب سبز که مختص دشت مغان است .
  7. مضامین طبیعی و اقلیمی نظیر مجسمه هایی كه معرف طبیعت یا حیوانات ویژه منطقه هستند مجسمه پرندگان یا حیوانات بومی مانند گوسفند مغانی و یا کاروان شتر دوکوهان که در ایران مختص عشایر شاهسون منطقه است .
  8. مضامین سنتی و فرهنگی نظیر مجسمه هایی كه شیوه های زندگی عادات فرهنگی، نحوه تغذیه، آشامیدنیهای مورد علاقه و... را نشان میدهد: مجسمه آلاچیق،کوچ عشایر و ....


  فرستنده مطلب : جناب آقای احد قاسمی  - تهران

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...