یکی از چهره های برجسته ادبیات معاصر آذر بایجان الیاس افندی اف به سال 1914 میلادی در شهر فضولی دیده به جهان گشود . وی پس از کسب تحصیلات اولیه در شهر های فضولی و شکی به کار معلمی پرداخت .
و همزمان با ادامه تحصیل در دانشکدۀ پداگوژی رشتۀ جغرافی را به پایان رسانید .وی از عنفوان جوانی گرایش زیادی نسبت به مطالعه و ادبیات از خود نشان می داد . در بوجود آمدن چنین علاقه ای مادرش نقش بسزایی داشت . ایشان خود در این باره می نویسد : مادر همانند دیگر دختران آذر بایجان از معلمین « ملا» در خانه درس آموخته بود . مطالعه را بسیار دوست می داشت و با ادبیات کلاسیک شرق و آثار شعرای بزرگی همچون خاقانی و فضولی آشنایی کاملی داشت . وی همۀ کتابهایی را که بزبان آذری انتشار می یافت مطالعه می نمود » الیاس افندی اف آفرینش ادبی خود را از سال 1938 در شهر فضولی با تالیف و نشر داستانهای کوتاهی تحت عنوان « کند دن مکتوب لار» آغاز نمود  و بعد از آن رمان ، نمایشنامه، داستان کوتاه و مقالات انتقاد آمیز زیادی تالیف نمود .

وی در سال 1940 به عضویت کانون نویسندگان شوروی ( سابق) در آمد و بعدها مدتی در سمت رئیس هیات اداری کانون نویسندگان آذر بایجان فعالیت نمود . نخستین اثر پر حجم الیاس افندی اف که در باکو و نیز مسکو در مجلۀ ادبی « دروژبا ناروداو» بزبان روسی انتشار یافت رمان مشهور « سویودلو آرخ» بود بعد از این رمانهایی چون « کؤرپو سالان لار » ، « داغلار آرخاسیندا اوچ دوست » و « گئریه باخما قوجا !» به عرصۀ ظهور رسیدند . این رمانها و یا داستانهای دیگری که نویسنده در زمانهای مختلف خلق نمود نمونه های بسیار زیبایی از نثر آذربایجان می باشد . اولین اثر درام وی که با همکاری نویسندۀ بزرگ مهدی حسین نوشته شد ، پیس « انتظار» است . در سالهای بعد وی نمایشنامه های دیگری چون ، « ایشیقلی یول لار 1947» - « باهار سولاری 1948» - « سن همیشه منیمله سن 1964» - « منیم گوناهیم 1966» - « اونودا بیلمیره م 1968 » - « محو اولموش گونده لیک لر 1969» - « غریبه اوغلان 1972» - « باغلاردان گلن سس 1974» و « خورشید بانو ناتوان 1981 » را به رشتۀ تحریر در آورد . همۀ این آثار در آذربایجان و در خارج با موفقیت چشمگیری روی صحنه نمایش رفته است .
شایستۀ ذکر است که آثار الیاس افندی اف بزبانهای انگلیس ، فرانسه ، اسپانیا ، آلمان و عرب ترجمه یافته است .
الیاس افندی اف در 1996 چشم از جهان فرو بست .ماخذ : آذربایجان معاصیر ادبیاتی ،
معارف نشریاتی . باکی

ترجمه : ارسطو مجردی

 

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...