علم نانوتکنولوژی از مهمترین شاخه های دانش معرفی شده و از آنجا که دامنه کاربرد این دانش بسیار گسترده و فراگیر شده است ، میتوان قرن بیست و یکم را در زمینه دانش ، میتوان به قرن نانو تکنولوژی نامگذاری کرد . در قرن گذشته تصور می شد که فقط بین سیارات و ستارگان فضایای خالی زیادی وجود دارد ولی در قرن گذشته ثابت شده است که در دنیای کوچک ذرات ماده یعنی اتمها نیز این پدیده یعنی فضایای خالی وجود دارد . به عبارتی می توان گفت که مابین اتمهای یک ماده فضای خالی زیادی وجود دارد ولی این فضاها در حد تقریبا یک نانومتر یا به عبارتی یک میلیاردم متر است .
علم نانو تکنولوژی برای اولین بار توسط دکتر ریچارد فاینمی در یک سخنرانی با این عنوان که فضای خالی زیادی بین اتم ها وجود دارد به دنیای علم وارد شد . این سخنرانی در یک کنفرانس بین المللی در سال 1959 ارائه شد وی 15 سال بعد از اولین سخنرانی نانو تکنولوژی ، یکی از اساتید علوم در توکیو بنام توریو تاینگوچی گسترش داده شد . در حال حاضر پیشرفت شگرف علوم کامپیوتر از لحاظ سخت افزاری در کشور ژاپن را می توان ناشی از پیشرفت علم نانو تکنولوژی در این کشور دانست . اساس طراحی تمام ریز پردازنده ها تنها یک بخش کوچکی از دنیای نانو تکنولوژی است .

می توان به یک مثال قابل درک تصور بهتری از علم نانو تکنولوژی داشته باشیم . با توجه به اینکه قطر یک تار موی انسان کمتر از صد میکرو متر است و با چشم قابل رویت است بد نیست بدانید که یک نانو حدود هشتصد هزار مرتبه کوچکتر از قطر تار موی انسان است .


سوالی که پیش می آید این است که چرا فناوری نانو تکنولوژی تا این حد اهمیت پیدا کرده است ؟
جواب امکان دستکاری و تغییر آرایش اتمهای مواد است که به عنوان کوچکترین اجزای ماده می شناسیم .

عناصر پایه در علم نانوتکنولوژی عبارتند از :

اکثرا کاربرد های فناوری نانو بر اساس قابلیتهای این عناصر پایه شکل می گیرد . مثلا نانو ذرات در زمینه پزشکی دارو یا کشاورزی شیمیایی کاربرد گسترده ای دارد و از نانو کپسولها برای ذخیره کردن نانو ذرات استفاده می شود . تصور کنبد هزاران صفحه کتاب را به صورت مغناطیسی می توان در یکی از این کپسولها جا داد مانند حافظه RAM  در کامپیوتر .
نانو سیستم ها در مدار های ترکیبی کوچک کاربرد دارند و نانو لوله های کربنی ترانزیستورهای سریع حسگرها کاربرد دارند .
به طور کلی کاربردهای مختلف نانو تکنولوژی در زیر آورده شده است :

اینجا جا دارد یکی از کاربرد های نانو تاکنولوژِی در صنعت مادر کشورمان را به طور مختصر توضیح داده شود .
می دانیم کاتالیت ها موادی هستند که در واکنش های شیمیایی شرکت می کنند و باعث افزایش سرعت پیشرفت واکنش می شوند و کاربرد های وسیعی در صنایع نفت ، گاز ، پتروشیمی ، پالایش و سایر صنایع شیمیایی دارد و بدون کاتالیت ها کلیه صنایع ( نفت ، گاز ، پتروشیمی ، پالایش ) به حالت رکود در می آید و جالب اینجاست که تکنولوژِی تولید کاتالیت ها فقط در انحصار چند کشور اروپایی . آمریکایی می باشد و سالانه میلیارد ها دلار در آمد از طریق فروش مواد کاتالیستی به ایران به دست می آورند . جالب اینجاست که در آمدی که این کشور ها از طریق فروش کاتالیست ها به کشور های مختلف بدست می آورند سالانه تقریبا برابر با در آمد نفتی ایران از طریق فروش نفت خام می باشد !
جالب اینجاست که اگر این کشور ها فروش کاتالیست به ایران را قطع کنند صنایع مرتبط با نفت به حالت راکد خواهد ماند .
مثال آورده شده تنها بخشی از کاربرد نانو تکنولوژی است .به همین خاطر است که دانشمندان بر خود جایز دانسته اند که قرن حاضر را قرن نانو تکنولوژی نامگذاری کنند

1) نانو ذرات 2) نانوسیسم ها 3) نانو کپسولها 4) نانو لوله های کربنی 1) صنعت پزشکی و دارو سازی : شامل تشخیص و کشف و دارو سازی به نطقه نقطه خاص بدن ، درمانهای نوین مثل فلج اعصاب ، پوکی استخوان ، سرطان ، عوامل ضد میکروبی مثل اسپری های پوشاننده زخم و ژل های مقاوم به انتقال ویروس ایدز 2) صنعت تصفیه آب شامل آلودگی زدایی یا فیلتراسیون ، شیرین سازی آب 3) صنعت فناوری اطلاعات و مخابرات شامل ریز پردازنده ها ، ذخیره سازی اطلاعات به صورت حافضه های مغناطیسی و نوری و میکرو الکترونیک 4) صنعت نساجی شامل لباس های معمولی و ضد آب ، لباسهای محافظ و ضد گلوله ، لباسهای مقاوم در برابر تشعشع هسته ای . 5) صنعت مواد شیمیایی مثل کاتالیزورها ، کامپوزیتها 6) صنعت ساخت و ساز مثل سازه های سبک و ضد خوردگی ، لوله آلات ، عایق های ساختمانی ، عایق کاری حرارت

منبع :
www.irannano.org www.nanoshop.ir


مهندس علیرضا ایزدی
تایپ : علیرضا اصلانی

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...