«معماري غرب ؛ ريشه ها و مفاهيم» عنوان كتاب جديد ، نوشته «امير . باني مسعود» مي باشد كه نشر «هنر معماري قرن » فروردين 1389 منتشر كرده است.اين كتاب 416 صفحه اي كه 7 بخش و 27 فصل دارد ، با خاستگاه هاي معماري غرب آغاز مي شود و با سوپر مدرن (معماري و كامپيوتر) در عصر دوم رسانه ها (سالهاي اخير) به پايان مي رسد.

مولف، براي بيان فرايند معماري غرب ، كوشيده است كه نقش تمامي مولفه ها ، شاخصه ها ، عناصر و عوامل مادي و غير مادي دخيل در شكل گيري و تحول آن را مد نظر قرار دهد و به عبارتي مي كوشد تا «ريشه ها و مفاهيم» معماري غرب را معرفي كند. زيرا:

«كليت تمدن مغرب زمين را بايد در زمينه ، زمانه و شرايط برآمدن و زايش و بالندگي آن دريافت»

 شايد بيان گنگ ، متن گسسته و بار سطحي برخي جزوات و نسخه ها سبب ترس دانشجويان از دروس «آشنايي با معماري جهان» و «معماري معاصر» مي گردد؛اما كتاب (معماري غرب ؛ ريشه ها و مفاهيم) از متني روان ، بيان ساده در عين حال از مفاهيم عميق و سير منسجم برخوردار است و لذا در كتاب، از حاشيه پردازي ، پيچيدگي و پيچيده گويي دوري شده و به جوهره مطالب پرداخته مي شود.

از لحاظ منابع و ساختار نگارش نيز ، كتاب (معماري غرب ؛ ريشه ها و مفاهيم) عمدتاً بر مبناي منابع دست اول (فارسي و لاتين) تاليف شده و از نظراسناد گرافيكي ، علاوه بر تصاوير ، به نقشه ها (پلان ، نما و مقطع) استناد دارد.

تقسيم بندي مباحث ادواري كتاب ، تنها به دوره هاي زماني محدود نمي گردد بلكه در هر دوره به مولفه ها و شاخصه هاي  غالب معماري آن دوره ، اعم از تئوري ، فرم  ، فضا  ، ساختار و ... مي پردازد.

 


از آنجا كه تلفظ ناصحيح و سليقه اي واژگان خاص ،‌تاريخي و جغرافيايي بيگانه ، در متون فارسي ، به فهم نادرست دلالت آن اسامي منجر مي گردد بنابراين ، مولف براي دوري جستن از اين گونه بد فهمي ، تلفظ فارسي اسامي خاص بيگانه را بر اساس منابع معتبر و با دلانت هاي زمينه اي خود ، آورده است.

به هر حال ، همه اهتمام باني مسعود در اين راستا بوده كه جوهره سير تحولات تاريخي به زبان ساده و نظام مند بيان شود به ويژه: براي كساني كه به دنبال چنين مرجعي مي گردند و نبود آن باعث شده كه اين افراد از دروس «آشنايي با معماري جهان »و «معماري معاصر» واهمه داشته باشند.

 

كتاب «معماري غرب ؛ ريشه ها و مفاهيم» از ناشر ، كتابفروشي ها و مخصوصاً نمايشگاه كتاب تهران 1389 قابل تهيه است.

 

معرف کتاب : جناب آقای مهندس اكبر برزگري مولان

 

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...