به گزارش مغانشهر، کشتی اردبیل و به ویژه کشتی فرنگی از سال‌های دور همیشه معرفی كننده پهلوانان و قهرمانان این دیار یه جهان بوده است. این ورزش تا امروز هم ورزش اول استان محسوب می‌شود. اما در سال‌های گذشته با افت و‌خیزهای فراوانی روبه رو شده است. «داور جدی» رئیس هیات کشتی استان است که از سال 58 در ورزش کشتی فعالیت دارد و عنوان قهرمانی آسیا نیز در كارنامه او قابل مشاهده است.

او به عنوان مربی تیم ملی و همچنین داور کشتی و نیز مدرس فدراسیون فعالیت کرده است. با او به گفت‌وگو نشستیم تا از وضعیت كشتی استان بیشتر با خبر شویم.
شما از چه زمانی هیات را تحویل گرفته‌اید و چه اقداماتی انجام داده‌اید؟
 از مهرماه سال 1393 پس از برگزاری انتخابات، ریاست هیات استان را  بر عهده گرفتم. در 2 سال گذشته از لحاظ سخت‌افزاری توانستیم ساختمان و سالن خانه کشتی را تعمیر و باز سازی كنیم. به علاوه با همكاری هیات كشتی استان یك باشگاه كشتی نیز در اردبیل راه‌اندازی شده است كه رده‌های سنی خردسالان و نونهالان و نوجوانان در آن به آموزش و تمرین مشغولند. در زمینه بیمه كشتی‌گیران نیز باید بگویم در حال حاضر در استان 2 هزار و 500 تا 3 هزار ورزشكار بیمه شده داریم.
ارزیابی شما از روند و وضعیت موجود کشتی استان در شرایط كنونی چیست؟
روند موجود کشتی استان راضی کننده و مورد قبول نیست. این وضعیت در شان کشتی اردبیل نیست. اما تلاش داریم کمی رو به جلو حرکت کنیم. یکی از کارهای ما برای بهبود این وضعیت این بود که تلاش کردیم آقای «یعثوب جوان صالح» را دوباره به کشتی برگردانیم که این یک قدم مثبت برای کشتی استان محسوب می‌شود. از دلایل افت كشتی استان یكی این است كه كشتی ورزشی دیر بازده است؛ یعنی زمان زیادی طول می‌کشد که یک ورزشکار از مربی خود شناخت پیدا کند و تمرینات را مستمر انجام دهد و در آخر نتیجه راضی كننده‎ای از كار بگیرد. دلیل دوم این است که واقعا دیگر مانند گذشته ورزشکاران پرتعداد و مستعد نداریم. برای مثال در رده بزرگسالان ما ورزشکار نداریم.
از عوامل دیگر نیز می‌توان به این اشاره کرد که کشتی‌گیران ما چون الگویی یا قهرمانی را برای خودشان متصور نیستند تا الگوپذیری انجام دهند به همین دلیل انگیزه لازم در آنها وجود ندارد. در حال حاضر ما در شرایطی قرار داریم که در سنگین وزن ورزشکار مطرحی نداریم.
دیگر اینكه مربیانی که در حال حاضر فعالیت می‌کنند كافی نیستند. نیاز به وجود مربیان جوان در بدنه کشتی استان به شدت احساس می‌شود که در کنار علم و تجربه مربیان پیشکسوت بتوانند باعث تحول در کشتی استان شوند و این ضعف مربیگری در استان به نوعی رفع شود.
برنامه شما برای بهتر شدن این وضعیت و همچنین آینده کشتی اردبیل چیست ؟
با توجه به مدت زمان باقی مانده به مجمع انتخابات در حال بستر سازی و جذب هستیم. برنامه ما از ابتدای تحویل هیات این بود که در 4 سال اول بسترسازی و جذب ورزشكاران جدید را داشته باشیم که شامل استعدادیابی و پرورش ورزشکاران مستعد این رشته است.
در دوره بعدی برنامه ما این است که بتوانیم از این استعدادها به طور مناسب نگهداری کنیم و نتیجه مورد انتظار قهرمانی را کسب کنیم. با توجه به برنامه‌ریزی ما در هیأت کشتی استان‌، در حال حاضر روی رده‌های سنی خردسالان و نونهالان و نوجوانان کار می‌کنیم. همچنین برنامه‌ای ویژه برای این رده‌های سنی خواهیم داشت که امیدواریم در آینده با توجه به دوره زمانی مشخص جواب مورد نظر را کسب کنیم.
بودجه هیات به چه طریقی تامین می‌شود؟
از طریق فدراسیون کمک‌هایی را دریافت می‌کنیم که امسال فقط 5 میلیون تومان به ما اختصاص داده‌اند. همچنین از طریق حق ثبت‌نام سالن‌های خودگردان و برگزاری کلاس‌ها نیز دریافتی داریم. از آقای بهتاج نیز ممنونیم که با توجه به کمبود منابع مالی باز دست ما را می‌گیرند و کمک حال هستند.اما هزینه‌های ما اعم از برگزاری اردوها و تمرینات و اعزام تیم‌های رده‌های سنی به مسابقات خیلی زیاد است که ما سعی می‌کنیم حداقل از راه‌هایی که ذکر شد برای تامین منابع مالی اقدام می‌کنیم.
چرا میزبانی مسابقات نوجوانان و پیشکسوتان کشتی فرنگی قهرمانی کشور که پیش از این اعلام شده بود در اردبیل برگزار خواهد شد به استان دیگری واگذار شد؟
ما با آمادگی کامل در خواست میزبانی از فدراسیون کشتی را انجام داده بودیم که در ابتدای سال مورد موافقت قرار گرفته بود.حتی ستاد برگزاری مسابقات اعم از فرمانداری و هیات کشتی استان به همراه اداره کل و سایر دستگاه‌ها نیز در حال تشکیل بود و اقدامات لازم برای میزبانی مانند خوابگاه و دیگر موارد نیز در حال انجام بود اما فدراسیون با توجه به تقویم ارسالی سالانه خودش مسابقات را 2بار به تعویق انداخت و با توجه به شرایط سخت فصل زمستان در اردبیل این مسابقات از سوی فدراسیون به استان دیگری سپرده شد. اخیرا این مسابقات( قهرمانی نوجوانان کشور) انجام شد  و ما توانستیم در رشته آزاد 2 عنوان دومی و یک عنوان سومی و در رشته فرنگی نیز یک عنوان سومی را کسب کنیم. در رده تیمی نیز نوجوانان فرنگی اردبیل به مقام ششم تیمی دست یافتند.
در مورد جشنواره استعدادیابی نیز توضیح دهید؟
طبق بخشنامه وزارت ورزش و جوانان در رشته کشتی و در رده‌های سنی خردسالان و نونهالان و نوجوانان ما توانستیم جشنواره استعدادیابی را با بیش از 300 شرکت کننده برگزار کنیم. هدف از این جشنواره‌، شناسایی استعدادهای بالقوه و راهنمایی و هدایت این افراد در این رشته ورزشی است. حرکت خوبی محسوب می‌شود و در آینده به تقویت این رشته کمک شایانی‌خواهد کرد.
وضعیت كشتی در شهرستان‌های استان چگونه است؟
 در حال حاضر وضعیت هیات پارس آباد و مشگین‌شهر و گرمی مطلوب است و در حال فعالیت هستند اما در شهرستان‌های بیله‌سوار و کوثر و خلخال متاسفانه وضعیت مطلوب نیست و با مشکل منابع مالی مواجه هستند. البته در شهرستان نمین نیز به تازگی در حال آماده‌سازی و شروع مجدد کشتی هستیم.
انتخاب «علی اشکانی» از اردبیل را به عنوان سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران چگونه ارزیابی می‌کنید؟
اگر اشکانی به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شده است یعنی کشتی اردبیل در تیم ملی تاثیرگذار است و مثل همیشه خواهد بود. حضور خود اشکانی می‌تواند باعث رشد و پیشرفت رو به روز کشتی اردبیل شود و ما این انتخاب را به فال نیک می‌گیریم. وقتی او در اردبیل حضور دارد سعی می‌کند که در تمرینات کشتی بچه‌های اردبیلی حضور پیدا کند و باعث ایجاد انگیزه و افزایش روحیه در بین کشتی‌گیران استان ‌شود.
 
 
 
 
منبع:همشهری استانی
 
 

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما همیشه هستیم ...