شاهدخت دیانا در بریستول ۱۹۸۷


دیانا فرانسس اسپنسر
(به انگلیسی: Diana Frances Spencer) (زاده ۱ ژوئیه ۱۹۶۱ - مرگ ۳۱ اوت ۱۹۹۷) معروف به شاهدخت دیانا، شاهدخت ولز (به انگلیسی: Princess Diana, Princess of Wales) همسر شاهزاده چارلز بود که در سن سی و شش سالگی در یک حادثه رانندگی در پاریس درگذشت[۱]. ورود به خانواده سلطنتی بریتانیای کبیر، زیبایی، مُدگرایی و کمکهای انساندوستانه، دیانا را به یکی از سرشناس‌ترین و محبوبترین زنان جهان تبدیل کرد. مرگ دیانا یکی از خبرسازترین وقایع سال بود و تا مدتها فشار افکار عمومی بر روی خانواده سلطنتی پادشاهی متحده بویژه ملکه الیزابت و پرنس چارلز سایه افکنده بود [۲].

تولد و کودکی :


دیانا در اول جولای ۱۹۶۱ در شهر کوچک سندرینگهام در منطقه نورفولک در شرق انگلستان به دنیا آمد. پدرش ادوارد جان اسپنسر برای خانواده سلطنتی پادشاهی متحده کار می‌کرد. مادرش ویسکونسس فرانسس اسپنسر نام داشت. دیانا دارای دو خواهر و دو برادر بود که اختلاف سنی کمی با هم داشتند. دایانا چهارمین فرزند بزرگ خانواده بود. با جدایی والدین، سرپرستی دیانا و برادر کوچک‌ترش به مادرش سپرده شد. دیانا ابتدا در یک مدرسه روزانه در نورفولک و سپس در یک مدرسه شبانه روزی در کنت درس خواند. وی دانش آموز موفقی نبود و بیشتر استعداد خود را در ورزشهای شنا و شیرجه و نیز در موسیقی نشان داد.

 

نوجوانی و جوانی :

دیانا در سن شانزده سالگی و بعد از آنکه معلوم شد حدنصاب لازم برای ادامه تحصیل در مدرسه را ندارد از والدینش درخواست کرد تا به وی اجازه رفتن به لندن دهند. هنوز به هفده سالگی نرسیده بود که در یک خانه اشتراکی با چند نفر دیگر در لندن زندگی تازه‌ای را شروع کرد. وی ابتدا دیپلم آشپزی گرفت. مدتی را در یک مدرسه رقص کار کرد اما از این کار راضی نبود. به همین خاطر در کارهای عمومی تری مانند نظافت و کار در بارها پرداخت. مدتی را هم به‌عنوان پرستار بچه در یکی از مهدکودکهای لندن کار کرد.

نامزدی و ازدواج با شاهزاده چارلز :

خانواده دیانا با خانواده سلطنتی همسایه بودند و پدرش نیز از با دربار ارتباط و دوستی داشت. شاهزاده چارلز سی و سه ساله که برای ازدواج تحت فشار قرار داشت به دنبال فردی از خانواده‌های مرتبط با دربار می‌گشت که مذهب پروتستان داشته باشد. دیانا شرایط مورد نظر را داشت. این دو در ۲۹ ژوئیه ۱۹۸۱ در کلیسای جامع سنت پل با هم ازدواج کردند. مراسم ازدواج این به صورت زنده از تلوزیون پخش شد و نزدیک به یک میلیارد بیننده داشت [۳]. آنها ماه عسل خود را در مصر و بالمورال گذراندند و سپس در کاخهای خانواده سلطنتی در ولز اقامت گزیدند و آپارتمانی هم در لندن خریدند. دیانا و چارلز در سالهای ۱۹۸۲ و ۱۹۸۴ دارای دو فرزند پسر شدند که به ترتیب ویلیام و هری نام دارند. دایانا در روز عروسی اش آنچنان افکار آشفته ای داشت که هرگز در زندگیش تجربه نکرده بود. در ماه عسل دایانا عکس هایی از کامیلا را که از لای سررسیدنامهٔ چارلز بیرون افتاد دید. چند وقت بعد چارلز با دکمه سردست هایی که روی آنها حرف C حک شده بود سر میز شام حاضر شد. چارلز پذیرفت که این دکمه‌ها هدیه ای از جانب زنی بوده است که وی او را قبلاً دوست داشته اما دیگر او را از دست داده است. ازدواج آنها با این آغاز دروغین، فراز و نشیب‌های فراوان داشت. تا اینکه دیگر آنها به جایی رسیده بودند که تقریبا با یکدیگر حرف نمی زدند. فشار روحی زندگی درباری و ازدواج دایانا باعث بروز بیماری روحی خطرناکی به نام “بولیمیا نروسا” شد که آشفتگی و بی نظمی در غذا خوردن او به وجود آورد. گاه دایانا به دلیل تنهایی تا آستانه نا امیدی کشیده می شد و دست به خودکشی می زد. بعضی از این خودکشی‌ها جدی نبودند اما برخی بسیار خطرناک بودند. دایانا از اغلب دوران زندگی درباری خود با عنوان “روزگار سیاه” یاد می کرد(کتاب “دایانا غریبه ای در دربار انگلیس” نوشته ” اندرو مورتن” ترجمهٔ “سیاوش فولادفر” انتشارات “کویر”)شاهدخت ولز :

در حال رقص با جان تراولتا


شاهراده چارلز، شاهزادهٔ ولز بود و دیانا با ازدواج با او لقب شاهدخت ولز را دریافت کرد و عملاً به عضویت خانواده سلطنتی درآمد. وی در سالهای بعد در بسیاری از برنامه‌های داخلی و خارجی شرکت کرد و همراه با شاهزاده چارلز یا به تنهایی به بسیاری از کشورهای جهان بویژه قلمروهای همسود سفر کرد.

جدایی از شاهزاده چارلز

شهرت و محبوبیت دیانا و چارلز باعث شد تا کوچک‌ترین کارهای آنان نیز توسط رسانه‌ها و پاپاراتزی‌ها پوشش داده شود و بسیاری از مسائل خصوصی آنان در مطبوعات منعکس گردد. از جمله آنان روابط نامشروعی که چارلز پیش از زندگی با دیانا داشت و نیز رابطه دیانا و مربی اسب سواری اش از داغ‌ترین و خبرسازترین اتفاقات بود. از سال ۱۹۸۸ روابط خارج از عرف دیانا با چندین مرد مختلف از جمله نگهبان شخصی و یک مربی راگبی برملا شد و در تمام این سالها وی از خبرسازترین افراد پادشاهی متحده بود.

این دو از سال ۱۹۹۲ جدای از هم زندگی کردند اما سرپرستی فرزندانشان را بصورت مشترک برعهده داشتند. پرنسس دیانا در سال ۱۹۹۵ در یک برنامه تلوزیونی پرده از نگرانی‌ها و مشکلات درونی خانواده برداشت و از فشارهای رسانه‌ای و اجتماعی که بر وی بود گلایه کرد. سرانجام دیانا و چارلز در ۲۸ اوت ۱۹۹۶ رسما از هم طلاق گرفتند. با این کار عنوان سلطنتی دیانا قدری پائین آمد اما چون وی مادر دو تن از شاهزادگان بود تا آخر عمر به عنوان یکی از اعضای خانواده سلطنتی باقی ماند و لقب پرنسس ولز را حفظ کرد.
مرگ :

پرنسس دیانا در جشنواره فیلم کن - ۱۹۸۷


در ۳۱ آگوست ۱۹۹۷، دیانا در یک تصادف شدید رانندگی درگذشت. وی آن شب به همراه معشوقه اش دودی الفاید و راننده اش برای فرار از دست عکاسان از درب پشتی هتل خارج شد و قصد خروج از پاریس را داشت. در یک بنز لیموزین در تونلی در پاریس مشغول به حرکت بود که ماشینشان به دلیل سرعت زیاد و عدم کنترل راننده با دیواره تونل برخورد کرد و هر سه نفر جان باختند. بعدها معلوم شد که نه دیانا و نه الفاید هیچکدام کمربند ایمنی نبسته بودند. همچنین گفته شد که راننده سه برابر بیشتر از اندازه مجاز نوشیدنی الکلی مصرف کرده بود.

ملکه الیزابت دوم اعلام کرد که بعد از جدایی از چارلز، دیانا دیگر عضوی از خانواده سلطنتی نیست و نباید تشیع جنازه رسمی برای وی برگزار شود. این گفته اعتراض زیادی را به دنبال داشت و سرانجام با اصرار شاهزاده چارلز مراسمی رسمی برای دیانا برپا شد [۴].

فعالیت‌های اجتماعی

هرچند شاهدخت دیانا به هنر علاقه داشت اما عمده شهرت وی بخاطر فعالیت‌های عام المنفعه و اجتماعی است. وی با تأسیس و یا همکاری با چندین موسسه خیریه، به مدرسه سازی، خانه سازی و کمک به بینوایان و دردمندان پرداخت. وی کمکهای شایان توجهی به جذامیان، مبتلایان به ایدز و آسیب دیدگان از مین انجام داد. وی در سفر به مناطق بحران زده و محروم مانند آفریقا و بوسنی و هرزگوین با جدیت به دلگرمی دادن به محرومان و آسیب دیدگان پرداخت و با کسانی چون نلسون ماندلا و مادر ترزا دیدار کرد.


دانستنی‌ها :

 
تندیس شاهدخت دایانا در موزه مادام توسو در لندن. • دیانا در سال ۱۹۸۷ در ملا عام دست یک مبتلا به ایدز را گرفت تا به این طریق از آنان حمایت کند. بعدها وی با مبتلایان به جذام نیز چنین تماسهایی داشت [۵].
 • بلافاصله بعد از تصادف عکاسان زیادی سر رسیدند و از صحنه عکسبرداری کردند اما پلیس دوربینهای آنها را ضبط کرد.
 • در سال ۲۰۰۶ یک مجله ایتالیایی بنام چی برای نخستین بار عکسهایی از تصادف دیانا را چاپ کرد که با اعتراض انگلیسی‌ها مواجه شد.

شایعات

 • برخی منتقدان می‌گویند که نتیجه آزمایش خون راننده دیانا به عمد با کس دیگری عوض شده‌است. اینان ادعا می‌کنند که راننده مست نبوده و تصادف عمدی بوده‌است [۶].

عناوین و لقب ها

 • ۱ ژوئیه ۱۹۶۱ – ۹ ژوئن ۱۹۷۵: دوشیزه دیانا فرانسس اسپنسر
 • ۹ ژوئن ۱۹۷۵ – ۲۹ ژوئیه ۱۹۸۱: بانو دیانا فرانسس اسپنسر
 • ۲۹ ژوئیه ۱۹۸۱ – ۲۸ اوت ۱۹۹۶: والاحضرتِ سلطنت شاهدخت ولز
 • ۲۸ اوت ۱۹۹۶ – ۳۱ اوت ۱۹۹۷: دیانا، شاهدخت ولز

پانویس

 1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Diana, Princess of Wales»، ویکی‌پدیای en، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۲/۴/۸۶).
 2. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Death of Diana, Princess of Wales»، ویکی‌پدیای en، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۲/۴/۸۶).
 3. یوگن رابینسون. «از زندگی در سرپناه تا زندگی در کاخ، و تا زندگی برای خودش». واشنگتن پست ۱ سپتامبر ۱۹۹۷
 4. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Death of Diana, Princess of Wales»، ویکی‌پدیای en، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۲/۴/۸۶).
 5. پرنسس دیانا ملکه قلب‌های اندوهگین و بیماران لاعلاج بازدید ۱۲/۴/۸۶
 6. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Diana, Princess of Wales»، ویکی‌پدیای en، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۲/۴/۸۶).

منابع

زندگینامه پرنسس دایانا :

دایانا بعد از طلاق زندگی متفاوتی را آغاز كرد. در ژانویه ۱۹۹۷ به عنوان سفیر صلیب سرخ انگلستان به كشور آنگولا رفت. كمی بعد با دودی الفاید ثروتمند آشنا شد. البته پدر دایانا و پدردودی از دوستان قدیمی بودند. كم كم دایانا و دودی به هم علاقمند شدند و با هم قرار ازدواج گذاشتند. پدر دودی كه یك مصری ثروتمند بود خیلی از تصمیم آندو استقبال كرد.

مطبوعات یك لحظه دایانا را رها نمی كردند و همه جا او و دودی را زیر نظر داشتند. دایانا كم كم داشت طعم خوشبختی را در كنار دودی احساس می كرد. در مسافرتهایی كه همراه دودی بود همیشه لبخندی از اعماق وجود بر لب دایانا خودنمایی می كرد ولی این خوشبختی زیاد دوام نداشت در ۳۱ اوت ۱۹۹۷ پرنسس دایانا در حالی كه ۳۶ سال بیشتر نداشت به همراه دودی الفاید میلیاردر مصری در یك حادثه اتومبیل در پاریس جان باختند. در آن هنگام دودی الفاید ۴۲ ساله بود كه همان دم جان سپرد ولی پرنسس دایانا كه به سختی مجروح شده بود در ساعت ۴ صبح بر اثر خونریزی ریوی در بیمارستانی در پاریس درگذشت.

به گفته خبرگزاری فرانسه اتومبیل حامل پرنسس كه تحت تعقیب عكاسان و خبرنگاران روزنامه های جنجالی قرار داشت با سرعت زیاد حركت می كرد. در این حادثه كه در نیمه شب در تونل آلما در مركز پاریس رخ داد محافظ دایانا به سختی مجروح شد. هفت تن از عكاسانی كه دایانا را تعقیب می كردند بازداشت شدند و تحت بازجویی قرار گرفتند. پرنسس دایانا زمان مرگ دو پسر ۱۵ و ۱۳ ساله از ازدواج خود با پرنس چالز داشت.

پیش از آنكه دایانا به خاك سپرده شود شایعاتی در لندن و دیگر نقاط جهان به سر زبانها افتاد كه مرگ دایانا تصادفی نبوده و شاید به دلیل اینكه او قصد ازدواج با یك مصری را داشت و بعید نبود ولیعهد آینده انگلستان بر اثر ازدواج دوم مادرش برادری عرب پیدا می كرد اینتلیجنت سرویس انگلستان دست به كار شده و دایانا را به قتل رسانده بود. همه معتقد بودند كه خاندان سلطنتی انگلیس تحمل اینرا نداشتند كه فرزندان حاصل از ازدواج پرنسس دایانا و دودی الفاید نیمه عرب و اسم اسلامی داشته باشند.

قبل از به خاك سپاری دایانا بانوی پزشك انگلیسی به نام آن كاكس كه شوهرش مردی مسلمان بود و مدت ده سال پزشك خانواده الفاید بوده است ادعا كرد كه دایانا می خواست دین اسلام را برگزیند و هفته ای یكبار روزهای دوشنبه ساعت ۶ به ملاقات آن كاكس می رفت تا پرسشهای مذهبی اش را مطرح كند كه در بیشتر ملاقاتها نامزدش دودی هم او را همراهی می كرد .

دربار انگلیس رفتار سردی در مقابل مرگ دایانا به نمایش گذاشت و خود ملكه هم به خاطر تجمع انبوهی از مردم روبروی قصر بعد از چند روز مجبور به فرستاندن پیام تسلیت شد.
تشییع جنازه دایانا بسیار باشكوه برگزار شد. پرنسس در حالی كه پیراهن شب باشكوهی به تنش پوشانده شده بود به خاك سپرده شد. ولی همیشه این پرنسس كه مظلومانه زندگی كرد و جهان را وداع گفت در قلب مردم انگلستان زنده است. آنها همیشه از پرنسس دایانا به خوبی یاد می كنند و خانواده سلطنتی را مسئول مرگ او می دانند.
منبع: كتاب دایانانوشته آنا پاسترناك و اندور مورتن.

افشاي راز مرگ پرنسس دايانا پس از 9 سال با انتشار گزارش 832 صفحه يي بازپرس ويژه صورت گرفت  :گروه حوادث: کميته ويژه تحقيق درباره مرگ مشکوک پرنسس دايانا پس از گذشت بيش از 9 سال از اين حادثه اعلام کرد پرنسس ولز و همسر سابق وليعهد انگلستان قرباني يک سانحه رانندگي شده و هيچ توطئه يي در مرگ وي دخيل نبوده است.

مرگ پرنسس دايانا و ددي فايد طي سانحه رانندگي در نخستين ساعات بامداد 31 آگوست سروصداي زيادي به راه انداخت. پرنسس دايانا همسر سابق وليعهد انگلستان و مادر دو فرزند او و ددي فايد پسر محمد فايد سرمايه دار بزرگ عرب تبار در انگلستان طي اين سانحه رانندگي در پاريس جان باختند و اين در حالي بود که گفته مي شود آنها در حال فرار از دست عکاسان مطبوعات بودند. به گزارش ديلي تلگراف جان استيونس بازرس ويژه اين پرونده که به مدت 3 سال مرگ مرموز دايانا و خواستگارش به نام ددي فايد را پيگيري کرده است اعلام کرد رد هيچ جنايت و خرابکاري در اين تصادف ديده نمي شود و مي توان گفت که مرگ دايانا يک سانحه حزن انگيز بوده است. در اين گزارش که در 832 صفحه تنظيم شده، آمده است که پرنسس دايانا در زمان سانحه حامله نبوده و هيچ حلقه يي که گواهي بر ازدواج وي با ددي فايد باشد بر دست نداشته است.

اين در حالي است که محمد فايد که مالک فروشگاه بزرگ هارود در لندن است اين گزارش را يک سرپوش گذاشتن بزرگ خوانده است. وي که پدر خواستگار دايانا بود هنوز معتقد است سانحه تصادف که در آن پسرش ددي فايد و پرنسس دايانا کشته شدند توطئه خانواده سلطنتي براي جلوگيري از ازدواج ددي با مادر فرزندان وليعهد انگلستان بوده است.

در همين حال استيونس با ذکر اين نکته که کميته بررسي از ژانويه 2004 فعاليت خود را آغاز کرده اظهار داشته است: گروه تحقيق با استفاده از مدل سازي هاي کامپيوتري براساس اطلاعات موجود و عکسبرداري هاي صورت گرفته و بر طبق 186 ميليون آيتم اقدام به بازسازي صحنه تصادف و اتفاقات بعد از آن کرده است. در حالي که اين تحقيقات 2/7 ميليون دلار براي پليس انگلستان هزينه در بر داشته پدر ددي فايد با رد کردن نتايج آن اعلام کرد تيمي از متخصصان امور جنايي را براي ادامه تحقيقات استخدام خواهد کرد.

طي گزارش اعلام شده از سوي بازپرس استيونس ددي فايد و پرنسس دايانا ساعت 7 بعدازظهر روز حادثه سوار بر يک مرسدس بنز کپل از هتل ريتز که متعلق به پدر ددي است به سمت آپارتمان شخصي فايد حرکت و دايانا و ددي در ساعت 40/9 با بنز کپل آپارتمان را ترک مي کنند و به سمت يک رستوران محلي به راه مي افتند اما به خاطر مساله يي که در مسير رخ مي دهد حضور عکاسان و مسائلي نامعلوم فايد به راننده دستور مي دهد تا به هتل ريتز بازگردند تا شام را در آنجا بخورند. 10 دقيقه پس از آنکه آنها به هتل مي رسند پائول راننده شخصي پرنسس در حالي که دو نوشيدني در دست داشته از هتل خارج مي شود. وي قرار بود تا زمان اتمام شام پرنسس و ددي در انتظار بماند.

نخستين نکته يي که درباره اتفاقات عصر آن روز نظر پليس را به خود جلب کرد تماس تلفني ددي فايد با پدرش است. وي در اين تماس به پدرش اطلاع داده بود که يک حلقه براي پرنسس دايانا سفارش داده است و قصد دارد شب از او خواستگاري کند.

استيونس در اين خصوص توضيح مي دهد: من هنوز نمي توانم به قطع بگويم که او آن شب از پرنسس درخواست ازدواج کرده است يا نه و همين طور نمي توانم بگويم که آيا پرنسس ولز به او پاسخ مثبت داده است يا خير، با اين حال ما با بسياري از اقوام و دوستان نزديک دايانا صحبت کرديم و هيچ يک از آنها از اين مساله اطلاعي نداشتند. آخرين مکالمه آنها با دايانا قبل از اتفاقات آن شب بوده است. طبق گزارش ارائه شده ساعت 20 دقيقه بامداد دايانا و فايد شام خود را تمام و سوار بر خودرو هتل را ترک مي کنند.

پس از سانحه مطابق آزمايش هاي به عمل آمده از پائول راننده مرسدس مشخص شد که ميزان الکل خون وي در زمان سانحه 74/1 گرم در ليتر بوده و اين نشان دهنده مست بودن وي در حين رانندگي است.

سرعت خودرو نيز دو برابر سرعت مجاز گزارش شده است. لذا عدم کنترل خودرو توسط پائول در زمان رانندگي طبيعي به نظر مي رسد.

بازپرس استيونس معتقد است با توجه به اينکه برنامه حرکتي ماشين در بعدازظهر به طور ناگهاني تغيير کرده احتمال خرابکاري در مسير آن تقريباً غيرممکن بوده است. او همينطور درخصوص فيات سفيدي که مدت ها ذهن همه را به خود مشغول کرده و به عنوان تنها شاهد سانحه از آن ياد مي شود گفته است صاحب فيات پيدا نشده و تحقيقات در اين خصوص بي نتيجه مانده است. او برخلاف محمد فايد هر نوع پرده پوشي در اين پرونده را رد کرده و گفت: هيچ فشاري از سوي خاندان سلطنتي او و گروه همکارش را در طول مدت تحقيقات تهديد نکرده است.


http://www.magiran.com

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید