قمرالملوک وزیری
 
نام مستعار قمر
زادروز ۱۲۸۴
تاکستان ، قزوین، ایران Iran flag with emblem 1964-1979.png
اهل کشور ایرانی
درگذشت ۱۴ مرداد، ۱۳۳۸
شمیران ، ایران Iran flag with emblem 1964-1979.png
مدفن: گورستان ظهیرالدوله، دربند
سبک‌ها موسیقی سنتی ایرانی
کار(ها) خواننده
مدت کار حدود ۳۰ سال
ناشر(ها) کمپانی «هیز ماسترز ویس»
کمپانی «پولیفون»
   

قمرالملوک وزیری (۱۲۸۴ خورشیدی - ۱۴ مرداد ۱۳۳۸ خورشیدی)، نخستین زن در دوران تاریخ معاصر ایران بود که به صورت بی‌حجاب، به خوانندگی در حضور مردان پرداخت. از وی به عنوان پرآوازه‌ترین خواننده زن آوازهای سنتی ایران یاد می‌شود.[۱]

 زندگی‌نامه [ویرایش]

 قمرالملوک در تاکستان قزوین زاده شد. هنگام تولد پدر نداشت و در ۱۸ ماهگی مادرش هم مرد و از این زمان تحت سرپرستی مادربزرگش که روضه‌خوان زنانه حرم ناصرالدین شاه بود قرار گرفت. او در جایی گفته‌است: «من مدیون تربیت اولیهٔ خودم هستم. چرا که همان پامنبری کردن‌ها به من جرأت خوانندگی داد.»

 در جوانی پس از آشنائـی با استاد مرتضی نی‌داود با ردیف موسیقی ملی آشنا شد و راهش را برای کسب تجربیات از استادان دیگر هموار ساخت. کار پیشرفت قمر در مدتی کوتاه به آنجا رسید که کمپانی «هیز ماسترز ویس» به خاطر ضبط صدای او دستگاه صفحه پر کنی به تهران آورد. بعد از آن کمپانی «پولیفون» هم آمد. به گفته ساسان سپنتا ۲۰۰ صفحه از قمر ضبط شده‌است.

 

قمر نخستین کنسرت خود را در سال ۱۳۰۳ برگزار کرد. روز بعد نظمیه از او تعهد گرفت که بی حجاب کنسرت ندهد. قمر عواید کنسرت را به امور خیریه اختصاص داد. قمر در سفر خراسان در مشهد کنسرت داد و عواید آن را صرف آرامگاه فردوسی نمود. در همدان در سال ۱۳۱۰ کنسرت داد و ترانه‌هایی از عارف خواند. وقتی نیرالدوله والی خراسان چند گلدان نقره به او هدیه کرد آن را به عارف پیشکش نمود. با این که عارف مورد غضب والی و دستگاه رضاشاه بود. در سال ۱۳۰۸ به نفع شیر و خورشید سرخ کنسرت داد و عواید آن به بچه‌های یتیم اختصاص داده شد.

گشایش رادیو ایران در سال ۱۳۱۹ صدای قمر را به عموم مردم رساند. عارف قزوینی و ایرج‌میرزا و تیمورتاش وزیر دربار، شیفته او شده بودند. با این‌همه قمر از گردآوری زر و سیم پرهیز می‌کرد و درآمدهای بزرگ و هدایای گران را به فقرا و محتاجان می‌داد.

 قمرالملوک وزیری در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۳۸ در شمیران، در فقر و تنگدستی مطلق به سکته مغزی درگذشت.[۲] وی در گورستان ظهیرالدوله بین امامزاده قاسم و تجریش شمیران به خاک سپرده شده‌است.

نوشته روی سنگ قبر [ویرایش]

 

Ghamar.JPG

 

تنها نه قمر بود هنرمند به عالم

 

روح ملکی بود که در جسم بشر رفت

آتشی درسینه دارم جاودانی

 

عمر من مرگیست نامش زندگانی

رحمتی کن کز غمت جان می‌سپارم

 

بیش از این من طاقت هجران ندارم

 در وصف قمر [ویرایش]

 این یکی از معروفترین عکس‌های مرحوم قمر در جوانی است که نیمتاج طلا بر سر دارد.


استاد محمدحسین شهریار غزل زیبایی را در مدح این شیر زن خوش صدا و گشاده دست سروده‌است.[نیازمند منبع] غزل استاد شهریار با مطلع «از کوری چشم فلک امشب قمراینجاست»سروده شده.

 

همچنین استاد بنان در وصف این بانو فرموده: "قمرالملوک ام کلثوم ایران است."

 

با وجود مخالفت دولت جمهوری اسلامی ایران با ذکر نام قمرالملوک وزیری، صدیق تعریف آلبوم ماه بانو را برای بزرگداشت او خواند و منتشر کرد.[۳]

 

پانویس [ویرایش]

 

 

پیوند به بیرون [ویرایش]

 

 

شنیدن آثار [ویرایش]

 

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید