نزدیک به دوسال است که از هفتمین سفر استانی اقای روحانی به استان اردبیل میگذرد، از جمله دستاورد و مصوبات این سفر اتصال و ادامه راه اهن اردبیل – میانه به مغان ، تقویت گمرک بیله سوار و راه اندازی گمرک اصلاندوز، احداث کانال پایاب سد خداآفرین و شبکه آبیاری و زهکشی مغان و از همه مهمتر الحاق شهرهای شمالی استان اردبیل به منطقه ازاد ارس بود. زیر ساخت فنی و قانونی این پیشنهاد در دل مصوبه سال ١٣٧٨ دولت اصلاحات خوابیده بود، در همان دوران با نگاه به اینده توسعه منطقه مغان و استان اردبیل، طرح ایجاد ۴ بازارچه مشترک مرزی ( بازارچه های اصلاندوز، تازه کند پارس اباد، بیله سوار و ازادلوی گرمی) برای توسعه ظرفیت مبادلات تجاری مرزی پیگیری شد و به تصویب دولت رسید، قبل از ان در سال ١٣٧٧ در دوره آقای الویری که دبیر مناطق ازاد کشور بود درخواست منطقه ازاد تجاری یا ویژه اقتصادی مغان مکاتبه و پیگیری میشد، در ان زمان دولت وقت ۴ بازارچه مرزی برای شهرستانهای شمالی استان اردبیل تصویب کرد و بدنبال آن ساختمانهایی در اصلاندوز، تازه کند پارس اباد ، بیله سوار و ازادلوی گرمی احداث گردید.

در جریان سفر اقای روحانی با پیگیری نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی ، استاندار و ائمه جمعه و خصوصا حاج اقا عاملی ، خوشبختانه الحاق شهرهای شمالی استان به منطقه ازاد ارس تصویب شد، موضوع الحاق یک فکر بسیار خوب، فنی ، درست و منطقی بود، در مسیر عملیاتی شدن و تعریف قلمرو جغرافیایی منطقه ازاد مذکور، بخشی از قلمرو شهرهای اصلاندوز، بیله سوار، پارس اباد و گرمی در نقشه منطقه ازاد تعریف و تصویب شد.

بعضی از مسولین بفکر اضافه کردن اسم سرعین و بخش رضی به این قلمرو افتادند و چون نتونستند این شهرها را به طرح الحاق اضافه کنند، پیشنهاد ایجاد منطقه ازاد اردبیل و تعریف و تعیین قلمرو و نقشه جدید افتادند. توصیه و تلاش و تاکید اینجانب و حتی بسیاری از دوستان برای پرهیز از پیشنهاد جدید و پیگیری موضوع ایجاد متاسفانه موثر نیافتاد و در دام ایجاد افتادند و این امر صدماتی به استان و باورهای مردم مناطق و سرمایه اجتماعی ما زد که امروز شاهد ان هستیم. بنظر بنده ریشه این ناراحتی ها و بی اعتمادیها و سرمایه اجتماعی سوزی ها در همان فکر و طرح ایجاد نهفته است. البته نه اینکه ایجاد و استقلال منطقه ازاد بد است و یا خدای ناکرده ما نمیخواهیم شهرهای دیگر استان در ان قلمرو واقع شود، بلکه تغییر مصوبه الحاق دولت و درخواست جدید در اوایل عمر اجرایی یک دولت و اواخر عمر مجلس نهم که نیاز به مصوبه مجلسی بود که دلخوشی از دولت روحانی نداشت، یک اشتباه استراتژیک بود. اینکه چرا دوستان دلسوز موضوع الحاق را در ان برهه تاکید داشتند چند دلیل داشت. در فرایند الحاق اولا نیازی به مصوبه مجلس نبود، ثانیا سریع و سهل الاجرا بود، ثالثا بعد از مدتی که از امکانات و منابع بودجه ای و اداری منطقه ازاد ارس که استفاده میشد و زیرساختهای لازم احداث و ایجاد میگشت به راحتی پیشنهاد انتزاع از منطقه ازاد ارس میتوانست نیت دوستانی که بدنبال ایجاد بودند را محقق سازد. متاسفانه کسی گوش نداد و بعضی از نمایندگان وقت موضوع ایجاد منطقه ازاد اردبیل را پیگیری کردند که سرانجام لایحه ایجادی که دولت به مجلس وقت اورد، در واپسین روزهای مجلس نهم رای نیاورد، در حال حاضر نیز طرح لایحه جدید در دو هفته اخیر و در مجلس دهم نشان داد که دلایل رد لایحه در مجلس نهم متاسفانه در حافظه مجلس دهم هم اثر گذاشته و مجلس جدید ان را فراموش نکرده است و یک فوریتی لایحه با رای شکننده تصویب شد. الان نمایندگان مناطق ذینفع با نگرانی همه تلاش دارند تا این لایحه در صحن علنی مجلس (که احتمالا بعد از تعطیلات تابستانی مجلس مطرح میشود) از تصویب نمایندگان بگذرد. در این میان مطالبه و حساسیت مردم شهرهای شمالی استان( پارس اباد، بیله سوار و گرمی و بخشهای اصلاندوز و گرمی و موران) بخاطر حذف عنوان مغان از منطقه ازاد ستودنی است چرا که طبق اخرین نقشه و قلمرو پیشنهادی در لایحه دولت فقط بخشی از شهرستانهای پارس اباد، بیله سوار و گرمی در این منطقه واقع شده اند. خوشبختانه پس از اینکه صدای مردم به گوش مسولین استانی و کشوری رسید و انصافا، هم نمایندگان محترم استان در مجلس شورای اسلامی ، هم استاندار محترم اردبیل و هم امام جمعه محترم اردبیل و سایر بزرگان و خیراندیشان استان دست بدست هم داده و در صدد رفع هر دو نگرانی و دغدغه هستند( هم تصویب منطقه در مجلس و هم اصلاح عنوان از اردبیل به مغان).
بنده به اتفاق بزرگان و اندیشمندان و مدیرانی از مغان چندین جلسه با استاندار محترم اردبیل و نمایندگان محترم استان و خصوصا نماینده محترم پارساباد و بیله سوار و نماینده محترم گرمی داشتیم و همه متفق القول و متحد پیگیر مطالبات مردم استان و منطقه مغان هستند و از زحمات و ابراز حساسیت و پیگیری تک تک دوستانی که در “کمپین منطقه آزاد مغان”
تلاش بی وقفه داشتند نیز بنوبه خودم تشکر میکنم و این پیگیری و حساسیت نشان دادن را بفال نیک میگیرم و امیدوارم همیشه در راستای توسعه منطقه، استان و کشور عزیزمان پرانرژی و حساس باشیم.به همه بزرگوران و مخصوصا شورای محترم کمپین دست مریزاد میگم و ارزوی توفیق بیشتر دارم.

✍ دکترحسن الماسی
فرزند کوچک خاک بزرگ مغانhttp://arasrasa.ir/Add comment

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


Security code
Refresh