مدیر گروه دیرینه شناسی دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بررسی کار مطالعاتی فسیل های کشف شده در بیله سوار مغان زمان بر است.زهرا اورک روز پنجشنبه در نشستی با معاون فرماندار بیله سوار درباره آخرین وضعیت فسیل های کشف شده در مناطق مختلف شهرستان بیله سوار گفت: در حال انجام مطالعات بر روی نمونه ها هستیم اما انجام این گونه کارهای تحقیقاتی نیازمند دوره زمانی چند ماهه است.
دکتر اورک اظهار کرد: اقدام های فنی لازم برای جلوگیری از تخریب و شکستگی احتمالی قطعات حساس سنگواره های فسیل به ویژه در قسمت عاج و دندان ها و آرواره های این فسیل انجام می شود تا مورد آسیب دیدگی و تخریب قرار نگیرد.

وی افزود: فسیل های پیدا شده در این مناطق نشان می دهد که این مناطق در گذشته زیستگاه جانورانی از نوع فیل های بدون پشم از گروه ماموت ها بوده که عمدتا در مناطق نیمه متعدل زیست می کردند و یا احتمال می رود از مناطق شمال آسیا به این منطقه مهاجرت کرده باشند.
او گفت: بقایای فسیل پیدا شده تنها آثار کشف شده از این منطقه نیست چرا که منطقه بسیار غنی است و سنگواره های زیادی در این منطقه وجود دارد که نیازمند ابزارآلات و دستگاههای ویژه و همچنین تیم مستقل در این مکان است.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی فرمانداری بیله سوار ، رحیمی مدیر محیط زیست شهرستان بیله سوار نیز در این نشست گفت: شناخت محیط زیست و آنچه که داریم می تواند مسیری برای آینده ایجاد کند تا شناخت بهتری از علم زیست تاریخ گذشته داشته باشیم.
او افزود: شهرستان بیله سوار با وجود علایم و نشانه های فسیلی به دست آمده در گذشته زیستگاه مناسبی برای حیات موجودات عظیم الجثه و متنوعی بوده که صرفا محدود به یک گونه نبوده و برای رسیدن به این دستاوردهای علمی نیازمند مطالعات میدانی وسیع و همکاری و همفکری تمام نهادها و سرمایه گذاری مناسب مطالعاتی و شناسایی هرچه بهتر و بیشتر این آثار گرانبهای طبیعی و زیستی است.
کریم خسروی ، معاون فرماندار بیله سوار هم گفت: کشف فسیل جانوران عظیم و الجثه در مناطق مختلف شهرستان آغاز مطالعات بین رشته ای و استفاده از دانش و تخصص گروهی در این منطقه را می طلبد که این تحقیقات می تواند دریچه های جدیدی را در حوزه علم زیستگاه جانوران و تاریخ زیست این منطقه را نشان دهد.
وی افزود: این شهرستان با قدمت چند هزار ساله نیازمند موزه تاریخ طبیعی است که این تحقیقات مقدمه ای برای راه اندازی موزه تاریخ طبیعی در بیله سوار خواهد بود.
دو روز پیش کارگران معدن روستای آغجران بیله سوار به صورت تصادفی فسیل باستانی که احتمال داده می شود ' عاج' باشد ، کشف کردند.
قشلاق میرنظام در نزدیکی روستای آغجران از توابع شهرستان بیله سوار قرار دارد که در حال حاضر منابع شن و ماسه از معادن آن استخراج می شود.
بیله سوار مغان در شمال اردبیل و در نوار مرزی جمهوری آذربایجان قرار دارد.

 

http://www.irna.ir

Add comment

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


Security code
Refresh