مغانشهر : اکبر صمدی بعد از ظهر امروز در مراسم روز مزرعه و انتقال یافته‌های تحقیقاتی در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل اظهار داشت: با برنامه‌ریزی‌های انجام یافته نظام بهره‌برداری از اراضی پایاب سد خداآفرین تدوین می‌شود و امیدواریم بتوانیم با اضافه کردن 62 هزار هکتار از اراضی پایاب سد خداآفرین، کشاورزی را از حالت سنتی خارج کرده و به حالت مدرن تبدیل کنیم.

وی با اشاره به این که پروژه پایاب سد خداآفرین می‌تواند تحول عظیمی در بخش کشاورزی استان ایجاد کند، افزود: با بهره‌برداری از پایاب سد خداآفرین هر ثانیه 60 متر مکعب آب وارد استان خواهد شد که نیازمند برنامه‌ریزی مناسب برای بهره‌برداری مناسب از آن است.

فرماندار شهرستان پارس‌آباد گفت: استفاده معقول، منطقی و علمی از منابع تولید به ویژه آب و خاک می‌تواند در رابطه با بحث امنیت غذایی منطقه بسیار موثر باشد و نیاز است در این زمینه مشارکت و همکاری مسئولان و دست‌اندرکاران مربوطه ما را در رسیدن به اهداف مورد نظر رهنمون شود.

صمدی بیان کرد: مقوله‌ی پژوهش و تحقیق اصلی‌ترین عاملی است که می‌توان توسط آن چالش‌ها را با روش معقول و با یک فرایند علمی و هدفمند حل  کرد و از این طریق در راه رسیدن به پیشرفت و آبادانی منطقه گام‌های اساسی و هدفمند برداشت.

وی تصریح کرد: خوشبختانه هم‌اکنون مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی با روند مناسبی پیش می‌رود و گزارشات حاکی نشان از این است که استان اردبیل از لحاظ کشاورزی قابلیت‌های بسیاری دارد و  در حال حاضر شاهد خودکفایی در تولید محصول استراتژیک گندم هستیم.

 

 

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل نیز در این مراسم بیان کرد: در 3 سال گذشته بیش از 18 رقم از محصولات زراعی و باغی در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل معرفی شده و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

حسین کربلائی خیاوی افزود: حدود 13 هزار هکتار مزارع تولید بذر محصولات مختلف کشاورزی و حدود 8 هکتار نهالستان توسط کارشناسان بخش تحقیقاتی ثبت شده و گواهی بذر مورد بازدید قرار گرفته که این امر منجر به گواهی و تائید کیفیت حدود 33 هزار تن بذر و بیش از 400 هزار اصله نهال در سال گذشته شده است.

 

http://www.bornanews.ir

Add comment

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


Security code
Refresh