به گزارش مغانشهر،  به مناسبت نامگذاری تبریز به عنوان پایتخت کشور های اسلامی در سال 2018 ،نخستین موزه صدا در این شهر راه اندازی می شود.مهدی هداوند خانی رئیس دفتر برنامه ریزی و نظارت اداره کل موزه ها با اعلام این خبر گفت: این موزه در پی صدور مجوز موزه خصوصی از سوی اداره کل موزه ها و اموال منقول تاریخی به حسین ساجدی، در خانه تاریخی امیر پرویز ایجاد می شود.

در این موزه بالغ بر 300 قلم اشیای مرتبط با صدا که طی سه دهه از سوی حسین ساجدی پژوهشگر، مولف و موسیقیدان جمع‌آوری شده، به نمایش گذاشته می شود.

حسین ساجدی هدف از راه اندازی این موزه را علاوه بر جاذبه گردشگری، حفظ گنجینه های هنری، شناسایی و شناساندن جایگاه والای فرهنگ ایرانی، پژوهش، آموزش و تقویت بنیان های فرهنگی در مقابل فرهنگ های مهاجم عنوان کرد و گفت: موسیقی هنر همزاد بشر و زبان مشترک دنیاست و از این رو تهاجم فرهنگی و رسوخ در ساختارهای فرهنگی ملل به ویژه درقشر جوان بیشتر از طریق موسیقی صورت می گیرد.

این مجموعه دار و نوازنده تار ایرانی که اشیای مرتبط با صدا را طی سه دهه جمع آوری کرده و در حال حاضر نیز به این فعالیت ادامه می‌دهد، گفت: در بخشی از این موزه انواع سازهای زهی مضرابی، زهی آرشه ای، کوبه ای، بادی، کلاویه دار و دربخش موسیقی ملی و بومی سازهای مشترک بین اقوام ایرانی و ملل مختلف به نمایش درمی آید.

ساجدی آرشیو صوتی را از دیگر بخش های این موزه بر شمرد و افزود: در این آرشیو اذان موذن ها، مجموعه های صوتی قاریان، تعزیه خوانان، چاوش خوانان، پرده خوانان، منقبت خوانان، شبیه خوانان مناسبت های ملی و مذهبی، آواز خوانان قدیمی همچون اقبال، سید احمد خان و آثار ارزشمند موسیقی های فاخر نگهداری و در دسترس پژوهشگران و دانش پژوهان این رشته و سایر علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

به گفته وی در این موزه همچنین دیگر آلات مرتبط با صدا همچون کوبه درها و دارالحکومه و کاروانسراهای قدیمی و زنگوله‌هایی از دوره صفویه تا کنون، در کنار اشیایی همچون رادیو، گرام، گرامافون های هندلی، صفحه های موسیقی، رادیوهای لامپی قدیمی؛ دستگاه های نمایش اسلاید، آپارات، دستگاه ریل، آخرین نسل تلویزیون های سیاه و سفید ، ضبط صوت های قدیمی و .... به نمایش گذاشته می شوند.

حسین ساجدی پژوهشگر، موسیقیدان و مولف کتاب های " تاملی در قلمرو موسیقی" و " هم آوازان" متولد 1341 شهر تبریز است.

 

فرستنده خبر : استاد رضا افشار - تبریز

 

 

Add comment

نظراتی که حاوی مطالب خلاف نظام ، شئونات اجتماعی ، توهین یا افترا به کسی می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


Security code
Refresh